• 09-06-2009, 18:30:06
  #1
  Üyeliği durduruldu
  Merhabalar,

  Bu sene ilk defa İstanbul'da yapılan Google İnternet Reklamcılığı gününe katılma fırsatım oldu. Etkinliğe gelenlerinizden bazılarıyla tanışmak, sizleri yakından dinleyebilmek ben ve ekibim adına çok güzel bir deneyimdi. Özellikle, sunumum sırasında ve aralarda aldığım sorular sadece o gün orada bulunanları değil Türkiye'deki pek çok site yöneticisini ilgilendiren ve onlara faydalı olabilecek sorulardı. O gün orada aramızda bulunamayan ya da soruları kaçıranlar için bu sorulardan seçtiklerimi sizlerle paylaşmak istedim.

  W3 Standartlarına uygun olarak yapılan web sitelerinin bu standartları takip etmeyenlere göre sıralamalarınızda ayrıcalığı var mı?

  Standartlara uygun siteler yaratmak her zaman faydalı bir uygulamadır. Bu sayede sitelerinizin erişilebilirliği artar ve daha büyük kullanıcı kitlelerine ulaşabildiğiniz için sitelerinizi öneren kaynakları artırma şansınız olur. Ancak, dizinimizde W3 standartlarını kullanan sitelerin otomatik olarak daha yukarılarda bulunacağını söyleyemeyiz.

  Siteme spam ve ***** sitelerden alakasız bağlantılar alıyorum ve bu bağlantıların siteme zarar vermelerinden endişe duyuyorum. Bu konuda ne yapabilirim?

  Genel olarak bu tür bağlantılardan endişelenmenize gerek yok. Sitelerinize gelen tüm bağlantıları kontrol edemeyeceğinizin farkındayız. Spam siteleri ise her zaman bize spam raporu kullanarak bildirebilirsiniz:

  URL'lerimi arama sonuçlarınızdan nasıl kaldırabilirim?
  Bunun için yardım sayfamıza göz atmanızı tavsiye ediyorum:

  Acil durumlar için Google Web Yöneticisi Araçları'ndan URL kaldırma özelliğini kullanabilirsiniz. URL'inizi kaldırabilmek için aşağıda saydığım önlemlerden birini almanız gerekir:
  - Kaldırılacak URL404 ya da 410 html durum kodu dönmelidir.
  - Kaldırılacak URL robots.txt dosyasında bloklanmış olmalıdır.
  - Kaldırılacak URL robots meta etiketiyle bloklanmış olmalıdır. (Örneğin

  Peki ya tüm sitemi kaldırmak istersem?

  Yukarıda verdiğim yardım sayfası bu durumu da açıklıyor. Benim önerim robots.txt dosyanızda arama motorlarının sitenizi gezinmesine izin vermeyecek şekilde değişiklik yapmanız. Bu değişiklikten sonra Google Web Yöneticisi Araçları'ndan tüm siteyi kaldırma özelliğini de kullanabilirsiniz.

  Sitemin sıralaması dinamik URL'leri nedeniyle zarar görüyor. Bu konuda ne yapabilirim?

  Algoritmalarımızı dinamik URL'lerle daha iyi başa çıkabilmeleri için sürekli geliştirmemize rağmen çok fazla sayıda parametre içeren URLleri taramakta zorluk çekebiliriz. Bu nedenle sorgu parametrelerinizi mümkün olduğunca minimum düzeyde tutmanız faydalı olabilir. Ancak genel olarak tavsiyem tüm dinamik URLleri yeniden yazmaya harcayacağınız emeği sitenizin içeriğini geliştirmeye harcamanızdır. Bu yaklaşım arama sonuçlarımızdaki sıralamanız açısından daha faydalı olacaktır.

  Bu konuda daha detaylı bilgi için lütfen bloğumuza (ingilizce)göz atın.

  Bir sitenin yaşı o sitenin sıralamasını etkiler mi?

