• 30-05-2009, 23:40:16
  #1
  Son zamanlarda başlıkta belirttiğim tipte benzer sorularla çok karşılaşmaya başladık. Google algoritmasını çözmek çok zor hatta imkansız sayılabilir ama dalgalanmaların sebebini anlamamız pek zor görünmüyor.

  Önce olaya Google açısından bakalım. Google bu dünyada ne yapmaya çalışıyor? Google bir arama motoru ve milyarlarca müşterisi var. Bu kadar sayıda insan Google markasına ve kalitesine güveniyor ve en çok onu kullanıyor. Peki siz Google yerinde olsanız bulunduğunuz konumu korumak için neler yapardınız? Bu sorunun cevabını bulduğumuzda zaten işi çözmüş sayılırız aslında değil mi?

  Siz bir aşçı olsanız aylar boyunca müşterilerinize her gün aynı yemekleri sunmak ister misiniz? Menüde hiç değişiklik yapmaz mısınız? Müşterilerinize yeni yeni yemekler yaparak onların beğenisini kazanmayı istemez misiniz?

  Google da zaman zaman bunu yapıyor. Milyonlarca insana her gün aynı sonuçları göstermektense zaman zaman sonuçlarda değişikliğe gidiyor. Bunu yapmasının sebebi ise müşterilerini tekdüze sonuçlarla karşılaşmaktan kurtarmak ve onlara değişik zaman dilimlerinde daha farklı seçenekler sunmak. Dikkat ederseniz Google bunu yaparken artık konusunda otorite olmuş sitelere pek dokunmuyor. Bu tür siteler zaten kullanıcı tarafından benimsenmiş ve arandıkları kelimelerde 1. sırada çıkmasalar bile kullanıcı tarafından hangi sırada olursa olsun tıklanıyorlar.

  Google değişik alternatifler sunma gayretini daha çok içerikleri birbirine benzeyen küçük ve orta ölçekli siteler üzerinde gerçekleştiriyor. Çünkü içerikler hemen hemen benzer nitelikte olduğundan hangisinin 3 sıra yukarıda veya 5 sıra aşağıda olduğunun Google açısından fazla bir negatif yönü bulunmuyor. Bulunmadığı gibi kullanıcılar açısından da gayet iyi oluyor. Çünkü onlarda bilgi zenginliğinden azami derecede istifade etmiş oluyorlar.

  Sıralama değişikliğinin bir diğer sebebi de bana kalırsa SEO ayarlarını iyi yapamamış ama içerik olarak benzerlerinden farklı sitelere biraz daha fazla şans tanımak. Çünkü herkes iyi derecede webmaster değil ve SEO konusunda da herkes uzman olmak zorunda değil. Pek çok kişinin SEO'nun ne olduğundan haberi bile yok. Durum böyleyken bu tür sitelere sıralamada hiç yer vermemek veya onları çok gerilere atmak zaten doğal olarak Google'ın "Mümkün olduğunca zengin içeriği kullanıcılara sunma" ilkesine de aykırı olmuş olur.

  Hitleri düşüş eğilimine giren veya dalgalanmalardan çok kötü derecede etkilenen arkadaşlara tavsiyem şudur:

  Zaman zaman sizinle benzer içerikte yayın yapan sitelerin tamamını gözden geçirin, kullanıcıya yönelik olarak hepsinde ortak olarak vurgulanan odak noktaları (içerik, keywords, description, image, tema) tespit edin ve bu artık sıradanlaşmış konuların dışına nasıl ve şekilde çıkabileceğinizin araştırmasını yapın. Kısaca RAKİPLERİNİZLE ARANIZDA FARK YARATIN. Google mutlaka bu değişiklikleri anlayacak ve sizin farklı olduğunuzu anlayacaktır.
 • 30-05-2009, 23:46:01
  #2
  kaç gündür sürekli olarak 400-600 arası hiti olan sitemin bugün durduk yere nedensiz 4 5 tane adam göndermesini hayranlıkla izlemekteyim valla
 • 30-05-2009, 23:49:34
  #3
  Üyeliği durduruldu
  güzel yazı teşekkürler ama alıştım bu duruma artık demekten başka bir şey yazmak gelmedi içimden...
 • 31-05-2009, 00:10:45
  #4
  benimde hitler son 1 haftadır %20 azaldı :S