• 30-03-2009, 12:46:41
  #1
  Sitenizin ulaştığı konumu incelemek için veya rakiplerinizi değerlendirmek için çoğu zaman analiz araçlarından faydalanırız. Ancak bunların hepsinin kısıtlı servis üzerinde değerlendirme yapması sebebiyle,pek çok analiz aracını yerimlerimizde tutmak zorunda kalıyordu. Başta Sektördeki eksiği iyi gören ve güzel bir yazılım-tasarım ikilisi ile hizmet vermeye başlayan PageBoss, 4 dilde hizmet veren bir site. Ayrıca gururla söylemek gerekiyor ki; PageBoss bir Türk Girişimi.Alexa,PageRank gibi değerlerin yanısıra kaydadeğer diğer servislerin verilerini de tek çatı altında toplayan siteyi sizin için inceledik.

  İncelemenin sağlıklı olması ve tespitlerimizin yerinde olması için, kendi sitemizi incelemeye karar verdik. İlk olarak site bilgilerini içeren bir tablo ile karşılaşıyoruz. Bazı siteler için sağ tarafta önizleme görüntülenirken,bazı siteler için bu veriye ulaşılamıyor. Site Sahibi (Alexa’dan alınıyor) ,Ülke ve Oluşturma Tarihi gibi bilgilere ulaşmak mümkün. Bunun yanısıra SEO açısından değer taşıyabilecek, sitemap.xml ve robots.txt ‘nin varlığını yüzeysel açıdan sorgulayan bir sistemleri de mevcut.

  Başta Google olmak üzere,Yahoo ve LiveSearch gibi Türkiyede aktif kullanılan arama motorlarının altyapılarını kullanarak sonuçlar veriliyor. Dilerseniz servisleri ve bunlara bağlı olarak verilen analizlerden bahsedelim.

  Servisleri İnceleyelim


  Google Servisleri: PageRank Değeri‘i hakkında net sonuçlar alabiliyorsunuz. Bununla beraber Google’daki Index Sayınız ve Google’ın Tanıdığı Backlinkleriniz hakkında fikir edinmeniz mümkün. Şayet siteniz DMOZ’a kayıtlı ise (dolaylı olarak Google Dizinine) bunu bu sekme altından görmeniz mümkün. Ayrıca; Son Bot Ziyareti gibi önemli bilgilere de yer veriliyor.

  Yahoo Servisleri: Genellikle gerçeğe en yakın backlink sayısını Yahoo üzerinden öğrenebiliyorsunuz. Ayrıca; İngilizce yayın yapan bir siteniz varsa, Yahoo Dizinine Kayıt Durumunu inceleyebilirsiniz.

  LiveSearch Servisleri: Son derecede yetersiz sonuçlar veren bir altyapı. Backlink sayısı konusunda verdiği değerler kesinlikle yetersiz olmakla beraber,MSN Dizinindeki Index sayınız gibi gereksiz detaylara girilmiş.

  Alexa Servisleri: Alexa servisleri gerçekten çok gerekli ve isabetli analizler sunuyor. Bilmeyenler için hemen belirtelim ki,Alexa internette popülariteyi değerlendiren bir web sitesi. Tüm dünya çapındaki web ziyaretlerini kendi algoritmasına göre değerlendirerek çeşitli sıralamalar oluşturuyor. Ayrıca bu sıralamaları ülke bazlı olarak yüzdelere bölüp,trafiğinizin kaynaklarını da analiz edebiliyorsunuz. Erişim Hızı gibi faktörlerden de bahsedilmiş. Sponsorumuz olan Vargonen’in sağladığı kesintisiz ve hızlı bağlantı sayesinde “Çok Hızlı” notu alarak bu testi geçiyoruz. Şayet bu alanda kötü değerler elde ediyorsanız,web hosting firmanızı tekrar değerlendirmenizde fayda var.

  Netcraft Servisleri: Netcraft,Alexa benzeri analizler sunan bir web servisi. Ancak Alexa kadar başarılı olmadığı herkesçe kabul ediliyor.

  DMOZ Servisleri: Sitenizin DMOZ’a kayıtlı olup olmadığını sorgulayabilirsiniz.

