• 08-09-2009, 15:46:14
  #1
  Merhaba arkadaşlar

  Forumda bazen backlinkin önemi tartışılıyor ve bazen google'ın algoritma değişimleriyle backlinkin öneminin azaldıgı söyleniyor. Halbuki her bilinçli webmaster bilir ki backlink google'ın ana felsefesidir ve her zaman seo da en etkili yöntem olarak kalacaktır.

  Google Stanford'da ilk kuruldugunda adı "Backrub" dı.
  Yani türkçesiyle "sırt sıvazlamak".

  Google birbirine link veren sitelerin sırtlarını sıvazladıgını felsefe edinerek en çok sırtı sıvazlananı aramlarda önemsiyordu.

  Yıllar içerisinde backlinkin önemi değişmedi, hep çok önemliydi.
  Ancak değişen Google'ın linkleri değerlendirme süreci ve yöntemleri oldu.

  Şimdi burda ben veya birbaşkası çıkıpta bu yöntemleri; filtrelerin kriterlerini tam olarak sayamayız. Dolayısıyla webmasterların bu konudaki tecrubelerini paylaşarak sonuca varmaya çalışmaları gerekir bence.

  Bu yüzden sizlerden "Backlink etkisini ne zaman gösterir" sorusuna cevap bulmak amaçlı tecrübelerinizi paylaşmanızı rica ediyorum.


  Ben başlayayım; anasayfaya kelime kaygısı gütmeden link alarak alt sayfalardan gelen hiti artırmak amacıyla sitelerime link aldıgımda daha o link aldıgım site indexlenmeden -en geç 1 gün içerisinde- toplam hitte artış gözleniyor. Yani aslında google linkleri 2-3 günde değil; anında görebiliyor fakat süreci 3-4 günmüş gibi gösteriyor.

  sizlerde de aynı durum söz konusumu ve backlinklerin etkisini nasıl gözlemliyorsunuz? yorumları bekliyorum.
 • 08-09-2009, 15:49:20
  #2
  Üyeliği durduruldu
  vallahi bu aralar r10 da cok güzel paylasım lar var bence 1 haftada eskı gösteriyor.
 • 08-09-2009, 15:52:39
  #3
  kaliteye, çıkış sayısına bağlı olarak süre azalıp/kısalabilir. Link aldığım süre içerisinde 4-5 günlük bir süreçte etkisini kısmende olsa görebiliyorum.