• 17-02-2009, 22:30:01
  #1
  Öncelikle bu piyasada çalışan, hizmet veren herkese saygım ve sevgim sonsuzdur. Sadece amatörlükten profesyonelliğe yüksenilmesi ve seo piyasasında oluşan değişimlerin, yeniliklerin bazı durumları ile ilgili bir analizimi belirteceğim. Konu herkese ve tüm fikirlere açıktır. Herkesin fikri önemli ve değerlidir. Konu hakkında farklı veya aynı herhangi bir düşünceye sahip olan herkes yazabilir, analizi seviyeli bir tartışma haline getirebiliriz, bunda sakınca görmüyorum.

  İlk ele alacağım konu herkes seo’cu olmuş gibi bir terimin kullanılmasına benim çok karşı olduğumdur. Fakat “SEO ANALİZ” hizmetini ilk çıkaran ve uygulayan biri olarak benim çıkardığım bir hizmet kopyalansa bile kuralıyla kopyalanmasını isterim çünkü onun da bir temeli var.

  Adam seo analizi yapıyorum diye 2 backlink alın diyor geçiyor ya da yarım yamalak bir analiz yapıyor. İnsanlar da seo analizini öyle bir şey sanıyor. Ben çıkardığım hizmetin kopyalansa ya da ilham alınsa bile gerçekten hakkıyla alınmasını isterim. Sonuçta bir adı ve webmasterların gözünde belli bir kuralı vardır. Ondan çıkmasını istemem.

  Seo’da da bu geçerlidir. Biri hizmet veriyorsa gerçekten düzgünce ve hakkıyla hizmet vermelidir. Sektörü ve piyasayı kirletenler türedikçe “herkes seocu olmuş” denmesi çok normal çünkü 100 tane pr4 dofollow blog linki bulan, 100TL ayırıp link satın alan kişiler seo yapıyorum, seo hizmeti veriyorum derse bu saygısızlık olur. SEO sektörüne saygısızlık olur ve ben açıkcası sahte hizmet veren birini hor da görürüm, karalarım da. Sonuçta seo bir isimdir ve hizmettir, bunu farklı yönlere çekip insanlara farklı tanıtması hoş bir şey değildir ve SEO işine gerçekten emek verenler de rahatsız olurlar.

  Kimse alınmasın ya da gücenmesin, serbest piyasa isteyen ben şuyum diye çıkıp hizmet vermeye devam edebilir fakat belli webmaster kitlesi çoğu şeyin farkındadır. Ve çoğu kişinin hzmeti bellidir, yaptıkları bellidir. Herkes seo hizmeti kolay kolay veremez; verir fakat 2-3 ay sonra tabiki vazgeçer çünü kolay bir sektör değildir. Zaten herkes seocu olamaz çünkü tabiri caizse kimin seocu kimin teocu olduğu bellidir. SEO yapıyorum diyip link kasanlar da seo hizmeti vermiyorlar sadece öylesine takılıyorlar olarak görürüm ondan herkes seocu olmuş gibi bir laf kullanmak olmaz zaten onlar seocu değil teocudur

  Makale: Cenk / http://www.seoliz.com/seo-sektorunde...lizim-cenk.htm
 • 18-02-2009, 02:10:03
  #2
  Üyeliği durduruldu
  adıma hakaret sayarım cenkcim leocudur diyelim.

  paylaşımın için tşk ler
 • 18-02-2009, 02:17:33
  #3
  makalen için teşekkürler Cenk.

  Seo veya Seo Analizi yaptıracak arkadaşlarımızın dikkat edecekleri en önemli husus bu kişilerden referanslarını istemesi.Boşuna dememişler zaten ayinesi istir kisinin lafa bakilmaz Kısaca lafa bakma icraatına bak !
 • 18-02-2009, 03:33:47
  #4
  Bir Seo Analizi Yapan Biride Bana Hergün Durmadan En Az 5 Backlink Al Demişti Title Meta Değiş Tabiki Böyle Seo Olmaz Baştan Savma İş Yaparak Bu İşi Yapan Çok Arkadaş Forumda Mevcuttur Eminim Lafım Kimseye Değildir Cenk Arkadaşım Makale İçinde Teşekkürler
 • 18-02-2009, 03:57:17
  #5
  Ben ticari olarak seo analizi yapmıyorum. Ama bugüne kadar kimseye backlink al demedim.
  Sadece yapısal olarak seo analizi yaptım. Birine backlink al backlinke ihtiyacın var diyorsanız hangi sitelerden backlink alması gerektiğini de söylemeniz lazım.
  Bu işi yapmaya kapasitesi olmadığı halde seo yapmaya kalkan çok insan var.
  Burada 3-5 tane makale okuyup kendini seocu sananlar da var.

