• 27-01-2009, 16:57:19
  #1
  Üyeliği durduruldu
  Arama Motoru Optimizasyonu(Search Engine Optimization) ve Arama Motorlarına Kayıt (Search Engine Submission-Registration) birbirlerinden farklı kavramlardır. Arama Motoru Optimizasyonu; web sitenizin arama sonuçlarında mümkün olan en üst sıralarda yer alması için yapılan bir işlemdir. Arama Motorlarına Kayıt ise web sitenizin varlığının arama motorlarına haber verilme işlemidir. Arama Motorlarına kayıt olmakla Arama Motoru Optimizasyonu yapmış olmazsınız.


  Sitenizin arama motorlarının dizininde yer aldığından emin olmak istiyorsanız, sitenize gelen çok sayıda bağlantı varsa, Web veri toplayıcıları sitenizi otomatik olarak bulacaktır. Web veri toplayıcıları Internet üzerinde “gezinerek” motorun site veritabanını güncelleştirir. Siteniz otomatik olarak görüntülenmiyorsa, bir gönderim hizmeti aracılığıyla veya kendiniz, sitenizi dizine alınması için gönderebilirsiniz.


  Arama Motorlarına kayıt olmak için resimler dahil olmak üzere sitede ölü link (dead link) bulunmaması ve HTML kodlarının kontrol edilmiş olmasına dikkat etmelisiniz. Bu hususlarda bir sorun yoksa kayıt için başvuru yapabilirsiniz.
  Siteleri otomatik olarak kaydedebilen programlarda vardır ama bunlar pek tavsiye edilmez. Çünkü bazı büyük arama motorları otomatik kaydı istemezler.
  Aracı siteler yardımı ile kayıt yapabilirsiniz. Sitenin adresini verip başvuru yapılabiliyor. Fakat bu yöntemin dezavantajıda var başvuru ve kayıt hakkında bilgi edinemiyorsunuz. Yada çok nadir bilgi edinebiliyorsunuz. Gereksiz bir çok yerede kayıt yapan aracılar da vardır bunlardan kaçınmanız gerekir. Çünkü amaçları genellikle spam için email bilgilerini almak oluyor.
  En iyi kayıt elle kayıttır çünkü Spiderlar “el ile kayıt” yapan siteleri dikkate alırlar ve indekslerler. Bu biraz zaman alsada en sağlıklı yöntemdir.
 • 28-01-2009, 09:41:35
  #2
  Tesekkurler...