• 01-06-2009, 23:55:32
  #1
  Merhaba arkadaşlar;

  Yeni yeni makalele yazmaya başladım o yüzden biraz amatörce olabilir. O yüzden kusura bakmayın.

  Evet başlayalım;

  Pagerank ile yükselme.

  Google amcamız pagerankı çok sever. Ne kadar çok pagerankınız olursa o kadar çok üst sıralarda olursunuz. Örneğin; A sitesinin prsi 5, B sitesinin prsi 1. Ama aynı içerik var sitelerde. Google amcamız A sitesine öncelik verir. Çünkü pagerankı yüksektir.

  Tabi bu pagerankıda kafasına göre vermez amcamız. İçeriğe bakar, sitedeki konuların (ç)alıntı olup olmadığına bakar, sitenin güncellemesine bakar, siteniz büyüklüğüne bakar, link takaslarına bakar vs. vs. Bu aşamalar sonucu pagerankımız çoğalır.

  Pagerankımız nasıl yükselir?

  * İlk önce içeriğimizin (ç)alıntı olmamasına dikkat etmek gerekir. Özgün içerikleri kullanmalıyız. Örneğin; Başka siteden içerik alacağımıza kendimiz 3 - 5 şey yazsak bize daha karlı olur. Çünkü Google amcamız (ç)alıntı içerikleri sevmez. Az ama kendiniz yazdığınız içeriklere daha çok önem vericektir.

  * Link çıkışlarınız az ama öz olması lazım. Yüksek pageranklı sitelerden link almanız gerekli. Üç tane pagerankı 1 olan siteden link değişimi yapacağınıza pagerank 3 olan site ile link değişimi yapmanızı öneririm. Hem link çıkışınız az olur ve google amcamız sizi daha çok sever. Dediğim gibi çok fazla link değişimi yarar getirir diye düşünmeyin. Az ama öz sitelerden link değişimi yapmanız daha iyi olacaktır. Fazla link değişimi sitenizi sandboxa bile sokabilir ve son olarak şunuda belirteyim, sitenizle aynı içerikli sitelerle link değişimi yapmaya özen gösteriniz.

  * En önemli konulardan biride sitenin güncellenme durumudur. Sitenizi çok güncellemenizi öneririm. Sitenizi ne kadar güncellerseniz googlede hem yükselir hemde pagerank alırsınız. İlk paragrafda dediğim gibi özgün içerik ile sitenizi güncelleyiniz, sakın (ç)alıntı içerik ile güncellemeyin. Bu durumdan dolayı sizi banlayabilir google amcamız, daha sonrada niye banladım diye ofluyup puflamayın.

  Pagerank geniş kapsamlı bir konudur. Ben size kısa ve öz bir şekilde anlatmaya çalıştım. Başka arkadaşlarımız pagerank konusunu uzun uzun ve detaylı biçimde anlatmıştı. Diğer makaleleri okumanızı tavsiye ediyorum.


  Saygılarımla..
  Yasin Cengiz COŞKUN...

  WebBorsasi.NET

  Kaynak göstermeden kullanmayınız..
 • 02-06-2009, 00:19:27
  #2
  Üyeliği durduruldu
  güzel bilgiler teşekkürler..
 • 02-06-2009, 00:28:43
  #3
  Ben teşekkür ederim, droit.

  Umarım beğenirsiniz, yeni yeni makalele yazmaya başladım
 • 02-06-2009, 00:31:17
  #4
  calinti icerik den bahsetmissin ama vbulletin forumlarda kopyala yapistir kacinilmazdir.

  bu arada bilgiler icin tesekkurler.Dediklerin dogru.

  Ama pagarank eski gucunu yitirdi.pagarank onemi kalmadi artik.Bazi webmesterlarin bu isin cilkini cikartmasindan sonra google onemsemiyor artik.
 • 02-06-2009, 00:38:17
  #5
  Üyeliği durduruldu
  JoNeSS adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  Google amcamız pagerankı çok sever. Ne kadar çok pagerankınız olursa o kadar çok üst sıralarda olursunuz. Örneğin; A sitesinin prsi 5, B sitesinin prsi 1. Ama aynı içerik var sitelerde. Google amcamız A sitesine öncelik verir. Çünkü pagerankı yüksektir.
  Merhaba, yararlı bilgilerden bahsetmişsiniz fakat yazınızın bu kısmına katılmıyorum. Pagerank google sıralamasını etkileyen bir unsur değildir bana göre. Bunu zaten birçok google aramasında da görebilirsiniz. Sıralamaya etki gücü hiç yok değildir tabi ama bence devede kulaktır..
 • 02-06-2009, 00:43:41
  #6
  @Foothill,
  Evet forumlarda kopyala/yapıştır hep yapılan birşeydir ama bu durum dolayından sandoxa düşen kişiler var diye duydum. C/P'den uzak durmak lazım
  Evet dediğin gibi artık eskisi kadar önemsemiyor pagerankı ama yinede pagerankı önemsemekte google amcamız.

  @quale,

  Evet bazı sitelerin güncelleme ve özgün içerikten dolayı pagerankı yüksek siteleri geçmektedir. Ama Pagerankıda küçümsememek gerekir.
 • 02-06-2009, 03:39:41
  #7
  Arkadaşlar sizce makalele nasıl olmuş?
 • 02-06-2009, 09:11:06
  #8
  Pr2 ve hiti ile birçok pr3-4-5 siteyi geçen ve bu sitelere nazaran indexi ve içeriği az olduğu halde hit bakımından 3e 4e katlayan bir site biliyorum çok yakından hemde. Açıkcası pagerank artık belirleyici etken değil.

  Analizimi okumanızı öneririm >>>
 • 02-06-2009, 09:21:10
  #9
  Paylaşım için tşkler ama yaklaşık 2 ay önce pr değerim 4 iken sitemin hiti 4k iken şimdi pr2 ama hit 8 9 k oluyo bzen bunu anlamadım ben yardım edersen sevinirim.