• 15-05-2024, 00:16:53
  #1
  Arkadaşlar Merhaba,

  Rekabeti yüksek bir sektörde bir sitemiz var. Daha önce farklı bir isim altında devam eden işimizi ortaklar arasında ayırdık ve aynı yazılımı kullanarak yeni bir site açtım.

  Şimdi burada bazı kriterler vereceğim ve sonrasında sorumu soracağım.

  İlk Özellikler Eski Siteye / İkinci Özellikler Yeni Siteye Ait
  • 4 Yaşında / 6 aylık
  • 250 Hit / 2.9K Hit
  • DA-6 PA-38 SS 11 / DA-18 PA-25 SS 1
  • 1 Yıldır İçerik Girilmiyor / Düzenli içerik giriliyor
  • Backlink sayıları eşit ve ikinci sitenin linkleri daha kaliteli
  • Makaleler ve seo optimizasyonu 2. sitede daha iyi
  Çoğu kelime de 1.siteyi geçmişken, ana kelimelerin bir tanesinde 1. siteyi geçemiyor ve onunla birlikte sürekli dalgalanıyoruz 2. site olarak. Bu ana kelime de 1. siteden 2. siteye link çıkışı var.

  Bu kelime de 1. siteyi geçmemesinin sebebi aldığımız link olabilir mi? Sen referans gösterildiğin siteyi geçemezsin gibi bir kural olabilir mi?

  Yada sadece site yaşı bu sıralama da etkin olur mu?

  Bilgisini paylaşan arkadaşlar için teşekkür ederim şimdiden.

  İyi akşamlar dilerim.
 • 15-05-2024, 00:20:21
  #2
  Sen referans gösterildiğin siteyi geçemezsin gibi bir kural olacağını sanmıyorum hocam.
  Muhtemelen site yaşı ile alakalıdır. PA ile de alakalı olabilir.
 • 15-05-2024, 00:27:01
  #3
  ⚡ChatGPT 4.0⚡Midjourney
  Kullanıcı deneyimi hangi sitede iyiyse google onu seçer. Ref linl oradan aldınız diye geride olamazsınız. Ana anahtar kelimelerde tepeye çıkmak biraz daha süreç gerektirir genelde. Biraz daha bekleyip özgün içerik girişine devam etmelisiniz.
 • 15-05-2024, 00:28:57
  #4
  ORTAĞIM YOKTUR 👑
  Benzer bir durumu aynı şekilde yaşamıştım hocam, 1.ci siteden ilgili linki kaldırmanızı tavsiye ederim hemen arkasında siz varsanız eğer.
  Link vereni geçmezsin gibi bir kural yok ancak link veren refere eden oluyor ve eski otoriter bir site, yeni siteyi öneriyor ancak kendi sayfasını kaldırmıyor.
  Net bir doküman bulamadım ben de bu konu ile ilgili ancak linki kaldırıp ilgili sayfaya video ve form eklemiştik (sektörel olarak ihtiyaç vardı) 20 gün kadar sonra 1.ci sitenin yerini almıştı.
  Güncellemeden dolayı mı linkten dolayı mı emin değilim ama linki kaldırıp güncelleme yaptıktan sonra ilk sırayı kapmıştık 😊
 • 15-05-2024, 00:47:37
  #5
  Merhabalar,

  1) Ref. link verdiniz diye üstte veya altta yer alacak diye bir kaide yoktur. Verdiğiniz harici link nofollow mu? Öyleyse bu yapıyı düzeltin DoFollow olmasını sağlayın.

  2) 1. siteniz ilgili anahtar kelime de Google nezdinde Topikal Otorite elde etmiş olabilir. Bu durumda yapacağınız en akıllı adım, ikinci sitenize ilgili anahtarda bolca özgün içerik üretip dahili link ile ilgili anahtarı beslemenizdir. Anahtar kelime yamyamlığına düşmemeniz önerilir.

  3) İçerik karşılaştırması ve analizi. İçeriklerde paragraf başı kelime sayısı, resim sayısı (+resim optimizasyon analizi), anahtar kelime tanımlama, anahtar kelime boşlukları, varsa video içerik, heading etiket kullanımı ve iç link ve dış link sayısı (+kalitesi) gibi konularda özeleştiriler yapın. Mümkünse SWOT analizi yaparak ilerleyin.

  4) 2. sitenin bağlantı profili daha kaliteli demişsiniz. Ancak daha faydalı mı? Burada sayfa özelinde bir analiz yapmanızı öneriyorum. Organik ziyaretçinin gezdiği ve sürekli tıkladığı bir link belki de 1000 haber/blog sitesinden alınan bağlantıdan daha değerli olabilir. Yaşı büyük siteniz, sizin dışınızda ilgili anahtarda organik bağlantılar elde etmiş olabilir. Eğer ettiyse, o bağlantılar neredeyse sizde uygun şekilde bir bağlantı almaya özen gösterin. Etmediyse, siz organik ziyaretçilerin gezdiği, kullandığı veya vakit ayırdığı platformlardan bağlantı alabilirsiniz.

  Yukarıdakiler hızlıca aklıma gelenlerin bazılarıdır. Detaylı analiz edilirse optimizasyon genişletilebilir. Başarılar dilerim; selamlar, sevgiler.
 • 15-05-2024, 08:34:59
  #6
  R10'un en iyisi sanırım
  Muhtemelen arama niyeti ile alakalı bir konu.
 • 15-05-2024, 11:24:25
  #7
  Vakit ayırıp cevap veren arkadaşlara teşekkür ederim.

  Domain yaşı ve PA değeri dışında genel de 2. site ileride. Yine rekabet edilen farklı kelimeler de 1. site ilk 100 de değilken 2. site ilk 10 da olabiliyor.

  Sadece link aldığımız kelime de böyle bir durum yaşıyoruz. Dalgalanmalar da aynı şekilde peş peşe oluyor.

  Bir ara güncellemeler sırasında öne geçti ama sonra yine aynı şekilde aldı sıralamayı. Sanki 2. siteye yaptığımız çalışma 1. siteye de yarıyormuş gibi.