• 31-03-2009, 23:43:36
  #1
  Görsel arama tabanlı hitler pek çok webmasterın hedefleri arasındadır. Tabii bu aramalardan hitleri elde edebilmek, web-search’tan daha zor görünüyor. Konuyu aşama aşama inceleyelim.
  • Özgünlük : ” Resimlerin de özgünü mü olur ? ” demeyin. Google resimlerin özgün ya da özgün olmadığını resime bir insan gözü ile bakarak anlamaz. Resimlerin MD5 hashleri vardır ve Google bunları karşılaştırarak özgünlük hakkında bir sonuca ulaşır. Mesela internette çok dolaşan bir resimin boyutları, 640×480 olsun bu resim diğer sitelerce de aynen alınıp kopyalanırsa bu kopya içeriğe girer. Eğer siz bu resimi alıp 660×490 pixele çevirirseniz, otomatikman resmin tüm yapısı değişecek ve özgün bir resim olacaktır.
  • Backlinkler : Buradaki mantık web araması ile aynıdır. Bir resim ne kadar çok backlink alırsa ( diğer sitelerce kopyalanan resimler ) o kadar çok aramada ön planlara çıkabilir. Genelde görsel arama yaptığımızda, gazete-haber sitelerinin ön saflarda çıkmasının en büyük nedeni budur. Pek çok web sitesi, gazete ve haber sitelerinden alıntı yaptığı için haberlerde yer alan resimler çok yüksek backlink değerlerine ulaşabilmektedirler.
  • İçerik : Bu kısım içeriğin işlenmesi ile alakalı olan bölümdür. Resim konusu eşsiz olan bir konu ise, sizin resimleriniz Google tarafından mecburi olarak ön planda çıkarılacaktır. Örneğin; “Ali’nin bahçesindeki kırmızı gül” aramasında benim sitemdeki resim 1′e 1 tanımlanıyorsa ilk sırada çıkması beklenecektir. Resimler alt tag ile imlenir ve kör olan Google botuna öğretilirse çok daha iyi olur ve verimliliği artar.
  • Görsel Arama Taktikleri : Görsel aramalarda hit çekmek için bir takım kurabilirsiniz. Mesela Wallpaper üzerine çalışan bir sitemiz olsun. Bu site ile hitimizin çoğunluğu zaten görsel aramalardan sağlanabilir.Görsel backlinkleri elde edebileceğimiz en iyi kaynaklar forumlardır. Hemen hemen her genel forumda resimler için ayrılan bölümler mevcut. Bize düşen görev forumların bu bölümlerini zenginleştirmek olacaktır. Eğer iyi bir çalışma disiplini oluşturursak hem forumlarda yerimiz sağlam olur hem de görsel hitlerimiz belirli bir süre sonra artabilir. 5 kişilik bir ekip, popüler 5 resmi günde 5 foruma konu olarak eklerse 5 günde 125 ayrı sayfadan 5 resmimize backlink sağlamış oluruz ki; bu da hiç azımsanacak bir rakam değildir. Uzun vadede bu çalışmadan çok hit sağlanabilir. Tüm bunların yanında resimleri sosyal networklerde guruplar açarak paylaşın. Eğer kaliteli guruplar oluşturursanız, hem oradaki bölmülerin pagerankı artadak hem de resimleriniz daha da değerlenecektir. Mesela, Facebook bu uygulamalar için çok uygun bir ortamdır. Buradaki gurupların üye sayıları 10 binli rakamlara ulaşabilmektedir. Bizim için hem hit hem de backlink kaynağı olacağı aşikardır. Eğer işi daha da ilerletmek istiyorsanız, ücretsiz blog servislerinden konulara ayrılmış resim blogları oluşturun. Tabii ki bu işler daha da zaman alacaktır ama tüm bunlar bizi kaliteye biraz daha yaklaştıracaktır.
  Makale Yazarı : Ren2x Makale alıntı yapılacağı takdirde Seoliz.com kaynak olarak gösterilmelidir.
 • 31-03-2009, 23:46:52
  #2
  Çok teşekkür ederim. Ben de her zaman gazete sitelerinin neden bu kadar üst sıralarda çıktığını merak etmiştim. Bir de şu var, gazete siteleri hem bu iş için hem de sayfa gösterimini arttırmak için resim galerileri oluşturmuşlar.
 • 01-04-2009, 00:09:22
  #3
  Teşekkürler
 • 01-04-2009, 00:59:39
  #4
  Google images blogları çok indeksliyor. Bilgi için teşekkürler
 • 01-04-2009, 14:09:16
  #6
  teşekkürler ren2x güzel paylasım.
 • 04-04-2009, 01:42:12
  #7
  eline saglık ren2x güzel yazı..
 • 04-04-2009, 01:43:22
  #8
  Üyeliği durduruldu
  Tüm makalelerini hayranlıkla okuduğum gibi bunuda okudum , teşekkür ederim.

  You have given out too much Reputation in the last 24 hours, try again later.
  İnş. bir dahaki sefere
 • 04-04-2009, 03:22:32
  #9
  Pamuk eller repe diyebilceğim hoşuma giden bir yazı