• 13-05-2024, 21:40:48
  #1
  Çalışıyoruz Babu
  Değerli forum üyelerini selamlıyorum.

  4 yıldır SEO ile aktif olarak ilgileniyorum, hala bilmediğim çok şey var ve öğrenmek adına koşturuyorum. Yaptığım çalışmalar sayesinde artık müşterilerim ref üzerinden geliyor. Böylelikle sektöründe bilindik olan onlarca kurumsal web sitenin SEO süreçlerini yönettim, yönetmeye devam ediyorum

  Danışmanlık usulü çalıştığım (teknik destek de sağlıyorum) bir firma için Nisan sonuç raporu hazırlamıştım, Case study şeklinde forum üyeleriyle paylaşmak istiyorum.

  Çalışma Süreci: 2022'den bu yana çalışıyoruz.
  Bütçe: Xx.xxx TL (Aylık danışmanlık ücreti + KDV )
  Sektör: Müşterim için gizli tutuyorum.

  Belittiğim gibi 2022 Haziran'dan bu yana ilgili firma ile çalışıyorum. Alanlarında bilindik bir firma ve gördüğüm üzere sektöründe bir numaralar. Bu bağlamda çalışmalarımın etkisini daha kolay alabilme imkanı elde ettim. Esasen markalaşmanın SEO tarafında büyük önemini gösteriyor. Bu case study'mde de temel amacım, SEO çalışmaları sırasında tüm yapıları bir arada düşünmenize olanak sağlamak ve dahi doğru çalışma stratejilerini belirlemenizi sağlamaktır.


  Öncelikle verilerle başlayalım
  Google Search Console tarafında bir önceki aya göre %78.51’lik dev bir artışla hitlerimizi neredeyse 2 katı kadar arttırdık.


  Semrush verilerine göre Mart ayına göre organik arama trafiğimiz %56 oranında artış gösterdi.

  Peki ne yaptık?

  Odak birkaç sayfamız var ama özellikle bize büyük dönüşüm sağlayacağını düşündüğüm 2 tane sayfaya ay boyunca mesai harcadım. Bu sayfalarda zaten önceden On-Page çalışmalarım kapsamında büyük oranda hatasız olmasını sağlamıştım ancak üzerinden geçmek istedim:

  - Sayfada kelime sayısı yüksekti, ziyaretçi geldiğinde aradığının dışında olan bu kısma pek bakmıyordu. Buradaki paragraflardaki kelime sayısını seyrelttim, grafik ve görselle destekleyerek daha da ilgi çekici olmasını sağladım. (Bu hem ziyaretçiye istediğini verdi hem de sayfada bulunma süresini doğrudan etkiledi.)
  - Görsellere kesinlikle alt etiket girdim, Google botları görselde ne var ne yok algılayamaz siz alt etiket girip görseli açıklamadığınız sürece
  - H hiyerarşisi kullanılan yapı itibariyle (o zaman site sahipleri öyle istedi) tam odak kurulamamıştı. İnisiyatif alarak düzenledim, onlar da problem olmadığını görünce memnun oldular. Kısaca doğru bir h hiyerarşisi sayfada kuruldu.
  - Snippetta minik bir revize yaptım, title ve desc daha da ilgi çekici hale geldi.
  - Çok ama çok az link alımı yaptım, bunu yaparken dikkatli davrandım ve sayfalarımıza doğru bir otorite sağlamaları amacıyla inşayı planlı bir şekilde gerçekleştirdim. (Masraf 3 haneli)
  - Markanın bilinirliğini daha farklı stratejiyle kullanılmasını sağladım ve tıklanma oranlarını doğrudan arttırdım. (Sektörde bilindik olmak önemli bir avantaj)
  - Mart ayında yaptığım hız optimizasyonu (eskiden de yapmıştım, ekstra çalışmalar yaptım) bu ayda sonuç verdi ve önemli web verilerinden geçebilme fırsatı elde ettik, bunun da etkisini fazlasıyla hissettik.
  - Sayfaları kullanıcı niyetine göre tekrar düzenlemelerini yaptım, aradığı bilgiyi hemen almasından ziyade -asla onları sıkmadan- ortalarda almasını sağladık.
  - İçerikle alınan hitler değildir, odak hizmet sayfalarımız mevcut. Bu nedenle içerik yönetimi konusunda odak bir çalışma sürdürmüyoruz. Ancak alanımızla alakalı olarak -odak sayfalarımıza da iç link vererek- az ama öz bir şekilde %0 AI içerik giriyoruz. Çok ufak hit alsa da (Genel hitin %1-2'si) odak sayfalarımızın beslenmesini sağladık. (YAPAY ZEKA KULLANMAMAMIZ ALANIMIZLA UYUMLU İÇERİKLER ÇIKARTAMAYACAĞINDAN ÖTÜRÜDÜR, AI DOĞRU KULLANILDIĞINDA GÜZEL SONUÇLAR VERİR )
  - Schema entegrelerini doğru kurduğum için Google botlarının sayfayı daha iyi anlamlandırmasını sağlamıştık, kod diziliminde ufak değişimler yapıldı.

  Tüm bunlar bize Mart-Nisan ayları arasında %78.51’lik bir artışın kapılarını açtı.

  Ayrıca firma içi ilişkimizi pekiştiren bir olay olarak x bir sayfamızda odak bir yükseliş sağladık. Raporumda geçen ifade şu şekildedir:

  Alıntı
  Mart ayına göre %299’luk devasa bir artışla x sayfamızın en yüksek hite ulaştığı ay Nisan 2024 olmuştur. 💪 (Çalışmalarımızın devamıyla da Mayıs’da rekorumuzu tazeleyeceğiz.)

  Velhasıl firma ile çalışmalarımızı bu yıl boyunca sürdürme kararı aldık. Aylık milyon hitlere ulaşmak adına çalışmaya devam edeceğim.

  Aklınıza takılan herhangi bir soru varsa lütfen konu altından hiç çekinmeden sorun, seve seve yardımcı olurum. (Sektör ve anahtar kelimelerimiz hariç )

  Saygılarımla...
 • 13-05-2024, 21:48:05
  #2
  zaten google'de bunu istiyor ve bunu yapmışsınız eşsiz bir çalışma olmuş
 • 13-05-2024, 21:52:38
  #3
  R10'un en iyisi sanırım
  Okuması keyifli bir konu. Elinize sağlık.
 • 13-05-2024, 21:57:44
  #4
  okudukça keyif aldım hocam hangi sektörlerle ilgileniyorsunuz bilgi alabilirmiyim ileriye dônük projelerim olacak danışmanlık konusunda fikir ve bilgi almak isterim planlarım doğrultusunda ilerlemeye çalışıyorum
 • 14-05-2024, 02:52:36
  #5
  Keyifle okudum. Tebrik ederim.