• 03-10-2009, 21:04:16
  #1
  Merhabalar;

  Wordpress vb. hazır script hizmetlerinde ping servislerine, sitede yapılan konu ekleme, konu düzeltme işlemlerini ping çekerek botların siteyi ziyareti gerçekleştirilmektedir.

  Sitelerimi kendim kodlayan biri olarak, bu tür hazır sunulan özellikleri yine kendim yazmak durumunda kalıyorum. Sormak istediklerim şunlar;

  1- Ping servislerine ping çekmek hakikaten sitenin hitine ve indexlenmesine katkı sağlıyor mu?

  2- Siteye her eklenen haber, konu, yorum için ping işlemi çekmek yerinde bir hareket midir? Yoksa bunun da bir sınırı var mıdır?

  3- Eklediğimiz bir haberin adresinin www.site.com/eklenen-haber.html şeklinde olduğunu varsayarsak; ping işlemi www.site.com adresine mi çekilmeli yoksa www.site.com/eklenen-haber.html adresine mi?

  4- Yaptığım araştırmada birçok ping servisine rastladım. Sitelerinin hit kaynağı %99 oranında google kaynaklı olan biri olarak, http://blogsearch.google.com/ping/RPC2 servisi dışında başka servislere ping çekmenin, googledan gelecek ziyaretci sayısına bir etkisi olur mu?

  Şimdiden teşekkür ediyorum..
 • 04-10-2009, 04:19:04
  #2
  Üyeliği durduruldu
  1. Evet ping servislerini bir nevi toplist sistemi gibi düşünebilirsiniz. Ancak ping servislerinin amacı google botlarına " bu siteye yeni içerik eklendi " manasında bildirim yollamaktır.
  2. Her eklenen için ping atmanız doğru değildir. Siteyi her gün güncelliyorsanız haftada bir kez büyük ve işe yarar ping servislerini kullanın.
  3. www.site.com/eklenen-haber.html adresine
  4. Google'ın ping servisini kullanmak tabiki daha yararlıdır. En azından google onaylı birşey yapmış olursunuz. Birden fazla ping servisi kullanmanızı tavsiye etmem.

  Başarılar bol hitler
 • 04-10-2009, 19:02:35
  #3
  teşekkür ederim hocam ilgine sağolasın..
 • 04-10-2009, 23:35:09
  #4
  Bu denli güzel açıklamalar için teşekkürler


  Sitenize haftada 1 defa Ping atılırsa yararlı olucaktır.