• 15-03-2009, 22:41:39
  #1
  Gelen 2 soruyu bu yazı ile cevaplamak istiyorum. Herkes daha rahat görebilsin ve bu tür sorusu olanlar direk yazı olarak öğrenebilsin.

  Soru 1: “Link satışını da biraz kurnazca yapılmasından yanayım” dediniz bunu açar mısınız?

  Link satışı önerdiğim bir olay değildir fakat bu işin ticari açısından dolayı yapanlar vardır. Onların daha az risk almaları ve bunu belli etmemeleri açısından kurduğum bir cümledir.

  Sitenize aldığınız linkleri en alta birsürü dizmek yerine 3 tane sağa, 2 tane sola, 1 tane ortaya, 2 tane alta gibi linkleri sayfaya dağıtarak hem satış yapmışsınız havası vermezsiniz hem de bu anlaşılır bir şekilde olmaz.

  Link satışı yaparken alakasız, zararlı içerik burunduran sitelere de satmamanızı öneriyorum. 5-10 kuruş için Google ile papaz olunmaya değmez.

  Soru 2: Dün sitemin ana sayfa indeksi gitti fakat diğer sayfalar yerli yerinde. Geri gelir mi?

  Anasayfanın indexi gittiği durumlarda en önemli yapacağınız şey sabretmektir. Çünkü bu geçici bir olaydır. Hemen karar almayın ve bekleyin. Anasayfa %95 (belki daha yüksek ihtimal) gelecektir ki durduk yere olduysa %99 geri gelecektir. Bu tür durumlarda sabredin ve bekleyin. Hitli, kaliteli ve temiz bir siteden 1 adet link takviyesi belki anasayfanızı daha canlı tutabilirsiniz fakat bu da çok gerekli değildir böyle bir olayda. Bu olayda sabredin, büyük ihtimalle eski haline gelecektir.

  Yazı http://www.seoliz.com/seo-sorularina...lar-1-cenk.htm 'e aittir. (Cenk)
 • 15-03-2009, 22:47:05
  #2
  Cenk hocam çok saolasın bilgiler için ben link satışı yapmıyorum ama link değişimi
  yapıyorum onuda en altta tamda bahsettiğiniz şekilde alt alta 5 tane yapıyorum..
  Google nerden bilcek satmadığımı ?
  - Hemen değiştirelim yerlerini

  Çok saolasın hocam...
 • 15-03-2009, 22:48:13
  #3
  Şikayet edildiğinizde anlayabilir. Karşılıklı ise link değişimi yapıldığı farkedilebilir çünkü karşılıklı 2 sitenin de linki vardır. Linkleri en alta dizmek yerine farklı yerlere dağıtın.
 • 15-03-2009, 22:50:56
  #4
  sorulara verdiğin cevap için tşk,

  Link alım-satımına ek söylenmesi gereken birşey varsa, Link alırken mümkün olduğunda footer yerine HTML olarak sayfanın üst taraflarına gelecek şekilde link almanız çok daha faydalı olacaktır. Anasayfa index silinmesine bir çarede, Sayfa Footer inden siteye site içi mevcut keywords ile link vermek olabilir.
 • 16-03-2009, 18:45:19
  #5
  Şikayetler ve pagerank sıfırlanmaları sıklaştı ondan bir yöntem denenmesi gerektiğini belirttim.

  Rica ederim.