• 26-04-2009, 11:39:13
  #1
  Seo ile ilgili sık sık sorulan, karşılaşılan bazı sorunlara cevap vereceğim. Soruların bazıları mailimize gelmiş sorular, bazıları ise msn yoluyla sorulmuş sorulardır. Bölüm 1…

  Soru 1: O kadar link almama rağmen sitem iki kelimede sürekli aynı yerde bir türlü ilerlemiyor sizce neden?

  Cevap 1: Sitenizin ihtiyacı olmayan, sitenize uygun olmayan bir link yarar yerine zarar bile getirebilir. Link seçiminde dikkatli olun. “O kadar link aldım” mantığı değil de “güzel link aldım” mantığını uygulamalısınız. Size gerekmeyen, kalitesiz veya site şartlarınıza uymayan linklerin size yararı yoktur. O yüzden aldığınız linkin sayısı değil, kalitesi önemlidir.  Soru 2: Güncelleme de yokken pagerank değerim 0′a düştü?

  Cevap 2: Pagerank Değeri Düşme Nedenleri? - Seoliz.com - Özgün Seo İpuçları ve Makaleleri (forumda aratırsanız radmin'in de güzel bir cevabına karşılaşmıştım)  Soru 3: Etiket sistemi riskli midir? Bahseder misiniz?

  Cevap 3: Etiket sistemi spama davet çıkaran bir sistemdir. Son günlerde çoğu sistemin (özellikle wordpress’lerin) sandbox veya filtreye girdikleri görüldü, bu nedenden dolayı. Yani etiketi yanlış kullanımından. Etiket sisteminde kelime tekrarı fazla olmamalıdır, yazılara sürüce etiket dizilmemelidir. O yazıyı anlatacak kadar “az ve öz” şekilde etiket dizilmesi yeterli olacaktır. Temiz bir seo… Her eklenen etiket riski arttırır. Google’ın gözünde spam damgası yeme ihtimalinizi yükselten bu sistemi en doğru ve en uygun şekilde kullanmanız avantaj sağlayacaktır. Hit getirisi yüksek bir sistem olduğundan doğru kullanıldığında temizce hitinizi alabilirsiniz.  Soru 4: robots.txt her siteye gerekli midir?

  Cevap 4: Google botlarına engellemek istediğiniz bir yer olduğunda tabiki gereklidir fakat aksi durumlarda gerekli değildir.  Soru 5: Farklı ip olayı nedir? Neden sitemiz farklı ip de olmalıdır?

  Cevap 5: Aynı ip de zararlı sitelerin bulunması, pr düşüşü gibi olaylarda aynı ip deki temiz siteleri de etkilemektedir. Aynı ip de bulunan fazla site sayısı ile temiz sitenizin kirlenme oranını yükseltebilirsiniz. Farklı ip de olursa siteniz daha kolay yönetme gibi düşünebilirsiniz bu olayı. Temiz bir alanda 1 site olursa kirlenme olmaz fakat temiz bir alanda 4 temiz 1 kirli site olursa az da olsa kirlenme oranı vardır. Bunu 0′a indirmek amaçtır. >>

  Yazı http://www.seoliz.com 'da yayınlanmaktadır ve Cenk'e aittir.
 • 27-04-2009, 21:37:09
  #2
  teşekkürler cenk aslına bakarsak dikkat etmediğimiz ve bilmediğimiz pek cok kural var. mümkün mertebe bu kuralları göz önüne alıp sitelerimize ona göre yön vermemiz gerektiğini düşünüyorum.
 • 27-04-2009, 23:22:39
  #3
  Ayrıca alakalı, güzel sitelerden link alıncada hemen sonuç beklemeyin.Zamanla etkisini kendisi gösteriyor zaten.
 • 28-04-2009, 01:31:58
  #4
  Misafir
  Teşekkürler cenk kolay gelsin.