• 21-04-2009, 18:11:13
  #1
  Merhaba arkadaşlar kendi sitemde yayınladığım, yabancı bir kaynaktan bulup Türkçe'ye çevirdiğim bir seo makalesini sizinle paylaşmak istedim. 1-2 Madde dışında genelde bilinen ipuçları var. En azından yeni başlayan arkadaşlar için fazladan bir kaynak olur diye düşündüm.

  Google arama sonuçlarında sitenizin üst sıralarda çıkması, ziyaretçi potansiyeliniz ve eğer ticari bir siteniz varsa müşteri potansiyelinizi büyük ölçüde olumlu yönde etkiler. Google arama sonuçlarında üst sıralarda çıkmak için 200'den fazla faktör olduğu biliniyor. Makalemizde bu faktörlerden en önemli olanlara yer vermeye çalıştık.

  1. Başlık Kullanımı (Title Tag)

  Title Tag Arama Motorları için en önemli faktörlerden biridir. Websitenizdeki bütün sayfaların Title Tag' lerinin aynı olmasından kaçının. Title Tag hedef kelimeleri içerecek şekilde ve her sayfanızın içeriği ile alakalı olmalıdır.
  Eğer siteniz yada ticari şirketiniz tanınıyorsa Title Tag' inizin sonuna şirketinizin ismini yada sitenizin sloganını ekleyebilirsiniz. Ancak Title Tag' inizin çok uzun olmamasına dikkat etmelisiniz.

  2. Backlinkler

  Alacağınız backlinkler mümkün olduğunca sitenizle alakalı olsun. Eğer mümkünse backlink alacağınız sitenin anasayfası yerine daha alt sayflarından link alın. Alt sayflar anasayfalara göre daha spesifik ve detaylı bilgiler içerir.
  Sitenizle alakasız linklerin sayfa değerinize olumsuz etkileri olacağı düşünülüyor. Sosyal imleme sitelerinden alabildiğiniz kadar link almaya çalışın. Bunu nasıl yapacağınız konusunda kaynaklar bulun ve araştırmalar yapın. Google ve diğer önemli arama motorları sosyal imleme sitelerinde linklerinizi gördüğünde, sitenize diğer insanlar tarafından değer verildiğini ve sitenizin kaliteli sayfalara sahip olduğunu düşünürler. Kısacası baclink alırken doğru yolları tercih etmeyi aklınızdan hiç çıkarmayın!

  3. Dahili linkler için URL Kullanımı

  Tam Link:

  ttp://www.siteniz.com/guncel-konular/bugun-sinav-sonuclari-aciklandi.html


  İçerik Linki:


  /guncel-konular/bugun-sinav-sonuclari-aciklandi.html

  Google bot web sitenizin linklerini indexlerken, domain'inizi içerik linkine eklemez. Yalnızca içerik linkinizi indexler, tam linkinizi değil. Buradan çıkaracağımız sonuç web sitenizde kullandığınız URL lerin içeriğinizin başlığı olması gerektiğidir. Yani ttp://www.siteniz.com/post-id=12 yerine ttp://www.siteniz.com/konu-basliginiz.html ya da tp://www.siteniz.com/konu-basligi olması optimizasyon için çok daha yararlıdır.

  4. Site İçi Link Kullanımı


  Anchor text kullanırken "Buraya Tıklayın" , "Daha Fazla Bilgi" gibi metinleri kullanmak yerine link verdiğiniz sayfayla alakalı anahtar kelimeler kullanmak, site içi link sisteminize artı puan kazandıracaktır.

  5. İçeriklerinizdeki Linkler ve Hedef Kelime kullanımı


  Bir sayfanızın içindeki linklenmiş metinlerin ana içeriniğizdeki toplam metin boyutunun %1'inden fazla olmamasına dikkat ediniz. Hedef kelimelerinizi içeriğiniz içinde küçük fontlarla yazarak ya da arka plan renginizi kullanarak gizlemeyin. Aynı kelimeyi tekrar tekrar kullanmayın bunun yerine hedef kelimelerinizi içeren kelime öbeklerini kullanmayı tercih edin.

  6. H1 Tag'i İçinde Anahtar Kelime Kullanımı

  Anahtar kelimelerinizi H1 Tag' i içinde ve mümkünse web sayfanızın başlangıç bölümünde kullanmaya çalışın.

