• 13-02-2009, 05:26:20
  #1
  Öncelikle yazımı sonuna kadar okumanızı tavsiye ederim.

  Sitelerimizi belli kelimelerde üst sıralara çıkarmak için çabalarız. Sadece bir kelimeye odaklanırız. Aslında ziyaretçiler sadece o kelimeyi arayarak sizi bulmazlar. Farklı kelimeler, yakın kelimelerde ararlar. Optimizasyonda bu konuya da önem vermeliyiz.
  Bunu nasıl yapacağız?

  google insights

  Bu soruya google insights çok güzel yanıt veriyor. Google ın bu hizmetini kullanarak hedef kelimemize yakın kelimeleri saptayıp bunlarda da çalışma yapmalıyız.Hitimizi arttırmak için de güzel bir yöntemdir.
  filtreler

  Arama yaparken belirli kriterlere göre yapabiliyoruz.Yani arama filtresi.
  Lokasyona göre arama

  Lokasyona göre arama yapabiliyoruz. Eğer sitemize sadece Türkiye den hit bekliyorsak bu konuda yapılan aramaları illere göre görebiliyoruz. Aradığımız kelimeye yakın aranan kelimeleri görebiliyor aranma yüzdelerini de öğrenebiliyoruz.
  zaman arama filtresi

  Arama yapma kriterimize ayrıca zamanda ekleyebiliyoruz. Yıl olarak belli bir seneden bu yana hangi oranlarda ,hangi ilgili kelimeler aranmış buna bakabiliyoruz. Veya aya göre de arama mevcut.
  Ayrıca aramayı belirli bir güne göre de yapabiliyoruz. Bu da çok güzel bir seçenek. google zaman kavramına fazlaca önem veriyor demektir.son yıllardaki arama oranlarına bakmamız bir bakıma daha iyi olur. Son yıllarda aratılan yakın kelimelere göre de sitemizi optimize edersek hitimiz günlük veya aylık anlamda daha fazla artacaktır. Gündeme göre yol haritası çizmiş olacağız.
  katagoriye göre filtreleme

  Son arama kriterimiz katagoriye göre arama. Bunda da belirli katagorilerle aramamızı sınırlamış ve belirli bir sektöre yönelmiş olacağız. Türkçe aramalar için pek tavsiye etmyiorum. Çünkü sitelerin katagorilendimesinn kriterleri çok açık değil. Sonuçları şu an için zayıf.
  ilgi grafiği

  Ayrıca seçtiğimiz zaman aralığına/zamana göre kelimemizin %kaç aranma oranına sahip olduğunu , iniş-çıkışlarını buradan görebiliriz. Popülerliği olan bir kelime ise hit getireceğini unutmamalıyız. Yol haritamızı bu grafiğe göre de bir nevi şekillendirebilriiz.
  ülkeye göre oranlar

  Aradığımız kelimeyi (eğer ülkeye göre filtreleme de yapmış isek ) illere göre aranma oran dağılımını da google insights ile görebiliriz.
  Bu bize ne kazandırabilir ?
  Hemen açıklayayım. Eğer aramayı worldwideweb yaparsanız ülkelere göre oranları yakalarsınız ve o kelimede farklı dillerde de aranmalar olduğunu görürsünüz. Tabiki bunu türkçe değil de ingilizce kelimeler için düşünürsek farklı ülke dillerine göre de sayfalar yaparak hit çekebiliriz. Google translate den içerik çevrilmesinde yararlanabilriiz.
  ilgiliaramalar

  Yazımn da ana temasını oluşturan ilgili aramalar kısmı bizim için çok önemli. Burda hedef kelimemize yakın yapılan aramalr ve oraları mevcut. Bunlara göre yol haritamızda düzenlemeler yapabilir daha çok aramalarda yerimizi alabiliriz. Ayrıca değerli arama sorgularını da hemen yanında görebiliyoruz.

  Umarım faydalı olur.

  Kaynak:Google Insights ile Anahtar Kelime Belirleme ve Karşılaştırma | Web Tasarım - Tasarım Günlüğü
  İlham verici: Anahtar Kelime Seçimi ve Anahtar Kelimeleri Karşılaştırmak
 • 13-02-2009, 05:29:13
  #2
  Güzel Bilgiler İçin Teşekkürler
 • 13-02-2009, 05:33:59
  #3
  teşekkürler bu güzel bilgiler için
 • 13-02-2009, 05:50:21
  #4
  Bilgiler için teşekkürler. Ayrıca google keşke rakamlar ile kaç sefer aradığınıda söyleseydi güzel olurdu
 • 13-02-2009, 06:05:14
  #5
  impossible03 adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  Bilgiler için teşekkürler. Ayrıca google keşke rakamlar ile kaç sefer aradığınıda söyleseydi güzel olurdu
  arandığını bilmem ama adwords kullanarak bazı şeyleri daha iyi anlayabilirsiniz.
 • 13-02-2009, 06:15:21
  #6
  https://adwords.google.com/select/KeywordToolExternal buradan bakabilirsin.
 • 13-02-2009, 06:30:02
  #7
  Üyeliği durduruldu
  Google Insights’ı Duydunuz mu? (Videolu Tanıtım)

  Volkan Görgülü den izleyerek öğrenmenizi de öneririm.

  Konu için teşekkürler.
 • 13-02-2009, 06:45:05
  #8
  Teşekkürler. Bu videoyu da paylaştığın iyi oldu.
  Ayrıca add search item seçeneği ile rekabet içinde kelimelerin arama oranlarını da grafikte görebilirsiniz. örneğin smf ve vbulletin aramsını yaptığımızda http://www.google.com/insights/searc...&geo=TR&cmpt=q bu sayfadaki grafikten çıkış yaptıkları zamanlar veya şu an ne oranda kullanıldıkları tahminleri bile yapılabilir.
 • 13-02-2009, 07:22:13
  #9
  teşekkürler