• 31-01-2009, 18:12:36
  #1
  Selamlar herkese
  google harita - Google'da Ara
  4.Sırada samanyolu haberin descriptionı resimli çıkmış.Bu google'ın o siteye yaptığı özel birşey mi?Yoksa bizde bunu yapabilirmiyiz ?
 • 31-01-2009, 18:45:52
  #2
  Üyeliği durduruldu
  evet genelde büyük sitelere yapar.
  youtube, haberturk v.s v.s
 • 31-01-2009, 19:08:21
  #3
  Büyük site olmakla alakası yok.
  Google doğal arama sonuçlarını sınıflandırmaya başladı.
  Siteleri haber sitesi, blog sitesi, video sitesi diye ayırabiliyor.

  Özellikle güncel arama terimlerinde güncel kayıtları arama terimi ile ilgili birinci sıradaki bloğu, haber sitesini veya video sayfasını resimli olarak gösteriyor.
  Senin gösterdiğin samanyolu haber linki aslında senin arama teriminde geçen harita kelimesine son zamanlarda girilen en güncel ve değerli haber kaydının sayfasını gösteriyor.

  Yani aslında doğal arama sonucunun içinde aynı aramanın haber siteleri arasında yapılması sonucu çıkan 1 numaralı siteyi gösteriyor.
  google harita - Google Haberler

  Değerli ve güncel görürse blogları da bu aramaya dahil edebiliyor
  google harita - Google Blog Arama

  Veya ismail yk diye arat mesela
  ismail yk - Google'da Ara

  burada da hem video.google.com da çıkan ilk sıradaki videoları, hem resim sorgularında ilk sırada yer alanları hem de ismail yk ile ilgili en baştaki haber araması sonuçlarını doğal aramalara koyuyor.

  Yani google arama sonuçlarını kategorize ediyor. Eğer bunu yapmasa bazı termleri sadece güncel haber siteleri, ya da sadece video siteleri ele geçirebilir. Google bir aramada en doğru sonucu vermek ister. O yüzden sen google harita yazdığında aradığın şey google harita ile ilgili güncel videolar, güncel haberler veya güncel bloglar değildir.

  O yüzden değerli güncel video haber blog resim kayıtları varsa bunu ilk sayfada sadece ilk sıradaki kayıt ile bir önerme olarak gösteriyor.

  Bunun yapabilmenin yolu, siteye güncel ve özgün içerik eklemek, siteni google a blog, haber veya video sitesi olarak tanıtmak ve o arama teriminde blog araması, haber araması ya da video aramasında 1. sırada çıkmayı başarabilmekten geçer.


  saygılar