• 14-02-2009, 00:27:25
  #1
  Selamlar,

  Google optimizasyon hakkında birinci özgün makalemi yazıyorum.

  Yeni bir domainden başlıyoruz, yani işe en kökünden başlıyoruz.
  Yeni bir domain reglendiğinde neler yapılmalı ve daha sonraki aşamaları anlatacağım.

  a.com domainini regledik ve indexi, infosu hiçbirşeyi yok. Ama bir an önce indexlenmesini, infosunu almasını ve hit alamaya başlamak istiyorsunuz.

  Soracağınız sorular şunlar;

  1- Domain seçimi
  2- İçerik
  3- Yapı
  4- Backlink
  5- Site içi, dışı optimize (seo)
  6- Güvenilirlik


  Bunlarda cevaplarınız;

  1- Domain Seçimi :

  Domainimizi seçerken öncelikle jeneriklik oalyına dikkat edilmesi gerekiyor ama günümüzde ne derece jenerik doman bulunur bilinmez, jenerik olamasada hit alabileceğiniz, seo optimize çalışmalarında zorlanmayacağınız veya büyük düşünüyorsanız sıralamalarda iyi yerlere ulaşabileceğiniz bir domain olmalı.

  Domain içerisinde site içeriğinizi tam anlamıyla ifade eden kelimeler olmalı, (tek ürüne yönelik site ise) örneğin Msn Avatarları sitesi için Google' de sık aranan bir kelime tercih edilebilir. msn-avatarlari.com gibi. Aradaki - (tire) nin size olumsuz pek bir etkisi yok ama olmazsa daha iyi olur denebilir.

  2- İçerik :
  İçeriğiniz her zaman için özgün olmalıdır. Googlenin en sevdiği kısımlardan biriside budur, çalıntı içeriğe tamamen karşıdır. Buna karşılık cezasıda vardır (sandbox, filtre). Google her zaman kötülüğünüzü düşünmez. Siz sitenize özenip özgün makalelerinizi yayınlayın, özgün yazılarınızı yayınlayın o zaman googlenin size vereceği ödülü göreceksinizdir.

  İçerik konusu ne olabilir diye düşünüyorsanız; eğer site değişken konular içeriyor ise yani wordpress gib bir sistem kullanıyorsanız mutlaka gündemi takip edin. En başta televizyon olarak olanı biteni inceleyin, vaktiniz yok ise netten kontrol edin. Hit den para kazanmak amacınız 2. planınız olsun. Ama yinede böyle bir amacınız var isede gündem konuarını yerinde ve zamanında sitenize açın.
  örn(Bush'a fırlatılan ayakkabı konusundan çoğunuz iyi hit almıştır. Veya Syn. Erdoğan' ın Davos u terk etmesi.. )

  ama siteniz tek bir ürne yönelik ise sitenizi yine güncel tutmalısınız ve diyebilirsinizki, örneğin bir havlu satışı yapan bir siteyi nasıl güncel tutarız. Sürekli yeni içerik girmeden. Başlıkları değiştirerek ve içerikte çeşitli oynamalar yaparak, ayrıca yorumlar ekleyerek özgün gösterebilirsiniz.

  3- Yapı :


  Sitemizin yapısını html/css olark öneriyoruz.Google botlarının kolay okuyabileceği, karışık kodlama olmayan yapılardır. Bunun için ise divlerle yapılmış tasarımları öneriyoruz.

  4- Backlink :

  Domainimiz yeni olduğu için 2-3 ay kadar kesinlikle ama kesinlikle link değişimi yapmıyoruz veya link almıyoruz, backlink yapmıyoruz. Yeni sitemize özgün yazılarımız yetecektir ilk başta. Daha sonrasında belirlediğiniz sağlam keywordler var ise (sağlam sitelerden) link alarak sıralamanızı yükseltebilrsiniz.

  Öneri: Asla karşıklı değişim yapmayın, çapraz değişim yapın. Çapraz değişimin anlamı şudur.

  size ait olan x1.com sitenize değişim yapacağınız kişinin kodunu ekliyorsunuz. ve sizde x.com sitenizin kodunu veriyorsunuz. oda özendiği sitesine değil, başka bir sitesine ekliyor. Yani google bunu anlamayacak kadar aptal değildir. Birbirinize link vermeyiniz özet ile.

