• 25-01-2023, 04:06:23
  #1
  Üyeliği durduruldu
  Bildiğimiz üzere, ChatGPT yayınlanır yayınlanmaz 1 hafta içerisinde 5 milyon kullanıcıya erişti. Bu sayı, twitter, facebook, instagram gibi sosyal medya platformları ile kıyas edildiğinde inanılmaz bir büyüme.

  Kişisel olarak PC devrimi gibi bir değişim beklediğim, ancak benzer şekilde 10-15 yıl değil, 1-2 yıl içinde her yeri saracağını düşünüyorum. Kendim de Türkçe dil sentezi, morfolojisi ve %100 etkili olabilecek, insan dili ekseninde analiz, üretim ve türetimi ile ilgili yazılımsal çalışmalar yapıyorum. Buradan edindiğim tecrübelerimi de SEO çalışmalarımda müşterilerime tecrübe olarak aktarmaya çalışıyorum.

  Sizlerle de son yaptığım deneme ile ilgili henüz erken evre ancak belki de benzer şekilde yüksek arama olan durumlarda da etkili olacağına inandığım bir sonuç paylaşmak istiyorum.

  Kırmızı Alan : İçerik Girişi ve Index alma süreci sonrası ortaya çıkan sonuç.
  Yeşil Alan : 2. İçerik Güncellemesi ve sonuç.
  Pembe Alan : 3. İçerik Güncellemesi, Yapay zeka yardımı ile daha iyi içerik üretebilme denemesi ve sonuç

  Test yapılan site : Tek yaprak, arama hacmi düşük olan, endüstriyel bir NICHE  Buradan şu sonucu çıkardım. İçerik üreticisi, konuyu yazarken çevresel etkileri ve aranan konu ile ilgili ilgi uyandıracak, sayfada daha fazla zaman geçirmeye sebep verecek nedenselliklerden uzak bir içerik üretti. Daha sonra yaptığı güncellemede net sıralama kaybetti.

  Bu noktada, onun ürettiği içeriğe bağlı kalarak ChatGPT ile bu konuda eksik olan ve daha fazla anlatmak gereken konuları, konu bağlamından çıkmadan bir inceleme yaptım. Metni yeniden ürettim. Ancak aldığım metni tekrar düzenledim. İnsan kontrolüne ve göz yordamına tabi tuttum. Pembe alanda ilerliyoruz. Pozitif yönde katkı sunduğunu gözlemliyorum. Hem arama hacmi daha fazla olmaya başladı. Hem de tıklamalar geri yerine geldi.

  Bu grafikte negatif veya pozitif bir gelişme olursa, ara ara konuyu güncelleyeceğim.

  PS: Sonradan gelip konuyu okuyacaklar için bir not. 46 tıklama sonucu 9 telefon çağrısı ve 3 sonuçlanmış satış gerçekleşti. Endüstri tarafında ve müşteri gözünde bir devrim bu. Sayılara takılmayın. Aynı konuda iki farklı domain üzerinde, çalışma ve güncelleme şartları eşit olacak şekilde test ediyorum. Yapay zeka ile müdahale edilen içerik, diğer domain'e göre 6 sıra birden yükseldi. Bu şekilde testi sürdürüp, negatif bir etki olmazsa diğer domain'deki içeriği de benzer şekilde güncelleyerek test etmek istiyorum.

  Farklı bir sitedeki, aynı deneyim.
  Bu testin sonucu diğerine göre daha pozitif. Yine az aranan bir NICHE ama 16. sıradan, 2. sıraya geldi. Buradaki fark ise, farklı iki konu için üretilen farklı 2 içerik.

  ChatGPT'yi yapay zeka gibi kullanmak yerine, bir marangozun el aletleri gibi kullanmayı öğrenin. Prompt Engineering konularını inceleyin. Soru sorma yeteneklerinizi geliştirin. Bu sistemi iyi kullanan birisinin aç kalabilmesi ciddi bir yetenek olur.
 • 25-01-2023, 05:25:01
  #2
  AI Prof. ✍️
  Harika bir çalışma, elinize sağlık
 • 25-01-2023, 13:26:11
  #3
  Peki bu yapay zekanın yazıları internetten mi derleniyor? Yani bir makale istesem web sitelerinden mi getiriyor yoksa bulduğu kelimeler ile kendi özgün mü oluşturuyor
 • 25-01-2023, 14:15:54
  #4
  Üyeliği durduruldu
  Offline çalıştığı, 300 milyar kelime ve anlamının veritabanında olduğu, 1.7 milyon kitaptaki cümlelerin veritabanında olduğu ve 2021 yılına kadar olan bilgileri internetten, kitaplardan, diğer yazılı kaynaklardan topladığı belirtiliyor. Şu an web üzerinden bilgi toplamıyor.

  Ancak bilgi toplasa bile, cümleleri kendisi oluşturuyor.
 • 01-02-2023, 15:05:30
  #5

  )) ilk paylaşımında çok iyi hocam tespitlerin harika
 • 01-02-2023, 15:20:17
  #6
  Üyeliği durduruldu
  talibim adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle

  )) ilk paylaşımında çok iyi hocam tespitlerin harika
  Çünkü ben tüm paylaşımlarımda, diğer tüm üyeler ile birlikte kalkınmayı "ilke" olarak önceliyorum.

  Madem ki konu yapay zeka, o halde benim önemsediğim başka detaylar da var.

  Eğer, bu yukarıdaki durum ilgi uyandırıyorsa, "Beyt-ül Hikme nedir, ne gibi çalışmalar yapmıştır, burada kimler yetişmiştir, kimler tarafından yakılmıştır" konusundan başlayarak
  "Bilgi Felsefesine Hoş Geldim" diyebilirsiniz