Güler misin ağlar mısın? - R10.net
 • 22-11-2021, 22:23:45
  #1
  Orta rekabetli diyebileceğimiz bir sektör. Yani basit değil. 2010 yılında paravan olarak kullanırım diye WordPress.com'dan bir blog oluşturmuştum. Buna bir makale yazdım. 2010 diyorum, SEO'nun salt backlinkten ibaret görüldüğü zamanlar ama ben iç optimizasyona o zaman da önem gösterirdim.

  Aradan 11 yıl geçti. Birkaç ay önce uzun yıllar uzak kaldıktan sonra bu sektörde tekrar projeye girdim.

  Bugün detaylı şekilde sıralamaya baktığımda; hiçbir şey yapmadığım, 2010'da sadece açıp içine bir özgün makale girip bıraktığım, dolayısıyla giriş bilgilerini de hatırlamadığım blogum 3. sayfada.

  Bir yanım "vaay beee 11 yıl önce semantik nedir bilmezken, hatta böyle bir kavram yokken ne biçim SEO uyumlu makale yazmışım" diyor, diğer yanım da "bilgileri biliyor olsaydım girip backlink eklerdim, keşke statik bir mail kullansaymışım" falan diyor.

  Öyle işte. Sevineyim mi üzüleyim mi bilemedim, sizlerle paylaşmak istedim.

  Not: Bu kategoride yüzlerce "site açtım, indexlenmiyorum; n'apabilirim?" başlıklı konu varken bu konumu gereksiz bulmamanızı rica ediyorum. Eğer illa ki bu konunun yerinin burası olmadığını düşünüyorsanız lütfen bu durumu report ederek bildirin, moderasyon da aynı kanaatte olursa webmaster genel konular bölümüne ya da maxigeyik'e taşınsın. Gereksiz bir konu açtığımı düşünmüyorum. Güncelliği olmayan, backlinki de olmayan bir blogun yıllar sonra sahip olduğu özgün ve yeterli içeriğiyle sıralama alabileceğini de deneyimlemiş olduğumdan bunu paylaşmak istedim. Belki bu konumu görüp eski bloglarını canlandıran, bundan fayda gören arkadaşlar olur.
 • 22-11-2021, 22:32:49
  #2
  3.sayda olması başarı mı hocam? ilk sıralara geldi mi ben mi anlamadım yazıda
 • 22-11-2021, 22:54:41
  #4
  buddy adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  3.sayda olması başarı mı hocam? ilk sıralara geldi mi ben mi anlamadım yazıda
  Hocam kelime basit değil, sitede tek makale var ve wp-admin bilgileri yok. Buna rağmen 3. sayfada olması başarı değil mi? İlk 2 sayfa full keyword domainle kurulu aktif siteler diyebilirim.

  Site 11 yılldır güncellenmemiş, backlinki yok, link inşası yok. WordPress.com'dan açılmış paravan.
 • 22-11-2021, 23:40:02
  #5
  Risque adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  Hocam kelime basit değil, sitede tek makale var ve wp-admin bilgileri yok. Buna rağmen 3. sayfada olması başarı değil mi? İlk 2 sayfa full keyword domainle kurulu aktif siteler diyebilirim.

  Site 11 yılldır güncellenmemiş, backlinki yok, link inşası yok. WordPress.com'dan açılmış paravan.
  11 yıl oldu diyorsunuz. index almış ve o zaman ki şartlarda konum almışsa ve sayfa hep ulaşılabilir olduysa ki wp den sayfa açmışsınız. bence 3 değil daha önlerde bile olabilirdi. tabi anahtar kelime ve rekabeti tam bilmediğim için ahkam kesmek istemiyorum ama bildiklerime ve tecrübelerime göre normal şartlarda başarı değil ama doğal olduğunu söyleyebiliirm.
 • 27-11-2021, 02:04:37
  #6
  hocam otorite dediğimiz şey bu işte.

  inşaat mühendisliği ile alakalı ben öğrenciyken bile eski bir blog vardı yani şuan belki de 20 yıla yakın ömrü vardır. 15 i kesin vardır. blogspottan açılmış. hala pek çok aramada ilk sayfalarda çıkar. ne bir güncelleme var ne birşey. üstelik bir sürü saçma sapan 404 veren dış linkler kalmış, zamanında link vermiş biryerlere de 15 yılda uçmş gitmiş çogu site.

  bunun nedeni sizin sitede de öyledir muhtemelen, her ne kadar şuanki pek çok kriteri karşılamıyor olsa da, zamanında o kadar okunmuş, değer görmüş ve doğru bir içerik oldugunu kabul ettirmişki, yıllanmak eskitmiyor tam aksine otoritesini güçlendiriyor. içerik çok öneml,. 10 yıl önce giren adam da 30 dk çıkmyıorsa, şuan giren adam da 30 dk çıkmıyor. Ve bu böyle devam ettiği sürece, Google arananı veren içerik olarak görüp hep yukarılarda tutacaktır.

  Ha aynı içeriği alın yeni site açın wordpress.com ile, domain bile aynı olsn 1 rakam ekleyin sadece sonuna, indeks bile alamazsınız hocam, öyle olunca da o otoriteyi kazanacak şansı asla olmayacak.

  olayın hikmeti sadece dogru içerik değil, aynı zamanda 11 yıl önceki doğru içerik olması