  7. Sitenizin Alan Adı'nda Anahtar Kelimelerinizin Olması

  Sitenizin alan adında anahtar kelimelerinizin olması, başka sitelerden sitenize link verildiğinde anahtar kelimenizde yükselmenize olumlu katkı sağlar.
  8. 404 Sayfanız (Sayfa Bulunamadı)
  Web sitenizin diğer sayfalarına benzeyen özel bir 404 sayfası hazırlayın. Bunu yaptığınızda arama motoru robotları sitenizde 404 sayfasıyla karşılaştığında sitenizin diğer sayfalarına yönelirler. Böylece arama motoru robotlarının sitenizi indexlemek için geldiklerinde indexlenecek birşey bulamayıp direk sitenizden çıkmasını önlemiş olursunuz.

  Özel 404 sayfaları sitenize gelen ziyaretçileri sitenizde tutmak için de yararlıdır. Örneğin bir ziyaretçi arama motoru sonuç sayfanızdan sitenize ulaştı ve sizin içeriğiniz bir şekilde sitenizde bulunmuyor. Bunu gören ziyaretçi sitenizden direk çıkış yapacaktır. Fakat özel 404 sayfanız olursa gelen ziyaretçiyi sitenizin diğer bölümlerine yönlendirebilirsiniz. 404 sayfa tasarımınızda site içi arama kutucuğu kullanmanız bu sebeplerden dolayı tavsiye edilir.

  9. Otorite Sitelere Sitenizden Link Vermek

  Sitenizle içerik bakımından alakalı ve otorite olan sitelere link verin. Bunun arama sonuçlarında yükselmeniz için katkı sağladığı test edilerek doğrulanmış. Tabi bunu abartmadan ve doğru şekilde yapmanız gerekiyor. Burda önemli olan içeriğinizle alakalı sitelere alakalı kelimeleri kullanarak link vermeniz. Link verdiğiniz sayfaların geçerliliğini koruduğunu öğrenmek için linklerinizi düzenli olarak kontrol edin. Eğer link verdiğiniz sayfa yayından kaldırılmışsa linkinizi iptal edin.

  10. Diğer Faktörler

  Sitenizin değerini olumlu yönde etkileyen faktörler :

  * Backlinklerinizi gov.tr, org, edu.tr uzantılı sitelerden almak ya da böyle sitelerden link alan sitelerden almak
  * URL içindeki kelimelerinizi -(çizgi) ile ayırmak
  * URL uzunluklarını mümkün olduğunca kısa tutmak
  * Dosya boyutunun 100k 'dan fazla olmaması
  * Güncel konularla ilgili içerikler ve linkler
  * Site yaşı ne kadar fazlaysa o kadar iyi
  * DMOZ gibi kaliteli dizinlerin listelerinde yer almak

  Sitenizin değerini olumsuz yönde etkileyen faktörler :

  * Flash kullanmak
  * Frame kullanmak
  * Çok fazla JavaScript kullanmak
  * Alternatif metin(ALT Text) kullanmadığınız çok sayıda resim
  * İçerik içinde hedef kelimleri çok fazla tekrar etmek
  * Kalitesiz sitelere(*****, *****, illegal içerik barındıran) link çıkışı vermek
  * Kopya içerik ve resim kullanmak
  * Sıfır(0) backink

  Orjinal Makale ==> Sitenizi Google’da Üst Sıralara Nasıl Çıkarırsınız?

  Kaynak göstererek kullanabilirsiniz
 • 21-04-2009, 18:16:27
  #2
  Bilinen şeyler tekrarlanmış ama eline sağlık diyelim
 • 21-04-2009, 18:20:26
  #3
  mccyclonee adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  Bilinen şeyler tekrarlanmış ama eline sağlık diyelim
  Yanlış anlamayında okuduğunuza eminmisiniz? Yayınlayalı 3 dk olmadı daha, bu kadar kısa sürede hepsini okumadığınızı düşünüyorum .
 • 21-04-2009, 18:21:15
  #4
  Evet makalenin tamamını okudum
 • 21-04-2009, 18:25:57
  #5
  Üyeliği durduruldu
  Paylasım icin tesekkürler..
 • 21-04-2009, 18:30:05
  #6
  Cok guzel ve aciklayici olmus tskler. Dikkat ettim bayagi noksanim varmis.
 • 21-04-2009, 18:35:19
  #7
  Güzel Bir optimizasyon makalesi fakat daha önce bunu ile ilgili bir çok makale yazılmıştı yeni arkadaşlara faydası olur.
 • 21-04-2009, 18:42:55
  #8
  ozzyynl adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  Cok guzel ve aciklayici olmus tskler. Dikkat ettim bayagi noksanim varmis.
  Yorumunuz için teşekkürler, amacım yeni arkadaşlar için kaynak teşkil etmesi ve eskilerin noksanlarını gidermesi zaten
 • 21-04-2009, 18:55:14
  #9
  Üyeliği durduruldu
  Derli Toplu Bilgiler +Rep