• 20-03-2009, 18:07:48
  #1
  1-URL Rewriting Tool'ları veya programları kullanmak
  Bu araçlar sayesinde sitenizin dinamik olan urllerini statik bir hale getirip indexlenmesini sağlamanıza yarar.Googla url rewriting tool veya URL Rewriting software yazarak pek çok alternatif bulabilirsiniz.
  2-Serverı yönetmek.
  Arama motorları tarafından dizinlenebilir bir URL aratmak için server tarafında çeşitli modüllerle sağlanabilir.Fakat böyle modüllerle hosting sağlayıcılarında kendiliğinden yüklü olmaz.eğer kendi serverınaza sahip değilseniz hosting sağlayınızla görüşüp yüklemesini isteyebilirsiniz.
  3-Dinamik sayfaların linklerini statik bir sayfaya yazdırmak.
  Bir nevi sitemap oluşturur gibi,sitenizde oluşturulan dinamik sayfaları aynı zamanda tek bir sayfaya yazdırılmasını sağlarsanız arama motorları önce o sayfayı daha sonrada ordan dinamik sayfalarınızı bulur ve indexler. bu sistemi her türlü arma siteminde de kullanabilirsiniz.örneğin bir cast oyunculuk ajansı siteniz var oyuncuların gösteiminide arama sayfasından gelen sonuçla yapıyorsunuz. google kendi kendine arama yapamayacağı için hiçbir sayfayı indexlemeyior. ama mesela son arananlar diye bir sayfa yapsanız ve anasayfadan link verseniz.karmaşık olduysa şöyle örnek veriyim.
  mesela sitedeki bütün 35 50 yaş arası erkekleri googleın indexlemesi için
  cast.asp?adsoyad=&yasmin=35&yasmax=50&boymin=min&b oymax=max&submit=Ara&cins=erkek
  gibi bir linke ulaşması lazım. eh bunun içinde buraya giden bir link lazım değilmi sanırım anlatabildim.
  4-Anasayfanın statik olması.
  Siteyi yaparken önce tek bir statik anasayfa üzerine yaparsanız diğer dinamik sayfaların indexlenmesi kolay olur.yoksa sürekli değişkenlik gösteren bir anasayfadan diğer sayfalara geçişde zor olur.unutmayın spiderlar öncelik sitenizin anasayfasından indexlemeye başlar ve ona bağlı sayfalardan ilerler.
  5-Perl veya CGI Scriptler kullanmak
  Perl veya CGi scripti iyi bilen biri için dinamik siteleri indexletmen daha kolaydır.Bu sistemlerde gerçek query sitringslerden önce bilgileri bir sayfaya çekerek indexlenmesi sağlanabilir.bu konuya tam hakim olmadğım için bu maddeyi sadece kulaktan dolma yazıyorum.daha iyi bilen biri açıklar diye umuyorum.sadece nette gördüğüm için böyle bir yöntem yazdım.
  biraz kendimden biraz yabancı kaynaklardan ortaya karışık bir makale oldu.
  slayer tarafından yazılmıştır.
  orjinal link
 • 20-03-2009, 18:43:48
  #2
  Yararlı Bir Döküman Olmuş Teşekkürler.
 • 21-03-2009, 15:09:38
  #3
  rica ederim. bu dinamik üretilen sayfalar sitedeki arama sonuçları oluyor bende.orayı seo ya katkı yapar hale getirmek gerçekten faydalı ve beklenemyen sayfaların indexlenmesiyle sürpriz kelimelerde yukarlarda olabiliyorsunuz.
 • 21-03-2009, 15:27:13
  #4
  Güzel bir döküman, seo makalesi diye yazılan 2+2=4 şeklindeki makalelerden daha yararlı.

  Alıntı
  4-Anasayfanın statik olması.

  Siteyi yaparken önce tek bir statik anasayfa üzerine yaparsanız diğer dinamik sayfaların indexlenmesi kolay olur.yoksa sürekli değişkenlik gösteren bir anasayfadan diğer sayfalara geçişde zor olur.unutmayın spiderlar öncelik sitenizin anasayfasından indexlemeye başlar ve ona bağlı sayfalardan ilerler.
  Yalnız bu konuda, bana göre anasayfanın dinamik olması daha mantıklı. Buna en iyi örnek blog siteleri. Hem dinamik bir sayfa kullanır hem de diğer dinamik sayfaların bağlantılarını anasayfa üzerinde paylaşabilirsiniz sonuçta. Özellikle anasayfa üzerinden hit almaya çalışan siteler için bana göre anasayfanın dinamik olması çok büyük avantaj sağlar.

  Ayrı yeten diğer sayfaların güncelliği de yorumlar sayesinde sağlanabilir. Tabii burada da webmasterların biraz tilkice düşünmeleri gerekiyor.