• 31-05-2009, 02:05:20
  #1
  Google son 6 aydır yeni tarz güncellemesini bir kez daha tekrarladı. Genel pagerank güncellemesi yapılmadan önce, sitelerde anasayfa konumundaki sayfaların pagerank değerlerini güncelledi.

  Bunun anlamı, genel pagerank güncellemesi, sayfaların birbirlerine verdikleri doğal linklerle oluşturulur. Bu güncelleme için referanslara ihtiyaç vardır. Eğer referans sayfaların pr değerleri düzgün bir şekilde hesaplanırsa, genel güncellemede her sayfanın pr değeri daha sağlıklı olarak hesaplanacaktır.

  Bu yöntem aslında webmasterlar için bir fırsattır. Sitenizde referans alınabilecek sayfalarınızın hangileri olduğunu rahatlıkla ölçebilirsiniz. tabi bunun için önceden sayfalarınızın pr değerlerini bilmeniz gerekir.

  Referans sayfalar güncellenirken, paidlink (para ile alınmış link) ve natural link (doğal link) analizi çok büyük önem taşımaktadır. Eğer google paidlinkleri ne kadar başarı ile yakalarsa, pagerank kalitesini o nispette artırmış olur. Bu kaliteyi artırmaya yönelik olarak, her güncelleme döneminde yeni algoritmaların eklendiğini görmek için biraz dikkatli olmak yeterlidir.

  bazı arkadaşlar yüksek prli sayfalardan link almalarına rağmen bir gelişme yaşamadıklarından şikayetçi olmuşlar. Bunun anlamı çok açık, link aldığınız sayfanın eski ve yeni pr değerlerine bakarak kendi analizinizi oluşturabilirisiniz:
  • Eğer link aldığınız sayfanın pr değeri düşmüş veya yükselmiş ise büyük olasılıkla o sayfa bir referans sayfadır. Yükselmiş ise iyi bir referans sayfasıdır, size olumlu etki edecektir, eğer düşmüşse eskiye nazaran daha kötü bir referans sayfasıdır, size olan katkısı azalacaktır.
  • Eğer link aldığınız sayfanın pr değeri değişmemişse, büyük ihtimalle o sayfa bir referans sayfa değildir. Size etkisini görmek için genel pagerank güncellemesini beklemeniz gerekir.

  En önemli husus, aldığınız linklerin yapısı ile ilgilidir. Eğer bu yapı link veren sayfadan düzgün bir şekilde oluşturulmamışsa, hem link veren sayfaya hem de o sayfadan link alan sayfalara hiç bir olumlu etki sağlamayacaktır.

  Google artık bu konuda oldukça deneyimli. Algoritmaları gitgide gelişiyor. Klasik linkleme yapısının beklediğiniz sonuçları vermemesi gayet doğal.

  Mesela Text Link Ads - Smart Link Marketing sitesi. Link alım satım işinden para kazandığı için, backlink kalitesine önem veren sitelerden birisi. Ancak görüyoruz ki Google onun da linkleme yapısını çözmüş, sitesi için referans sayfa konumundaki anasayfasının değerini 7'den 6'ya düşürmüş. Bu siteden çok daha az (yaklaşık 15 kat) backlink sayısına sahip The National Organization on Disability - Home Page sitesi pr 7 değerine sahip. Bu sitelere verilen backlinklerdeki pr değerlerine göre doğrusal bir orantı kursak Text Link Ads - Smart Link Marketing sitesinin pr değeri kesinlikle 10 olmalı deriz. Ancak google tarafından yakalanan paidlinkler nedeniyle sadece 6 değerinde kaldı. Bunun Google tarafından izahı, aralarından paidlinklerin bulunduğu 83,000 link değeri pr6, tamamen doğal oluşturulan linkleme yöntemiyle oluşturulan 5,000 link değeri pr 7'dir.

  Bu örnek bize iki tecrübe kazandırır:
  1. Google backlink algoritması gelişiyor, paidlinkleri yakalama becerisi artıyor. Ancak bu oran henüz çok zayıf, tam olarak gelişmiş değil. Bir önceki güncellemeye nazaran %15 oranında bir artış gösterebildi. Bu nedenle linkleme yönetimini tekrar gözden geçirmeliyim. Eski tas ve hamamla devam edersem, 7 aya kalmaz sitemin backlink kalitesi yok denilebilecek duruma düşebilir.
  2. Sayfarımdan çıkış yapan linklere dikkat etmeliyim, eğer filtreye takılırsam, sayfamın referans değeri düşer.

  Pr 5 sayfaların pr 2 değerine düşmesi çok önemli bir kayıptır. Eğer böyle bir sayfanız var ise, %15'lik gelişme gösteren Google backlink algoritmasına takılmışınız demektir. Büyük ihtimalle Google önümüzdeki 3 ay boyunca referans niteliğindeki bu sayfanıza hiç güvenmeyecek, sayfanızı ziyaret sıklığını azaltacaktır (Bu olayı bizzat yaşayan bir çok webmaster arkadaşımız mevcut).

  tavsiyem, referans sayfalarınızda pr değerinde düşüş yaşadıysanız, önümüzdeki 3-4 ayı çok iyi değerlendirip eski prestijinizi geri kazanmaya bakın, kullandığınız yöntemleri terkedin. İkinci güncelleme de aynı tablo ile karşılaşırsanız, Google'daki indeks sayınız ve hızınız düşer, bu da site trafiğinizi olumsuz yönde etkileyebilir.

  Tüm arkadaşlara başarılar diliyorum, başarı tecrübelerin paylaşılmasıyla gelir.
 • 31-05-2009, 02:28:30
  #2
  Üyeliği durduruldu
  Gerçekten alınacak çok ayrıntı bilgisi var dostum süpersin + rap
 • 31-05-2009, 02:47:53
  #3
  Üyeliği durduruldu
  açıklamn için teşekkürler.

  fırsatı bulmuşken yazayım.

  yabancı dillerde içerik+özellikle yahoo kardeşimizin ve diğer arama motorlarının katkısı katkısı (ki yahoo hala en çok kullanılan arama motoru bir çok ülkede) = bol para
 • 31-05-2009, 02:50:13
  #4
  Eposta Aktivasyonu Gerekmekte
  Çok güzel bir anlatım.
  Teşekkürler.
 • 31-05-2009, 02:58:49
  #5
  tvo
  Üyeliği durduruldu
  verdigini ayrıntlı bilgi için tsk eline saglık
 • 01-06-2009, 01:11:30
  #6
  SecurityHome adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  Gerçekten alınacak çok ayrıntı bilgisi var dostum süpersin + rap
  teşekkür ederim. Arkadaşlara bir faydam dokunabildiyse ne mutlu bana.
 • 01-06-2009, 19:19:54
  #7
  Eline saglık emek vermissin güzel olmus...
 • 01-06-2009, 19:33:41
  #8
  Güzel bir inceleme olmuş. Gayet yararlı olduğunu düşünüyorum. Tebrikler + rep
 • 01-06-2009, 20:36:29
  #9
  güzel bir acıklama olmuş.. sağolasın