• 23-05-2009, 13:14:24
  #1
  R10.net ve SEOTeknikleri Forumları olmak üzere pek çok Webmaster Forumu’nda “oyun” kelimesindeki sıralama değişimi tartışıldı. Bir yandan uzun süredir birinciliği kimseye kaptırmaya kraloyun.com varken,diğer yanda sağlam backlink atakları ile onu zorlayan rakipleri oyunskor.com ve oyunambari.com vardı. Kraloyun’un markalaşma sürecine girmesinde, oyun kelimesinde bağlantıları ile ilk sırada listelenmesinin payını zannediyorum ki,kimse reddedemez. Diğer yandan 2004 yılından beri aktif oluşu ile kaliteli çizgisini, yine kaliteli reklamverenler ile sürdüren kraloyun.com, son günlerde rakiplerinin kullandığı PPC (Tık Başı Ödeme) sistemi olan Google Adsense yerine uluslararası arenada aktif pazara sahip dondurma üreticisi Algida ile Max ürününün tanıtımını yapmak üzere anlaştı. Bu özelliği ile de, internet reklamcılığının artık yerli pazarda aktif olan ürünlerin satışında da kullanılabilir bir reklamcılık çeşidi olduğunu herkese gösterdi.

  Ben de tüm oyun sitelerini inceleyeceğim bir yazı dizisi yaratmak, bu dizinin açılışını; “oyun sitelerinin kralı,kraloyun.com” ile yapmak istedim. Daha fazla laf kalabalığı yapmadan,işimiz olan SEO’ya dönelim Bu yazı dizisi dahilinde zirveye oynayan 5 siteyi inceleyeceğiz. Bunlar;
  • Kraloyun.com
  • Oyunskor.com
  • Rixoyun.com
  • Oyunambari.com
  • Oyunvitrini.com
  İncelemenin objektif ve öğretici olması açısından her siteyi tek tek inceleyip,inceleme sonunda artı ve eksilerini de sunacağımız bir bölüm de eklemeyi unutmadım. Umarım hepinizin hoşuna gidecek bir değerlendirme olur. Bu arada, incelemeler dahilinde yanlış bulduğunuz veya eklemek istediğiniz bir konu olursa; her daim yorum bölümümüzü kullanabilirsiniz. Sizin eleştirilerinize ihtiyacımız var..
  Kraloyun.com

  Yıllanmış bir şarap gibi,her sene SEO’daki başarısını daha da arttıran ender sitelerden. Şöyle ki; 2004 yılından bu yana archive.org kayıtlarına göre pek çok değişim olduğunu gözlemleyebiliyoruz. Özellikle 2005 yılından bu yana,her aylık veri dökümün yanında bulunan yıldız(*) işareti, sitenin bir önceki aya göre daha farklı bir içerik veya tasarım ile yayında olduğunu gösteriyor. Bu aralıksız değişim Google’ın perde arkası algoritmalarına ait bir özellik olan; “güncelleme sıklığı yaşı” ile bağdaşıyor. Bu konuyu biraz daha detaylandırarak kafanızdaki soru işaretlerini yok etmek isterim. Şöyle ki; Google bir sitenin sadece güncel olup olmadığı ile ilgilenmiyor. Uzun vadede, ne sıklıkla güncellendiği,bu sıklık değerini ne kadar stabil bir şekilde koruduğunu,bu değerin sitemap.xml içerisindeki changefreq tagı ile olan uyumunu ve güncellenen içeriklerde eklenen bölümlerin hedef kelime ile ilgisi gibi konuları tek tek inceliyor. Bu konuyu daha da detaylandırmak isterdim ancak bu teknik ile ilgili yeni bir makale yazmam gerekebilir. Bu sebepten özetleyerek geçmek istedim.


