• 23-02-2009, 00:07:34
  #1
  Aklıma gelmişken küçükü bir yazı daha yazayım dedim. Keyword destiny nasıl yapılır gibi daha geniş bir yazıdan ziyade bir kaç püf noktasına deyinicem.

  Özellikle ing sitelerle ilgilenen arkadaşlar bir çok keyword programı kullanıyordur.
  Keyword country, google external keywords, yada google sktool gibi gibi. Bir çok keywords programı bulmak mümkün. Peki keywords programlarının ne kadar güvenilir olduğunu biliyormuyuz.

  Bu yazıda küçükte olsa site açacaklara önemli püf noktalarından bahsetmek istiyorum. Genelde benim gibi seocular yani adsense kasanlar. Belirli bir kelimeyi hedef alarak SEO SİTE açarlar. Ana kelimeler çok zor olduğu için kelime ve rekbaet oranını ölçerek daha uzun kelimelere yönelirler. Bu 3. ve 4. alt kademeler olabilir vs vs.

  Öncelikle elimizde kullandığımız bu programların genel bir aptallığı var. Eş anlamlı cümleleleri genelde aynı sonucu veriyormuş gibi göstermesi.
  Bizde programa baktığımızda aynen şöyle diyoruz hmm kelime güzel arama oranı iyi tık başına verilen ücretin güzel bir ortalması var rekabet oranıda düşük. Ama açtığımız siteden hiçte beklediğimiz hitleri gelirleri alamayabiliriz.

  İki kelimeyi örnek alarak söyliyeyim. Bu keywordsu keyword country gibi bir paralı programda ayrıca google external tools ta denedim. Elimdeki kelime Online free Advertising ve Free Online advertising iki kelimenin sonuçlarıda iki site tarafından aynı bulunacaktır. Aslında sadece kelimlerden biri bize sonuca ulaştırır. Bunu google un external keywords tan takip edebilirsiniz. Böyle benzer kelime öbeklerini yazdığınızda altında farklı keywords örnekleri çıkan kelime öbeği doğru olandır.
  Bir örnek daha Bad Car Credit Loan People değil car loan for people with bad credit dir.

  Arama Sonuçlarına gelince kesinlikle arama oranları şişiriliyor. Bazı kelimelerde iljk sırayı alsanız bire emin olun sitenize o kelimden giren kişi sayısı 10 da bir düşecektir. 90bin se 9 bin ziyeretçi gelir.

  Mesela ajanslar kelimesinin aylık arama hacmi 21.000 dir ilk sıradaki steye gelen hit günlük 70 tir. Oda 2100'e denk gelir. Birde ilk sırada olmadığınız düşünsek alacağınız hit sisizi tatmin etmeyebilir.

  Tık başına verilen ücret: Bazıları bir keywords un tık başına verilen ücreti okuduğunda 6 dolar ise o reklama her tıklandığında 6$ alacaklarını zannediyolar. Evet böyle zannedenler var. İlk başta keywords tools lar adwords yayıncıları için açıldı. Adwords yayıncısının reklamlarının iyi sitelerde gözükmesi için vereceği ortalama ücrettir. Bu reklamlarıda tepedeki iyi siteler alır. Çünkü bu kelimelerin aylık belirli bir yayıncısı vardır bu yayıncının yayınladığı belirli miktarda reklam. Bunlar hiti yüksek steielrde eriyecektir. He sitenizde iyi reklam çıkma olasılığı tabiki yüksek.

  Hangi kelime nerden aranıyor: Adwords location diye bişey var. Tam isimini bilmiyorum ama Adwords yayıncısı reklamının hangi ziyaretçiler tarafından görülmesini seçebiliyor. Amerika da new yorklu ziyeretçiler tarafından görülsün diye seçebilir. Sadece Amerikalılar tarafından görülsünde diyebilir. Tık başına iyi ücret veren asıl bazı locaiton lara yönlendirilmiş reklamlardır. Siz ..... india diğe bir keliemden çokta bir şey beklemeyin derim.

  Amerika internet reklamcıılığını büyük kısmını elinde bulunduruyor. Bu pastayı şöyle ayırabilirz. Dünyayı ikiye bölsek Amerika 2 dünya daha çıkartır. Bu yüzden Amerika odaklı siteler sizi daha çok tatmin edebilir.

  Yanlışlarım olabilir kabul ediyorum.
 • 23-02-2009, 00:16:33
  #2
  Teşekkürler
 • 23-02-2009, 00:16:48
  #3
  Kafamdaki bazı sorulara cevap buldum teşekkür ederim