  Yaş tek başına iyi bir sıralama sağlamak için yeterli değildir. Bazen en iyi bilgiyi en eski bilgiye tercih ederiz. Bu nedenle ben yerinizde olsaydım bu konuyu çok fazla takılmazdım

  DMOZ'dan gelen bağlantıların Google için ağırlığı nedir?

  Eğer bir DMOZ bağlantınız varsa bu siteleriniz için faydalı olacaktır. Ancak sırf DMOZ'a özel bir "destek" söz konusu değil.

  Sitemi Flash kullanarak tasarlamak istiyorum. Google'ın hala Flash'la yapılan siteleri tarama konusunda sıkıntısı var mı?

  Flash sayfalarını dizinleme konusunda oldukça geliştiğimizi söyleyebilirim. Örneğin SWF dosyalarının içindeki yazı metinlerini algılayabiliyoruz.Bu durum menü ya da buton şeklindeki Flash gadgetlar, müstakil Flash siteler için de geçerli.

  Flash dosyalarında bulunan metin içeriğini bulup dizinleyebildiğimiz gibi, Flash dosyalarında yer alan URL'leri de bulup aynı Flash olmayan sitelerdeki URL'lere benzer şekilde dizinleyebiliyoruz.

  Ancak, hala bazı kısıtlamalar mevcut. Bu nedenle Flash konusunda erişilebilirlik yönergelerine (ingilizce) göz atmanızı tavsiye ediyorum.

  Daha detaylı bilgi için bloğumuza (ingilizce) göz atabilirsiniz:

  Siteme saygın ve çok iyi bilinen sitelerden "rel=nofollow" etiketi kullanan bağlantılar geliyor. Bu bağlantılar PageRank değerimi artırmakta faydalı olur mu?

  Nofollow etiketi kullanan bağlantıları biz de takip etmiyoruz Bunun anlamı Google bu bağlantılardan PR ya da köprü metni transfer etmiyor.Bu nedenle bu bağlantılar PR değerinizi artırmakta etkili olmayacaktır, ancak sitenize trafik çekmek için yardımcı olabilirler.

  Yeniden değerlendirme istekleri Google çalışanları tarafından mı okunuyor?

  Evet

  Sitemi farklı bir etki alanına (domain) taşımak istiyorum. Google yeni sitem için mevcut sıralamamı garanti edebilir mi?

  Herhangi bir sayfanın dizinimizde sürekli olarak görüneceği ya da hep aynı sırada çıkacağı garantisini veremiyoruz. Fakat bloğumuzda sitenizi taşırken izleyebileceğiniz en iyi yöntemlerin neler olduğunu sizlerle paylaştık. Umuyoruz ki bu sayede geçişiniz kullanıcılarınız için hiçbir olumsuz tecrübeye yol açmadan pürüssüz bir şekilde gerçekleşecektir. Aynı zamanda bize yeni sayfalarınızın eskileriyle aynı kalite sinyallerini almalarını istediğinizi de bildirmiş olursunuz.

  Siteleriniz taşırken yardımcı olacağını düşündüğüm önemli noktalar:
  - Tüm sitenizi bir anda taşımak için acele etmeyin, küçük parçalar halinde taşıyın. (Örneğin alt dizin ya da alt alan adlarından taşımaya başlayın.)
  - Yeni sitenize taşıdığınız sayfalar için 301 yönlendirmesi kullanın.
  - Tüm trafiğinizi yeni sitenizin ana sayfasına yönlendirmek yerine sayfadan sayfaya yönlendirme yapın. (Bunun için çok daha fazla emek ve zaman harcamanız gerektiğinin farkındayım ama buna değecektir!)
  - Tüm dahili ve harici bağlantılarınız kontrol edip bu bağlantıların yeni sayfalarınıza yönlendirmelerini sağlayın. (Çok fazla harici bağlantınız varsa en azından çok saygın sitelerden gelen bağlantıların yeni sayfalara gitmesini sağlayın.)
  - Eski sitenizin bir süre daha (örneğin 180 gün kadar) faaliyette tutun.
  - Yeni sayfalarınız için SiteHaritası hazırlayın ve Google Web Yöneticisi Araçlarından bize iletin.
  - Eski ve yeni sitelerinizi Google Web Yöneticisi Araçlarından takip etmeye devam edin ve dizinleme hatalarını sürekli olarka kontrol edin.