  Kraloyun üzerindeki link çıkışlarını incelediğimiz zaman,sadece 3 adet çıkış olduğunu ve bunların sitenin diğer dillerdeki versiyonlarını belirten domainler olduğunu görüyoruz. Ayrıca linklerin header üzerinden dağılması da, ilgili linkin link verilen siteye olan etkisini de bir hayli arttırmış olsa gerek ki Almanca sitenin Alexa değeri ilk 2.000 ‘de yer alırken, İngilizce siteninki de 5.000 sınırlarını zorluyor. Ancak tam bu noktada kraloyun dahil 4 sitenin C-Class aralıklarını test ettiğimizde oldukça amatör bir sonuç görüyoruz.

  Gerçekten bu sonuç ile karşılaştığımda ben de çok şaşırmıştım. Hemen hemen hepimizin bildiği aynı C-Class bloklardan alınan linklerin geçersizliği kuralı hiçe sayılarak tüm siteler kraloyun’un Hosteurope ‘taki makinelerinde,birbirini takip eden IP aralıklarına atanmış. Buna rağmen sitelerin pek çoğunun (ispanyolca hariç) Alexa değerleri birbirine yakın. Yani kraloyun’un sahipleri Amanca ve İngilizce içerikte de burada bulunduğunun benzeri bir konuma sahipler.


  Site-içi SEO açısından incelendiğinde; sitede 100 adet site-içi linkleme olduğunu görüyoruz. Kraloyun da,site içi link sayısı bakımından referans kabul edilebilecek 100 rakamını kullanmış. Title etiketinin ilk kelimesi rakiplerinin aksine site adı olan “kraloyun.com’u” içeriyor. Bunun asıl sebebi,title etiketinin başında site adresini belirterek,asıl hedefin SEO’dan ziyade markalaşma olduğunu göstererek,güven yüzdesini arttırmak. Aynı kullanımı description ve keywordde de açıkça görüyoruz. Ne yazık ki oldukça gereksiz bir kullanım olan revisit after ve robots follow kullanımlarına da rastlıyoruz. Pek çok SEO Uzmanı tarafından geçersizliği onaylanan bu metaların kraloyun gibi referans sitelerde kullanılması ziyaretçilerini çokça zaman yanlış yönlendirmiş olsa gerek.


  Günümüzde geçerliliğini yitirdiği sıklıkla ifade edilen anahtar kelime yoğunluğu konusunda örnek gösterilecek sitelerden birisi de kraloyun.com. Her ne kadar bulundurduğu içerik sebebi ile bu yoğunluğu tutturması mümkün olmasa da, “oyun” kelimesini sadece 3 kez kullanarak %1′lik bir tutturması bu algoritmanın geçerliliği konusunda kafalarda soru işaretleri yaratıyor. Ancak; %11 yoğunluğa sahip “oyunları” kelimesi de içerisinde “oyun” kelimesi içerdiğinden bu yoğunluğa dahil oluyor olsa gerek ki bu başarılar sağlanabilmiş.
  Ayrıca W3C Validator ‘den geçmiyor olması,pek çoğunuz gibi bende de hayal kırıklığı yarattı. Ancak bu tip sitelerin,böylesi teknikleri önemsemeden başarı yakalıyor olmaları,tekniklerin geçersizliğini değil mevcut kullandıkları tekniklerin iyi dönüşüm sağladığını ifade eder. Bu sebepten ötürü,rekabetli kelimelerde iyi sıralamalara sahip sitelerin SEO yapılarını birebir kopyalamanızı tavsiye etmem.


  Backlink açısından incelediğimizde pek çoğunluğunun markalaştırmanın getirdiği organik backlinkler olduğu dikkatimizi çekiyor. Bilhassa pek çok genç blogcunun blogroll olarak da bilinen “Bağlantılar” bölümüne kraloyun’u eklediğine şahit oluyoruz. Elbette kraloyun.com yine markalaşmanın getirisi olarak pek çok dizinde en üst sırada listelenmenin avantajından faydalanıyor. Ancak bu dizinler arasında insan eli ile inşaa edilmiş en büyük dizin olan DMOZ yok. Bunun en önemli sebebi,DMOZ’un ana kriteri olan “özgünlük” ve “yasal içerik” engeline takılması. Şöyle ki,sıralama içerisindeki hemen hemen hiçbir sitenin DMOZ üzerinde kaydı mevcut değil. Ancak bazı editörlerin yine markalaşma getirisi olarak Bookmarklarına eklediklerine de şahit oluyoruz. Ayrıca daha önceden dailyfreegames gibi yüksek Alexa değerlerine sahip eşdeğer sitelerden link alınmış olmasının faydalarının yansıdığı aşikar. Ancak bu sûni link alımının,rakiplerin şikayet etmesi ihtimalinin göz önünde bulundurulması sonucunda kaldırıldığını düşünüyorum. PageRank’inin 6 olması (her ne kadar PageRank artık değersiz bir algoritma olsa da) TrustRank oranına etki ediyor. (Linkvodoo verileri)