  Technorati Servisleri: Technorati verileri ne yazık ki Türkçe sitelerin çoğu için geçersiz olduğundan ötürü,bu servisi değerlendirmeniz mümkün değil.

  del.icio.us Servisleri: Sanal yerimlerinin kategorilendirilerek depolandığı bir servis olan del.icio.us üzerinde kaç kişinin yerimlerine ekli olduğunuzu ve bunların hangi kategorileri isimlerine ait olduğunu analiz ediyor. Esasında SEO için oldukça değerli bir veri olarak kabul edilse de del.icio.us’un Türkiye üzerinde çok fazla kullanıcısı olmadığından Türkiye için çok da geçerli bir servis olduğu söylenemez. Buna rağmen SEOTeknikleri.com olarak 42 kategoride 22 linkimiz bulunuyor.

  Quantcast Servisleri: Reklamverenler için özel hazırlanmış bir istatistik sitesi olan Quantcast oldukça başarılı sonuçlar sağlasa da ne yazık ki Türkçe siteler için çok yaygın bir destek sunmuyor.

  W3C Validator Servisleri: Sitenizin XHTML ve CSS altyapısının uygunluğunu hızlı bir şekilde denetler. Her analizin tek tek inceleneceğini düşündüğümüz zaman, Pageboss’un değerini daha iyi anlayabiliyoruz.

  Twitter Servisleri: Sitenizin twitterda ne sıklıkla adının geçtiğini analiz eder. Ülkemizdeki facebook oluşumu sebebiyle yaygınlaşamayan twitter uygulaması sadece Web ile ilgilenen kişiler tarafından kullanılmaktadır. Bu sebepten ötürü şayet web üzerine bir blogunuz yoksa,kolay kolay twitterda sitenizi bulmanız mümkün değil.

  Archive.org Kayıtları: Sitenizin geçmişini taramanıza olanak sağlayan archive.org kayıtlarının ilk tarihini gösterir. Ancak uzun süredir prensip gereği archive.org botunu robots.txt ile engellediğimizden ötürü sitemize ait bir kayıt bulunmuyor.
  Esasında sağladığı veriler,basit ve kullanışsız gözükse de çoğu zaman cankurtarıcı bir kolaylıkla imdadınıza yetişebiliyor. Özellikle SEO Danışmanları için,hızlı bir fiyatlandırma süreci dahilinde rekabet analizi için üretilmiş “bulunmaz bir hint kumaşı”.

  Bu makale Yiğit Konur (ben) tarafından,kendi SEO Blogum olan SEOTeknikleri.com için yazılmıştır. Alıntı yapılırken bağlantı verilmesi rica olunur.
 • 30-03-2009, 12:57:29
  #2
  Üyeliği durduruldu
  Teşekkürler

  Site için :

  Site Analiz | tr.pageboss.com
 • 30-03-2009, 13:09:01
  #3
  Bayaa güzel bilgiler.

  Teşekkürler.
 • 30-03-2009, 13:14:14
  #4
  ben hep kullanıyorum zaten burayı tekrar teşekkürler
 • 30-03-2009, 13:33:33
  #5
  İnceledim fakat pagerank4 olan sitemi Pr2 gösteriyor. Buna benzeyen yine Türkçe güzel bir site var. SiteBilgi.net :: web sitelerinin popülaritelerini ölçün ' den de yararlanabilirsiniz.
 • 30-03-2009, 14:01:34
  #6
  teşekkürler bilmiyordum iyi oldu
 • 30-03-2009, 14:07:34
  #7
  @ren2x
  Verileri sanırım direkt Google'dan alıyor. Yanlış olma ihtimali yok ancak sitenizde bi PR cezalandırması sözkonusu olabilir mi ?
 • 30-03-2009, 14:39:33
  #8
  backdoor adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  @ren2x
  Verileri sanırım direkt Google'dan alıyor. Yanlış olma ihtimali yok ancak sitenizde bi PR cezalandırması sözkonusu olabilir mi ?

  Firefox tollbar'da pr4 görünüyor ve birkaç pr checker sitesinde de denedim, oralarda da pr4 görünüyor. Sadece burada pr2 demekte. Adresi sana pm olarak atıyorum, incelersin.
 • 30-03-2009, 15:06:32
  #9
  Bende ilk kez gördüm bu siteyi. Çok yararlı bir çalışma olmuş.