• 04-08-2009, 12:29:34
  #1
  Merhaba arkadaşlar hiç tartışılmazki google ve seo deince akla gelen ilk olgu özgünlük tür ama bu makalemizde özgünlük hakkında bazı bilgiler vermeye çalışıcam.

  Bu bağlantıda Osman bey özgün içerik ne çok iyi açıklamış , ancak bizim düştüğümüz çok büyük bir hata özgün içeriğin asıl hedefidir , yani kullanıcı için özgün içerik.

  Özgün içerik kavramını her daim goole için özgün içerik düşünerek yapılandırdık ve bunun bir çok örneğide mevcut , söz konusu özgün içeriği yayınlayan 2. hatta 3. ve 4. siteler bazen içerik sahibinden önde çıkıyorlar buda bazen insanın aklında özgün içerik gerçekten bu kadar önemli değilmi ? gibi bir soru işareti bırakıyor.

  Tabiki önemli ama kullanıcı için özgün içerik yayınlamalıyız , yukarıda verdiğimiz özgün içerik sahibi siteden kopyalanan yazıların koplayan sitelerde önce gösterilme sebebi koplayan sitenin içeriği kullanıcıya daha iyi aktarması ve ziyaretciyi sayfasında tutması ile alakalı bir olaydır , yani biz içeriği google yerine ziyaretci için yayınlarsak gerçek özgün bir site oluruz.

  Özgün içerik yapılandırması yaparken yada bir makale yazarsan ''Google bunu özgün içerik olarak algılar ve şu kadar hit alırım'' Düşüncesi yerine ''Bu içeriği okuyan kullanıcılar bu içerikten çok şey öğrensin ve hatta sık kullanılanlarına eklesin paylaşsın'' düşüncesi olmalıdır , bunu yaptığımızda inanın sadece google değil tüm arama motoru ve bizi web dünyasında üst sıralara taşıycak tüm olgularda yukarı doğru tırmanıcaz.

  Yukarıda ziyaretciyi sitede tutmaktan bahsettik bu gerçekten çok önemlidir , yani google den gelen bir ziyaretcinin sadece o konuyu okuyup çıkması pek hoş bir durum değildir ve ziyaretciyi sayfada tutmak oldukca önemlidir ki bunu yaparsak gereçkten eklediğimiz içerik ve o sayfadan gieceği diğer sayfalarda üst sıralara tırmanıcaktır.

  Bunun yolu ise yayınlıycağımız makalenin anlaşılır olması ve gerçekten bir yara parmak basması , okurun bu makaleden birşeyler alabilmesi ve sayfada uzun süre kalması , ve sayfadaki kaynağı okudukdan sonra diğer sayfalara geçiş yapması bunun için aşşağıda bir kaç metod vermeye çalışıcam.
  • Kullanıcıya güven veren bir tasarım ve alan adı.
  • Diğer sayfalara bağlantı ve ilgi çekici başlıklar.
  • İçerikle alakalı extra bağlantı ve öneriler.
  • Benzer konular ve ilgili başlıklar linki.
  • Söz konusu içerikle alakalı anket ve tartışmalar

  ( Site içeriğiyle alakasız linkler ve site içi kaynaklar kesinlikle ciddiyeti bozucaktır bu sebeble site içeriğimizi ve stratejimizi iyi seçmemiz gerekli )
  Ve buna benzer yollarla ziyaretciyi sitemizde tutmamız , ve gelen ziyaretcinin sitemizden bir şeyler almasını ve bir sonraki google aramasında bizi 3. sayfadada görse önce bizim aramamıza tıklamasını sağlamalıyız.

  Aynı zamanda her Seo konusunda üzerinde durduğum konu uptime bu en önemli faktördür eğer uptimemiz düşükse milyonlarca baclink'imiz ve hayal edemiyceğimiz özgün içerik sitemizde olsada fayda etmiycektir.
  Bir google aramasında ''adresi şu anda kullanılamıyor.'' yazısı bizim için en büyük tehlikedir , sayfa açılış hızı ve yüksek uptime en önemli faktörlerden birisidir.

  Umarım yararlı olmuştur , Saygılarımla.
  Kaynak gösterilerek yayınlanabilir.

  Google Içinmi Ziyaretci Içinmi Özgünlük
 • 04-08-2009, 12:35:57
  #2
  tabiki ziyaretçilere faydalı olma niyeti ön planda olmalı zaten beraberinde arama motorlarında iyi yerlere gelmeyide getirecektir bir web sayfası ziyaretçiyi sitede uzun süre tuttuğu ölçüde kalitelidir makele için teşekkürler