  Kısıtlı vaktim dahilinde genele yönelik incelediğimde; kraloyun.com gerçekten çok iyi bir SEO yapısına sahip ancak hala bazı ciddi eksiklikleri var. Bu eksiklikleri bugüne değin kapatmamış olmasının tek sebebinin; ilk sırada olmanın getirdiği rehavet olduğuna inanıyorum. Bununla birlikte uzun vadede başta C-Class dağılımı olmak üzere ana eksiklikler giderilip takviyeler yapıldığı süreye kraloyun.com’u kimse tahtından indirecek gibi görünmüyor. Çünkü hemen hemen tüm rakipleri,sûni alımlar yapıp el ile yükseltmeye çalışıren kraloyun şimdiden herşeyi düzene oturtmuş bile. Bu sebepten ötürü kraloyun ile rekabete girmek niyetindeki tüm webmaster arkadaşlara şimdiden sabır diliyorum


  Genel bir değerlendirme ve özet olarak;


  (+) 2004 yılından bu yana değin,yayın yapıyor olması.
  (+) Güncelleme sıklığı yaşı. (bknz. 4. paragraf)
  (+) Yüksek Alexa’lı partner siteler ile link alışverişi.
  (+) Markalaşmaya yönelik ve uzun süredir değişmemiş stabil metalar.
  (+) Gramer yapısına göre anahtar kelime yoğunluğu mantığı oluşturması
  (+) Tamamen organik backlinkler
  (+) Avantajını kullanarak,pek çok dizinin oyun kategorisinde listelenmek
  (+) Google Blog Search’tan yüksek link alması (organik) sonucu kalite artımı


  (-) C-Class IP’lere dağıtılmayan partner siteler
  (-) Çağa uyumsuz kodlama ve W3C uyumsuzluğu
  (-) Oldukça amatör ve gereksiz metatagların kullanılması
  Bu yazı dizisine önümüzdeki günlerde tekrar devam edeceğim,hepinize bol hitli günler diliyorum.  Bu makale ( Oyun Dünyası ve SEO (1) - Kraloyun.com ) tamamen benim (Yiğit Konur) tarafımdan yazılmış olup,kendi SEO blogum olan SEOTeknikleri.com 'da yayınlanmaktadır. Kaynak gösterilmeden yayımlanmaması rica olunur.
 • 23-05-2009, 13:15:46
  #2
  Üyeliği durduruldu
  : ) Güzel paylaşım
 • 23-05-2009, 13:22:30
  #3
  Üyeliği durduruldu
  Teşekkürler güzel bilgi
 • 23-05-2009, 13:23:34
  #4
  Süper bir incelem olmuş.Saolasın. Bir ders niteliğinde okudum. Diğer sitelerin de incelemelerini en kısa sürede yazman dileğiyle.
 • 23-05-2009, 13:24:14
  #5
  Üyeliği durduruldu
  eline diline sağlık
 • 23-05-2009, 13:24:33
  #6
  Döktürdün yine backdoor Repledim.
 • 23-05-2009, 13:27:28
  #7
  Üyeliği durduruldu
  Güzel makale olmuş Yiğit ellerine sağlık kardeşim.
 • 23-05-2009, 13:27:32
  #8
  Sağol Yiğit, gene güzel detaylı bir makale olmuş.
 • 23-05-2009, 13:30:41
  #9
  Üyeliği durduruldu
  backdoor Makalelerin roman gibi başladınmı sonunu getirme dürtüsü uyandırıyo insanda.