• 06-10-2009, 18:43:43
  #1
  Selamlar,
  Sun Tzu şöyle der: "Stratejisi olmayan taktik en uzun başarı yoludur, taktiği olmayan stratejiyse kaybedişten önceki gürültüdür". Sun Tzu gelmiş geçmiş en büyük strateji uzmanıdır, lafını dinlemek gerekir.
  Dolayısıyla başarmak için elimizde iki şey olacak: 1. taktikler, 2 taktikleri bağlayan strateji.

  Google-SERP'de başarı için nelere ihtiyacımız var?
  1. Orjinal içerik 2. Sağlam, mümkünse dofollow ve içeriğe uygun backlink'ler.
  O halde şunu yapmak hem sağlam strateji hem de taktik imkanı verir:
  Diyelim bloğunuzun konusu "Türkiye'de turizm"

  Önce Marmaris, Fethiye, Çeşme...makaleleri yazarsın. Bu makaleleri yazarken mümkünse makale kurallarını takip edin. Yani önce bir giriş paragrafı, burada Marmaris tanıtılır, son cümlede bir tez: "Marmaris şu şu şu özellikleriyle Türkiye'nin görülmesi gereken bir yeridir". Sonraki paragraflarda bu tezde sayılan özellikleri destekleyin, tartışın ya da karşı çıkın. Son bölümünde de bir kapanış yapın. Hatta - bence - en sonda nofollow referans koymanız google'un hoşuna bile gidiyor olabilir. (bkz: wikipedia)
  Bundan sonrası önemli bölümü

  DoFollow forumlar'da veya dofollow bloglar'da öyle bir makale yayınlarsınız ki, yazdığınız önceki makaleleri toplu bir şekilde linkler ama makale kesinlikle o siteye de çok şey katar.
  Peki nasıl o siteden silinmeden kalmasını sağlarsın?
  Wikipedia'nın içeriği copyleft'dir. Mesela şöyle linklersin:

  Marmaris <- Sitene linklenmiş olsun
  Marmaris şöyledir, böyledir, bıdıbıdı...
  Wikipedia'dan alınmış dev bir Marmaris resmi hatta resimleri.

  Çeşme
  Çeşme şahanedir harikadır hatun kaynıyor
  Wikipedia'dan alınmış dev bir Çeşme resmi...

  Öyle ki, sitenin adminleri şöyle bir göz gezdirdiğinde senin linkleri çok farketmez.

  Ondan sonra gelsin okuyucu yorumları...Vaaay aslında çeşme şöyle, yanlış tanırsınız. Yok aslında Çeşme böyle.

  Derken Google-bot gelir. O sayfayı görür. Çeşme ile alakalı mı? Evet. Altta diğerlerinin de yorumları var? Evet. Kimi linklemiş? Senin siteni. Güzel Backlink++. - Bu noktada kendi sitenizi linkleme işini abartmayın, 2,3 link.
  Pekala, diğer blog sitelerine gidin. Eğer gücünüz varsa, orjinal yazın. Gücünüz yoksa, bir önceki siteye yazdığınzı aynen kopyala yapıştır yapın (nasıl olsa senin siten değil) ama içeriğe zarar gelmemesi için bir önceki blogdan alındığını yazın. Google bot gelir, Backlink++.

  dofollow forumlarla ligili şöyle birşey var: Özellikle PR yüksek olanların özel kuralları var. Yok işte 50 başlık yazmadan linkleyemezsin. Bu da yetmiyor bazen yeni üyeysen ve birşeyleri linklemişsen her şekil siliyorlar. vs vs. Aslıdna adamlar haklı her gün tonla web master'ın saldırısına uğruyorlar.
  Bunun için dofollow backlink olan blog sitelerine gitmeniz ve forumlarda bu blogları linklemeniz daha iyi. Forum->bloğu linkler, blog seni linkler.

  Ama şunu unutmayın: Herşey, sizin kaliteli ve orjinal içeriğinize bakar. O kadar yönlendirme yaptıktan sonra kıytırık bir sayfanız varsa google size yine de kullanıcı göndermez. Unutmayın, Google'un siteyi indekslememe kriteri "orjinal olmayan içerik" değildir, "hiç ya da az orjinal içerik"tir. Sitenizin önemli bölümü orjinal olmalı, eğer %50den azı orjinalse de kurtarmıyor.
  Tolga
 • 06-10-2009, 19:08:18
  #2
  Üyeliği durduruldu
  tşkler fakat bilindik şeylerden cok bilinmedik konulara ihtiyacı var artık r10'nun.
 • 06-10-2009, 19:44:06
  #3
  Yararlı bir yazı bence. Tşkler.
 • 06-10-2009, 20:15:56
  #4
  Bilinmedik bazı açıklamalarda var, teşekkürler. Özgün içerik, saglam baclinkler ve birazda zeka.