• 18-04-2009, 17:07:53
  #1
  Arkdaşlar index.php lerde gördüğüm şu kod

  <link rel="pingback" href="http://www.siteadi.com/xmlrpc.php" />
  ile ne demek isteniyor?
 • 18-04-2009, 17:16:55
  #2
  Üyeliği durduruldu
  Pingback;

  Pingback'ler insanların geri izlemeler ile gördüğü bazı problemleri çözmek için tasarlanmıştı. resmi pingback dökümanı (Pingback 1.0) pingback'leri geri izlemeler kadar kötü göstermektedir:

  Örnek olarak, alice kendi blogunda ilginç bir olayı yazar. bob alice'in blogunu okur ve yorum yazar, bunu da alice'in orjinal gönderisine linkler. pingback'i kullanarak, bob'un yazılımı otomatik olarak alice'i gönderisine linklendiğine dair haberdar eder, ve alice'in yazılımı bu bilgiyi kendi sitesine ekleyebilir.

  yine de pingbackler ve geri izlemeler arasında belirgin üç fark vardır.

  1.pingbacklar ve trackbackler etkili bir şekilde farklı komünikasyon teknolojileri kullanmaktadır.(XML-RPC ve HTTP POST, sırasıyla) 2.pingback'ler otomatik-buluşu destekliyor, software otomatik olarak postun içindeki linki buluyor, ve otomatik olarak o url'leri pingback'lemeye çalışıyor, bu sırada trackbacklerin manuel olarak trackback'in gönderilmiş olduğu trackback url'sinden girişi yapılmış olmalı. 3.pingback'ler hiç bir içerik göndermezler.

  pingback'lerle ilgili düşünce onları küçük yorumlar gibi görmektir:

  a kişisi kendi bloguna bir şey postalıyor. b kişisi a kişisinin bloguna linkleyerek kendi bloguna bir şey postalıyor. Bu otomatik olarak a kişisine pingback gönderiyor ve bu sırada ikisi de pingback almaya özelliğine sahip bloglara sahipler. a kişisinin blogu pingback'ı alır, sonra otomatik olarak b kişisinin blog'una,aslında ordan kaynaklanan pingback'i doğrulamak için gider. pingback genellikle a kişisinin blogunda gösterilen, b kişisinin bloguna giden basit bir linktir. Bu şekilde, yayıncıya ait bütün kontrol sadece bireysel yazarların elindedir. (geri izlemenin alıcısı tarafından da düzeltilebilen alıntısına nazaran)


  Otomatik doğrulama süreci sahte pingback'i zorlaştırarak bir doğruluk seviyesini ortaya çıkarıyordu.

  Bazıları geri izlemelerin üstün olduğunu düşünüyor çünkü a kişisinin okuyucuları hiç olmazsa b kişisinin söyleyeceklerinin bir kısmını görebiliyorlar, ve sonra daha fazla okumayı isteyip istemediklerine karar veriyorlardı.(ve bu yüzden b kişisinin bloguna tıklıyorlardı). diğerleri pingbacklerin üstün olduğunu düşünüyordu çünkü pingback'ler postlar arasında doğrulanabilir bir bağlantı sağlıyordu.  Pingback'lerin ve Geri izlemelerin doğrulanması

  Bloglardaki yorumlar herhangi birinin her hangi istediği bir isimle yorum yazabildiğinden beri otoritenin azalması olarak eleştirilmektedir: insanların söylediği insan olduğunu doğrulamak için hiç bir doğrulama süreci mevcut değildir. trackback'ler ve pingback'lerin ikisi de blog yorumlarında bir doğruluğu sağlamayı amaçlamaktadır.

  Kaynak : wordpress-tr
 • 18-04-2009, 17:18:05
  #3
  Üyeliği durduruldu
  edit. 2 kere gitmiş