• 16-08-2009, 03:39:19
  #1
  R10'a üye olmadan öncede takip ediyordum ama şu an üye olduğum için günlük olarak takip etmekte ve konular okumaktayım.Üye olmadan öncede olduktan sonrada hep aynı şey gözüme batmaktaydı ama üye olmadan önce bu kadar fazla bu şekilde kullanıldığını farketmemiştim.

  Google
  'ın forumda yazıldığı şekilde okunması

  Google kelimesi yabancı bir kelime(isim)dir ve yazıldığı gibi okunmaz.Ama dikkat ediyorum çoğu zaman "Google'de yada Google'nin veya Google'yle gibi kullanılmakta.

  R10 bir webmaster forumu olarak Google'ın böyle kullanılmasını anlamıyorum.Böyle kullanan arkadaşların arasında gerçekten forumda uzun zaman önce kaydolmuş,internette uzun süre bulunmuş kişilerde var.

  Yukarıda da dediğim gibi Google Türkçe değildir ve yazıldığı gibi okunmaz.Yani gogle diye okumak yanlıştır.Aramızda PlayStation'ı bilmeyen yoktur.Siz onu yazıldığı gibi okuyorsunuz yoksa Pleysteyşın mı diyorsunuz?

  Bunu yazmamdaki amaç kimseyi aşağılamak , yada "bak bilmiyor cahiller" demek değil ama gerçekten bir Webmaster forumunda helede "Google Fan" forumu olarak geçen R10'da Google'ın böyle kullanılması ilginç oluyor.Genelde "Gogıl" veya "Gugıl" şeklinde kullanılıyor.Ama yazıldığı gibi okumak (gogle) bayağı saçma oluyor ve bunu yapanların sayısıda bayağı fazla.

  Bilmiyorum sizinde dikkatinizi çektimi ama benim gözüme inatla çakan bu

  1.Not:Konu Google ile alakalı olduğundan ve bu konuyu açacak başka bir bölüm bulunmadığından Google ile alakalı en aktif bölümü seçtim ve bu yüzden buraya açtım

  2.Not:"Sanane istedikleri gibi kullanırlar" gibi bir tavırda cevap yazmayın içinizde kalsın onlar.Ben bunu benim gibi düşünenler var mı yada daha farklı görüşleri olanlar varsa diye açtış bulunmaktayım
 • 16-08-2009, 03:46:05
  #2
  Üyeliği durduruldu
  Herşey bittide bi bumu sorun oldu ?
 • 16-08-2009, 03:52:22
  #3
  bu benimde uzun zamandır dikkatimi çekiyor. sadece r10 da değil birçok yerde gogle diye geçiyor.
 • 16-08-2009, 03:54:51
  #4
  Ben googıl diye alışmışım önceden...Genelde de hep öyle söylüyorum..Alışkanlığımı değiştiremem..Ama o kadar şey varken bu konular çok kez konuşulmuşken gereksiz bir konu...Ne olacak GÖGÜL dese ne olur gugıl dese ne olur...?
  Tartışmıyorum ama hani ne olur öylesine soruyorum...Düşüncem bu..

  Bana yararı yok sana yararı yok...

  Sörvır. eftp , eytiemel, pehaaaçpiii ....htitipi
 • 16-08-2009, 03:55:14
  #5
  Google değil de, server,adsense vb. kelimeleri o kadar çok görüyoruz ki, bide okunduğu gibi değil yazıldığı gibi öğrendiğimiz için, telaffuz ederken zor oluyor. Buluşmalarda felan konuşurken "adsense" diyorum direk

  Bence faydalı makale. Teşekkür ederim.
 • 16-08-2009, 12:11:19
  #6
  Üyeliği durduruldu
  Edebiyat hocaları derki "Yabancı bir kelimenin okunuşunu bilmiyorsanız en mantıklısı onu Türkçe okumak."

  Üstelik bu olan bilip veya bilmemekle alakalıda değildir. Herkes burda yazı yazıyor. Yazarken insan içinden okuyor tabi. Okuyup yazzarkende öyle kolayına geliyor.

  Lütfen başka şeyleri dert edin İngilizceyi değil Türkçeyi bozanların karşısına dikilin
 • 16-08-2009, 12:13:45
  #7
  Kesinlikle haklısın kardeşim.
  Gugıl meselesi biraz matrağa kaçar, ben de kendi blogumda gugıl amca diyorum Google'a
 • 16-08-2009, 12:19:01
  #8
  ya bu alışkanlık
  kimse alışkanlığınan kolay kolay vaz geçmez ben google diye okuyorum
  öyle alişmişim.
  sigara'da bi alişkanlik ? kolay kolay birakiliyomu.
  buda onun gibi.
  anca bunu yeni kuşa adapte edersen böyle bi çarpik dil yozlaşmasinin önüne geçilir
  bundan öncekiler için ner dersen de ne sölersen söle boş
 • 16-08-2009, 12:51:39
  #9
  bence en mantıklısını yapıyoruz..üniversite de makale hazırladıgımda bile google diye yazdım .kaldıki eger bu google yerine gugıl dememiz gerekiyorsa diger bir ton yabancı markalar var onlarıda yazıldıgı gibi okuyalım.soni (sony) pilips(philips) diskoveriy çenıl (discovery channel) bu şekilde binlerce örnek var..bunlardan birini türkçe okunuşuyla kagıda döküp cümle içinde kullanırsanız üniversite okusanız dahi size millet ne gözle bakar tahmin edin..sony playstation oyun konsolunuz bozuldu diyelim garantiye yollarken soni pleysiteyşınım bozuldu va garanti kapsamında yardım edermisiniz diye ilgili makama yazı yolladıgınızı düşünsenize adamlar krize girer gülmekten..üstünde durulmayacak bir konu..