• 11-04-2009, 01:54:14
  #1
  Arkadaşlar bir site projem var kurumsal olarak. Aynı google gibi bir site ama sadece firma aramaya yarıyor. Bunun giriş sayfası aynı google gibi sadece ve aranan içeriğe en uygun yere gitmesi hedeflenicek.

  Biraz araştırma yapıyorum. Nasıl birşey olsun diye. Kullanıcıya en iyi nasıl sunarım bu siteyi diye. Googledan örnekyerek en iyi ne çıkarabilirim.

  Biraz bu açıdan googleun yapısını bana bahsedebilirmisiniz?

  Hızlı basit, kullanışlı ve hedefe en yakın çözüm sunan. Web 2.0mı yoksa başka bir teknolojimi?
 • 11-04-2009, 01:56:37
  #2
  böyle bir sistemi php ya da .net ile yazmayı düşünmüyorsun değil mi?
 • 11-04-2009, 01:59:49
  #3
  googleı neyle yazmışlar acaba
 • 11-04-2009, 02:07:32
  #4
  digiklan adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  böyle bir sistemi php ya da .net ile yazmayı düşünmüyorsun değil mi?
  Hayır aslında iyi bir tasarım firmasına değeri neyse parasını verip yazdırıcam. Ama ön bilgi edinmek ve bu firmalar tarafından mağdur edilmemek için işin detaylarını araştırmak istiyorum.

  Eğer açtığım siteden verim alırsam ileride nasip olursa tecrübeli bir yada bir kaç kişiyi firma bünyesine alıp kendi içimizde bu sistemi geliştirtmeyi düşünüyorum.

  Açıkçası aramalarda en hızlı ve en iyi sonucu vermesi lazım. Az cpu ve kota tüketmesi lazım sitenin. Böylece en iyi performansı her an verebilir. Tabi yazılacak yazılımın türüde buna etki edecektir.
 • 11-04-2009, 02:15:26
  #5
  "Google gibi" ve "Az cpu ve kota tüketmesi" terimleri bir arada zor olur bence Sadece firmalara yönelik bir şey yapacaksan dizin oluştur. İsteyen eklesin, moderatorler de kontrol etsin. En ucuz maliyetle o olur. Firmalardan kampanyalar falan görüntülersin reklam gibi. Güzel olur ama bunu yapan çok site var bildiğim kadarıyla. Google gibi yaparsın fakat o zaman işin içinden çıkamazsın. Hangi site firma hangisi değil kontrol etmek için çalışanlara ihtiyaç olacaktır. Bu da yüksek maliyet olur.
 • 11-04-2009, 02:25:18
  #6
  Hocam google çok ekstrem bir örnek olmuş.
  Yani bu senin küçük bir marangozhane açarken dünyanın ahşap eşya devi IKEA nın sistemini baz alman gibi bir şey...
  Google sunucularında kendi linux sürümlerinden birini kullanıyor. Sunucu olarak da apache falan değil kendi sunucu yazılımı google web server kullanıyor.
  3 tip sunucu var deniliyor dns server, index server, document server.
  Aramalar dns serverda kabul ediliyor doğru lokasyona yönlendiriliyor, index server hafızaya aldığı sayfalardan eşleşenler ile karşılaştırıp sıralama yapıyor document server de resim, css ve benzeri dosyaları hafızasında tutuyor.

  Senin çitayı daha alçak bir yere dikmen daha makul şekilde hareket etmen lazım. Bugün IMF den 10 milyar dolar kredi alsan google ayarında sistem kuramazsın.

  Alıntı
  Az cpu ve kota tüketmesi lazım sitenin. Böylece en iyi performansı her an verebilir.
  Bu yazdığından anladığım kadarı ile senin bahsettiğin sistem ile google in sistemi alakalı değil. Senin bu soruyu ücretli script alanına falan açman lazım. Arama algoritmaları ayrı bir şeydir databaseden kayıt arama başka bir şeydir.
 • 11-04-2009, 02:26:34
  #7
  Google sisteminin nasıl kodlandığını zaten bi bilse diğer arama motorları bu yöntemi kullanırdı.
 • 11-04-2009, 02:30:37
  #8
  1. Google varken insanlar neden senin sitenden firma araması yapsınlar
  - Google veritabanına ulaşman 2-3 seneni alır. Bunca külfeti kaldırabilmek önemli olan
  - Google dan farklı hangi hizmeti sunacaksın ki ? Seni tercih etsin kullanıclar.
  2. Az kota ve cpu yemesini istiyorsun sistemin?
  - Adamlar siyah arkaplanla yılda 800000$ kar elde edebilecekken beyaza hala daha devam ediyorlar... Gerisini sen hayal et data center v.s
  3. Firmalar için binlerce rakibin var internette?

  Sana ufak bir tavsiye bir google gibi bir proje yapmak istiyorsan genel düşüneceksin. Kendini internet kullanıcılarının yerine koyup ona göre bir proje geliştireceksin. Adamlar zamanında işe başladıklarında hedefleri buydu. Sade basit direkt bilgi sunumu...
  Ve herşeyden önemlisi kendiişlerini ilk başlarda kendileri yaptı sistemi kendileri kurdu, yazılımları kendileri hazırladı v.s . Bunlar için elman istidihtam edip ek külfet yaratmadılar... Yani proje geliştireceksen yapmasını az cok bilmen gerekiyor...

  bunlar hevesi kırmak için değildi sakın yanlış anlama sadece bir iş yaparken ilk önce kazanacağın parayı değil aşman gereken engellerin listesini yapman gerekir.. Bizde bunlar tersten işliyor genellikle... Ama dediğim gibi şevkini kırma ve araştırmalarını bu konularda daha uzman programcılık forumlarında ara? Kaynak olarak google ı kullanmanı tavsiye ederim
  kolay gelsin...
 • 11-04-2009, 02:50:23
  #9
  Benim sistemimde firmalar kayıtlı olucak. Yani özel bir site indexlemesi yapılmayacak. Türkiyede olan kayıt altına alabileceğim kadar firmayı ekleyeceğim ve ekleme bölümüde oluşturacağım isteyen firmaların eklemesi için. Firma ile alakalı tüm bilgiler olucak. Bir bakıma bilinmeyen numaralar servisi gibi. Elimdeki domain iddialı. O yüzden ciddi bir site tasarımı yaptırmak gerekli. kayıtlardaki aramaları aynı google gibi basit bir tabanda arayacaklar ve yine googleun ara yüzü gibi basit bir sayfada listenecek. Sadece databasede kayıtlı firmaları aramaya odaklı.

  Birde bu bazda tasarım firmaları kimler var Türkiyede. Bunlardan bildikleriniz varmı?