  Daha detaylı bilgi için bloğumuza göz atabilirsiniz:

  Kısa bir not: Etkinlikte tanışma fırsatı bulduğum bana sorularını ve önerilerini iletme çabasını gösteren herkese teşekkür ederim. Eğer sorunuza burada yer veremediysem ve cevabını hala bulamadıysanız lütfen bunun hevesinizi kırmasına izin vermeyin ve Google Web Yöneticisi Yardım Forumuna gelin. Umuyorum ki ileride ben ya da ekibimden başka bir arkadaşım tekrar böyle güzel bir ortamda sizlerle buluşma fırsatı yakalar.

  isim vermeyelim -Google Arama Kalitesi Ekibi tarafından yayınlanmıştır.

  Paylaşayım dedim, gerçi çoğu bilindik ama olsun.

 • 09-06-2009, 19:33:26
  #2
  paylasım için sagolun yanlız bi kac not dikatimi cekti
  sunumum sırasında ve aralarda aldığım sorular sadece o gün orada bulunanları değil Türkiye'deki pek çok site yöneticisini ilgilendiren ve onlara faydalı olabilecek sorulardı.
  burda boyle demişsiniz bi sunum yaptıgınızı ve ozel gordugunuz soruları sectiğinizi soylemişsiniz alttada

  Google Arama Kalitesi Ekibi tarafından yayınlanmıştır demişsiniz

  yanlış anlamadıysam siz googleda mı calışıyorsunuz ben yoktum orda ama sunumları sanırım google calışanları yapmıştır
  artı repinizide veriyorum hemen cok sagolun bi kac bilmediğim yer var dı iş gorur paylasım sagolun
 • 09-06-2009, 19:36:06
  #3
  aynı yazı kaç kez yayınlanılacak.

  Yazanda, Google dan Bahar.
 • 09-06-2009, 19:54:38
  #5
  Üyeliği durduruldu
  Cyrax ; Forumda yayınlandığını görmedim. Etraf beni bağlamıyor istenirse 54654 kere yayımlansın.
  Varsa arkadaşlar bu konuyu siler.

  Gerekli bir döküman oldugunu düşünüp yayımladım. Böyle tepkiler vermene gerek yok arkadaşım. Gerekirse herkes tarafından bilinen şeyleri tekrar tekrar yazarım bu bölüme. Amaç paylaşmak.

  Kişi adını vermeye gerek duymadım. Kurum önemli , Google ekibi tarafından yayımlanmış bir dökümandır.
 • 09-06-2009, 20:03:29
  #6
  Holy adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  Cyrax ; Forumda yayınlandığını görmedim. Etraf beni bağlamıyor istenirse 54654 kere yayımlansın.
  Varsa arkadaşlar bu konuyu siler.
  Gerekli bir döküman oldugunu düşünüp yayımladım. Böyle tepkiler vermene gerek yok arkadaşım. Gerekirse herkes tarafından bilinen şeyleri tekrar tekrar yazarım bu bölüme. Amaç paylaşmak.
  Kişi adını vermeye gerek duymadım. Kurum önemli , Google ekibi tarafından yayımlanmış bir dökümandır.
  yok öyle işte 54654 kere yayınlanması. mod ların işi zaten 1 tanesini bırakmak o bir tanesi de en eski olanı.

  senin konundan 10dk önce bir başkası aynı yazılarla açtı konuyu.

  gerekli bir döküman olabilir ama önce aramak gerek var mı diye.

  bilinen şeylerin tekrar tekrar yazılması burayı çöplük yapar, az olsun öz olsun mantığı

  ki seninki yazmak olmuyor, tekrar tekrar c/p.

  kurum adı önemli elbet ama şunuda bilesin, bu forumdakilerin çoğu r10 dan önce Google yardım sayfasını ziyaret ediyor, yeni ne var diye.