• 09-05-2009, 22:46:39
  #1
  .im veya .in uzantılı domainlerin seo açısından değeri nedir ?
  Bu konudaki fikriniz nedir?
  Diğer .com veya .net gibi uzantılara nazaran bir olumsuzluğunu fark edeniniz oldumu Google açısından ?
  Bildiğiniz .im veya .in uzantılı tutmuş sitelere örnek verebilirmisiniz.
 • 09-05-2009, 22:51:37
  #2
  Üyeliği durduruldu
  Benimde Bu Konuyu Merak ediorum Bizi Bilgilendiricek Arkadaş Varmı Acaba ?
 • 09-05-2009, 23:02:49
  #3
  Üyeliği durduruldu
  in domainim var dezavantajını görmedim şu an 1 yılı aşkındır kullanıyorum
 • 09-05-2009, 23:05:18
  #4
  ".im" uzantısı ile ".in" uzantısı arasında seo açısından bir fark olduğunu düşünmüyorum. Fakat .com .net .org ile kıyaslandığında dezavantajı olduğuna dair bir çok webmaster'ın ortak bir kanaati var.
 • 09-05-2009, 23:11:49
  #5
  Uluslararası arenada kötü bir duruş sergiler..
  Nedeni şudur?
  .Com-Net-Org uluslarası bir alan adı uzantısıyken .im İngiliz kolonezyasına bağlı İrlanda denizinde krallıktan bağımsız kendi hükümeti tarafından yönetilen bir adanın üst seviye alan adı uzantısıdır.

  Bir kullanıcı olarak düşünün .im adlı sitenin Türkçe içeriği olması yeterince saçma değil mi?

  .in içinse aynı şey geçerlidir..

  Hatta google support'tan bir mesajın alıntısını yapıyım o yeterince açıklamış..

  Alıntı
  Google ekibindeki arkadaşlar durumu açıklarsa eminim daha iyi olacak ama kısa bir bilgi vermek gerekirse.
  Google kimseye hiç bir şekilde kıyak geçmez

  Domain'niz .com .net veya 8m.net olması hiç bir gerçeği değiştirmez!.
  Doğal arama sonuçlarını etkiyen faktörler her geçen gün kendili geliştirmek ve gelişimlerden özellikle "Yerel arama sonuçları" etkiyelen faktörlerden "yerel alan adları" özelliği ama aktifdir.

  Örnek vermek gerekirse saat.com.tr " saat" kelimesinde 1. olması sadece com.tr alan adına sahip olması değil ama etkisi vardır çünkü Google com.tr , net.tr , org.tr , biz.tr vs vs .tr uzantısı ile biten alan adlarını Türkçe içerik ve Türkiye'ye hitap ettiğini düşünür ve 1 puan + olarak hanenize geçer.

  Bir kaç önemli faktörlerden kısaca bahsetmek gerekirse lokasyonun bulunduğu ülke, ziyaretci yoğunluğunun geldiği ülke ve backlinklerin aynı oranda paralel şekilde özelliklere sahip olması gerekir.
 • 09-05-2009, 23:28:29
  #6
  Üyeliği durduruldu
  Bu açıklama süper işte
 • 09-05-2009, 23:49:35
  #7
  anarschi, neden 23973 rep puanın olduğu belli. Bende veriyorum. teşekkürler ayrıca. bana daha önce bildiğim ama bu konuyla çağrışım yaptıramadığım bir şeyi hatırlattın. Oda şu;
  Google geçenlerde arama sonuçlarında locasyona göre sonuç çıkaracağını düşündüğünü açıklamıştı. yani türkiyeden birisi iphone diye arıyorsa yabancı iphone sitelerinden ziyade türkiyedeki iphone ile alakalı siteleri çıkaracağını duyurmuştu. yada bunu gibi birşey. Bu durumdan çıkaracağımız. web.tr gibi bir domain almak en matıklısı olacaktır. türkiyedeki aramalarda üst sıralarda çıkmak için.
 • 10-05-2009, 10:25:22
  #8
  .im ve .in o ülkenin arama motorunda kelime üstünde çalışacaksınız işe yarar ama google.com.tr de işe yaramaz. Bir avantajı yoktur.
 • 10-05-2009, 20:41:16
  #9
  Üyeliği durduruldu
  bence .in yani hindistanda faaliyet veren google aramamotorunun faydasını görürsünüz.

  net. org. gibi genel domainlere benzemez. burda nasıl com.tr turkiye google.com.tr işe yarıyorsa. in. google.in yani hindistanda faaliyet gösteren google motoru için işe yarar.

  burda demek istediğim. .com ve .net veya .org domainleri dunya genelinde kullanılan ülke ayırt etmeksizin faaliyet gösteren sitelerin domainleridir.

  yani google sıralamasını ilk .com .net .org ile yapıyor. buda .com .net .org gibi asla olamayacağın anlamına geliyor. ancak hindistan"a özel googlede işe yarar