  Ama asıl sorun 3-5 kuruşa seo yaptığını sanan amatörler değil. Sitelerini bu amatörlerin elne veren site sahipleri. Asıl problem onlardır. Ben para ile yapmıyorum sadece eş dost tavsiyesi ile gelen sitelere seo yaparım. Onların hepsinde de istediğim pozisyonları alıyorum. Ama burada 30 liraya analiz, 100 liraya seo yapmam kimseye...

  Çünkü 100 liraya seo yapan adamla varabileceğiniz tek yer sanbox ve filtredir. 100 liralık seo yaptıranların veya okudukları makalelere göre kendi seolarını kendi yapanların hepsi bu aralar GOOGLE A NE OLDU diye başlık açmaktadırlar...
 • 18-02-2009, 04:39:28
  #6
  Bazen arama sonuçlarında aradığımız şeyleri bulmakta zorlanıyoruz.Örnek veriyorum denizdeki balıkları merak ediyoruz balık ya da deniz balığı yazıyoruz restoranlar, cafeler, rakı balıklar havada uçuyor SEO cular hedef kelimeleri müşteri isteği doğrultusunda üst sıralara çıkartıyor.Bu sebeple bazen aradığımız şeyleri bulamıyoruz.Fakat bu kelimeyi arayan kişi için iyi değildir.Dolayısıyla google açısından da iyi olmayacaktır.Google saygınlığını bu dev reklam sektörü karşısında yitirmez mi? SEO cuların sayısı her geçen gün artıyor.Google da muhtemelen algoritmalarını sürekli değiştiriyor, geliştiriyor.Seocuların fazla olması google ı olumsuz etkilemiyor mu? Ben tabiki google için endişe etmiyorum ama google bunun için var.Ben aradığımı bulamadıktan sonra neyleyim google ı.
 • 18-02-2009, 12:04:55
  #7
  Seo Analiz işini ilk yapan sen değilsin!!! Bu işin adı Seo Optimizasyonudur. Seo Optimizasyonunu, Seo Danışmanlığı ilede karıştırmamak gerekiyor. İsim değiştirerek bunu ben buldum diyerek kendine mal edemezsin.

  İkinci olarak herkes çıkmış bu aralar seocular çoğaldı diyor. Google Optimizasyon konusu artık bu tür konularla doldu taştı. Bıkmadınızmı.. Sen kendince SEO işi yaparsın çevre yaparsın saygınlık kazanırsın. Ona buna yok bunları şunları yaparak kendine SEO cuyum diyor diye söyleyemezsin. Çok kişi söylediğin şekil işlemleri yaparak bugün senin analizinle bir yere varamayanlardan daha çok ilerleme kazanıyor. Onun için öncelikle kendi yaptığımız işe saygı gösterelim. Her sektörde olacağı ghibi bu sektördede kazıntılar olacaktır. Ama bunları temizlemek bir nebze elimizdede olsa sonuç olarak bu tamamen SEO işini veren kişiye düşer.

  No: Kavramlar üstünde ayrıca durmak gerekir. Seo Danışmanlığı ve Seo Optimizasyonunu yapan kişilerdeki vasıf lar zaten ağırdır. Söylediğiniz gibi öyle iki üç makale okuyup do-follow blog kasıp, 10-20 tane resmi backlink bulup üste çıkmaya çalışmak bu işin içine girmez.
 • 18-02-2009, 12:51:56
  #8
  was
  Üyeliği durduruldu
  <konudışı>
  SEO Optimizasyonu diye bir tabir olduğunu sanmıyorum.Çünkü SEO daki O harfi optimizasyon kelimesini ifade ediyor.Ya Arama Motoru Optimizasyonu olur ya da SEO olur.
  </konudışı>
  Her sektörde olduğu gibi bu sektörde de acemiler , kendini işin ehli gibi gösterip rezil olanlar vardır.Tabi sonunda bu kişiler tutunamazlar ve işin ustalarının değeri anlaşılır
 • 18-02-2009, 15:23:51
  #9
  herkes bazı işlere bir yerinden başlar , bazıları seoculuğu link kasmak olarak görür çünkü link kasarak istediği hedefe ulaşmaktadırlar , bazıları ise daha profesyonel düşünür link kasmak dışında kendi düşünce tarzlarına göre bazı algoritma teorileri üretirler.Buna göre arama motoru optimizasyonunda bulunurlar.

  Dediğiniz gibi serbest bir piyasa herkes istediğini yapmakta ve yapmamakta özgürdür , bence şu piyasayı kirletenler kelimesi çok yanlış birşey.İnsanlar az öncede dediğim gibi istediklerini yapmakta özgürdürler.Kimse anasının karnından çıktığı gibi seocu olmuyor sizde bizde bu işlerin acemiliğini gayet güzel yaptık , tecrübe edine edine sandbox yiye yiye bu işi öğreniyorsunuz.

  Onun için bu konuda herkes susmalı ve işini yapmalıdır.