Merhaba arkadaşlar,

Bu aralar sitedeki özgün içerik konuları , özgün içerik arayışları artmaya başladı. Ben de bildiklerim kadarıyla sizler ile bir şeyler paylaşmak istiyorum.

Özgün içerik ve kopya içeriği daha iyi anlamak için bunları birer ürüne benzetebiliriz.

"Özgün içerik : Yeni bir Temizlik markası - Kopya içerik : Eski bir temizlik markası" diyelim. Temizlik ürünü alacağınız zamanlarda, genellikle heryerde reklamı bulunan, çoğu markette raflarda yer bulabilen markaları seçmiyor musunuz? Tabiki öyle yapıyorsunuz. Yeni bir markanın ürünlerini birkaç yerde görüyorsunuz ve es geçmeye başlıyorsunuz. İşte Google'ın çoğu zaman yaptığı da budur. Siteleri market reyonları olarak düşünmeliyiz. Nasıl belirli marketler daha çok ziyaretçi alıyor ise sitelerde de öyle bir durum söz konusu. Bu yüzden de Google'ın gözünde yüksek ziyaretçili, aktif siteler daha ön planda oluyor. Oralarda yayınlanan yazılar yeni bile olsa 1-0 önde başlıyor diğer sitelerdeki aynı türden yazılara göre.

Özgün içeriklerin durumu üstte belirttiğim gibi Google için değerli sitelerde böyle. Ancak bizlerin yeni yeni hazırladığı, çok az aktif sitelerde ise durum çok daha farklı. Yeni markalı ürünlerimize talep az olduğu için bu ürünleri almayı bırakıp yerine daha çok tanınan markaların ürünlerini almak zorunda kalıyoruz. Bu durumda da yine kopya içerikle baş başa kalıyoruz. Ama şunu unutmamalısınız ki özgün içeriklerin yani yeni firmaların değeri belirli zaman sonrasında artmaya başlar. Bu 3 ay da olabilir 1 yıl da. Siz eğer bu konuda sabredebilirseniz çok daha iyi işler başarabilirsiniz.

Bir de şöyle düşünebilirsiniz, sizin yeni ürünlerinizi beğenenler marketinizdeki diğer kampanyalara, diğer ürünlere de göz atmak isteyeceklerdir çünkü yeni ürünlerden denedikleri hoşlarına gitmiştir. Bu durumda siteniz daha çok kişi tarafından duyulacaktır. Bloglarınızda e-mail ile abone olanların sayısı artacaktır. Beklediğinize de değecektir.

Zamanında özgün içerik yazdığım blogumdan 3-4 ay içinde 30-40 dolar kazanırken kopya içerikli sitemden daha ilk ay 20 dolar kazandım. Ancak bu uzun sürmedi ve bir süre sonra özgün içerikli sitem 2 kat fazla kazanmaya başlamıştı Ve bu aylarca sürdü. Ta ki kişisel sorunlarım yüzünden sitelerle ilgilenmeyi durdurana kadar.

Kopya içerik taraftarı olmasam da kopya içerik ile kısa sürede büyük kazanç sağlanabileceği de su götürmez bir gerçektir. Özgün içerik ile 1 yıl sonrasında 5 kazanmaya başlarken, kopya içerik ile şimdiden 1 kazanabilirsiniz. Bu seçim size kalmış.

Umarım kendimi yeterince ifade edebilmişimdir.

Herkese iyi günler dilerim,
Kolay gelsin.