Merhaba Arkadaşlar,
Aşağıdaki yazılanları forumda göremedim ve bilgilendirmek amaçlı olarak r10'a konu açma gereği duydum. Sitelerimizde en iyi link yapısını nasıl oluşturacağımız hakkkında Google'nin kendisinin açıkladığı yazıyı aynen sizlerle paylaşıyorum.

-----

Bir sitedeki URL yapısının mümkün olduğunca basit olması gerekir. İçeriğinizi, URL'lerin mantıklı ve kullanıcılar tarafından en okunabilecek şekilde yapılandırılmasını sağlayacak şekilde düzenlemeye çalışın (mümkünse uzun kimlik numaraları yerine okunaklı kelimeleri tercih edin). Örneğin, havacılıkla ilgili bilgi arıyorsanız, http://tr.wikipedia.org/wiki/Havacilik gibi bir URL o bağlantıyı tıklayıp tıklamamaya karar vermenize yardımcı olur. http://www.example.com/index.php?id_...daa6f849f730f1 gibi bir URL kullanıcılar için çok daha az çekicidir.
URL'lerinizde noktalama işaretleri kullanmayı düşünün. http://www.example.com/yesil-elbise.html şeklinde bir URL bizim için http://www.example.com/yesilelbise.html şeklinde bir URL'den çok daha kullanışlıdır. URL'lerinizde alt çizgi (_) yerine kısa çizgiler (-) kullanmanızı tavsiye ederiz.
Fazlasıyla karışık URL'ler, özellikle birden çok parametre içerenler, sitenizdeki özdeş veya benzer içeriğe götüren çok sayıda URL oluşturarak tarayıcılar açısından sorun yaratabilir. Bunun sonucunda, Googlebot gerekenin çok üstünde bant genişliği kullanabilir veya sitenizdeki içeriğin tamamını dizine ekleyemeyebilir.
Bu sorunun en çok bilinen nedenleri
Gereğinden çok sayıda URL, çeşitli sorunların sonucunda ortaya çıkmaktadır. Bunlardan bazıları şöyle sıralanabilir:

Kaynak