• 09-10-2009, 15:23:15
  #1
  Bu yazı içinde internet sektöründe hızlı ve sağlam bir yükselişin nasıl gerçekleştirilebileceği üzerine fikirler üreteceğiz.İnternet de insanların ürettiği ve tükettiği bir sektör olduğu için yaşam içindeki real ticaret ile benzer yapıları bulunmaktadır. Bu benzerlikleri inceleyerek internet içinde nasıl yükselebileceğimizi beraber inceleyelim.


  Niş Alan Nedir? Bu sorunun cevabı ile yazımıza başlayalım. Niş alan, sektör veya izlenilen yol üzerinden detaya inerek, o alanda uzmanlaşmaktır. Yani toplum içinde “bir iş bil en iyisini bil” deyiminin karşılığı olarak görülebilecek bir tanımlamadır.


  Real ticaret yaşamında sıradan işleri yürüten firmalar ve sıradan olmayan ürettiği mal,hizmet vb. değerler ile kendi isminini ezberleten kurumlar vardır. Kendi adını ezberleten ve ihtiyaç duyulduğunda ilk başvurulacak yer olan bu firmalar genelde niş alan üzerinde değer üretirler. Mesela; en iyi tatlıcı, en iyi balık lokantası, en iyi saatçi gibi… Bu firmalar; bir süpermarket veya halk pazarı kalitesinde değil, özel üretimin verdiği kalite ile ürettiklerini sunarlar. İnsanlar içinde en kaliteli üretimi yapabilen yerler bu mantıkta çalışan yerlerdir.


  İnternet içinde bu yapıyı incelediğimizde aynı şeyleri görmemiz mümkündür. Mesela, sıradan forumlara baktığınızda birer süpermarket gibi olduklarını görürsünüz. Bu forumlarda yok yoktur. Her şeyden biraz da olsa konular içinde serpiştirilmiştir. Bu tip siteler hiti genellikle sadece arama motorlarından çekerler. Bunun yanında niş alan üzerine çalışan internet siteleri de vardır. Mesela iphone üzerine kurulmuş bir internet forumu ziyaretçilerin tekrar tekrar gelebileceği sitelerdendir; çünkü devamlı gelişen teknoloji ilk bu forumda duyurulacak ve en iyi bu bölümlerde işlenecektir.

  İnternette üretilen siteler eğer ihtiyaca cevap verebiliyor ve niş alanında lider konuma gelebilecekse arama motorları dışında, direkt hit de almaya başlayabilecektir. Zaten direkt hiti artan sitelerinde arama motorları gözünde değeri ( Trustrank ) otomatik olarak artacaktır.


  Kaynak : ren2x.com
 • 09-10-2009, 15:48:29
  #2
  R10'da gerçekten kaliteli yazılar yazabilen arkadaşlarımız hala varmış.Çok teşekkürler.Bu yazı anlayana inanılmaz faydalar sağlayacaktır.+Rep.
 • 09-10-2009, 15:50:58
  #3
  Üyeliği durduruldu
  ketegorisel açılan sitelerin viral reklama ne kadar yatkın oldugunu görmekteyiz. gitti gidiyor buna bir örnektir.Hep İlklerin adamı siz olun o zaman kazanırsınız + rep yazınıza
 • 09-10-2009, 16:03:32
  #4
  Forumda son zamanlarda gördüğüm ender kalitedeki yazılardan birisi olmuş. teşekkürler
 • 09-10-2009, 17:25:49
  #5
  Üyeliği durduruldu
  forumda ve sanal alemde tanidiğim en iyi seocularda biri +rep
 • 09-10-2009, 17:48:52
  #6
  Üyeliği durduruldu
  güzel ve bilgilendiric yazı