  5- Site içi, dışı Optimize :

  Site içi optimize de dikkat edilmesi gereken yerlerden olan Meta Taglar adeta sayfamızın temelini oluşturmaktadır. Header(üst) kısımda bulunur ve sayfada ilk onunan kısımlardandır. Site dışı optimize ise bildiğiniz üzere düzenli bir şekilde backlink almak diyebiliriz. Bu çalışmalarıda seo çalışmaları olarak bir çatı altında toplayabiliriz.

  6- Güvenilirlik :

  Güvenilirlik dediğimiz, googlenin sitenize olan güvenidir.İzniniz olmadan 3. kişiler tarafından google ile aranız açılabilir. Sitenize çeşitli virüsler bulaşıp, sitenizin google tarafından Zararlı Site olarak algınlanması konumuna gelebilir. Bu durumlarla ilgili makaleler var. Sitenizden virüsleri temizleyip tekrar inceleme talebi yollayabilirsiniz bu konuya fazla girmiyorum isteyenlere makale linkini atabilirim.

  NOT: Sitemiz indexlenmiyor ise, yeni konularımız hemen index almıyorsa sitemizi pinglemeyi deneyebilirsiniz. Peki nasıl olacak bu derseniz.

  Ping-o-Matic! sitesinden yapabilrsiniz.

  Okuduğunuz için teeşkkürler, r10 dan alıntı olduğu belirtilerek yayınlanmasında sakınca yoktur.
 • 14-02-2009, 09:16:07
  #2
  Üyeliği durduruldu
  Teşekkürler Bilgi için ama son yerde pingden bahsetmişsiniz ki ben yukarıda anlattığınız heryeri yaptım ve indexlerim 2.5 ayda 22.000 küsüratlı oldu ki son 1 ayda hiç index alamadım ama google botlar hep sitemde en az 3 bot sitemde sürekli konuları okuyorlar
 • 14-02-2009, 09:40:23
  #3
  teşekkürler
 • 15-02-2009, 17:48:11
  #4
  FaustPlus adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  Teşekkürler Bilgi için ama son yerde pingden bahsetmişsiniz ki ben yukarıda anlattığınız heryeri yaptım ve indexlerim 2.5 ayda 22.000 küsüratlı oldu ki son 1 ayda hiç index alamadım ama google botlar hep sitemde en az 3 bot sitemde sürekli konuları okuyorlar
  Siteniz filtrede olabilir, ceza almış olabilme ihtimali var. Veya bahsi geçen virüs bulaşmış olabilir.

  Sıralamadaki yerinizi düşürür + indexleriniz silinebilir. kontrol etmeni öneririm.
 • 15-02-2009, 18:34:16
  #5
  Üyeliği durduruldu
  hrngndz adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  Siteniz filtrede olabilir, ceza almış olabilme ihtimali var. Veya bahsi geçen virüs bulaşmış olabilir.
  Sıralamadaki yerinizi düşürür + indexleriniz silinebilir. kontrol etmeni öneririm.
  Sitem 3.5 Aylık hitlerde ilk başta 0 daydı şuanda biraz arttı ama düşüş olmadı ayrıca indexlerimde hep aynı sayıda kalıyor...sandbox olduğunu sanmıyorum çünkü düşüş yok hiç
 • 15-02-2009, 18:45:08
  #6
  Teşekkürler harun kardeş.Gayet açıklayıcı olmuş.Burdaki hatalarımı şuan düzelttim makalenide arşivime ekledim +rep.
 • 15-02-2009, 22:51:46
  #7
  Nerdeyse artık her gün siteyi pingliyorum.
 • 18-02-2009, 12:07:10
  #8
  Bilge47 adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  Nerdeyse artık her gün siteyi pingliyorum.
  Hergünde pinglemene gerek yok sıkma siteyi. googleye bırak sen
 • 18-02-2009, 12:17:21
  #9
  Merhaba

  Öncelikle Çok Teşekkür Ederim

  Bir Sorum Olacaktı... Şimdi Ben Biraz Önce Bir Site Açtım Google İnfosu vs Hiç Birşeyi Yok...
  Şimdi Aynı İçerikli Diğer 2 Sitemden "Yeni Sitem Açılmıştır" Gibi Bir Link Çıkışı Yapmalımıyım ? Yoksa Ne Zaman Yapıyım...