• 12-01-2009, 19:46:31
  #1
  cxc
  Üyeliği durduruldu
  Yorum spam'larını engelleme

  Yorumlar, web yöneticilerinin topluluk ve okuyucu kitlesi oluşturmaları için mükemmel bir yoldur. Ne yazık ki, bu yorumlar spam göndericileri ve kötü amaçlı kişiler tarafından suistimal edilmekte, bunların pek çoğu spam oluşturup postalamak için komut dizilerinden veya diğer yazılımlardan yararlanmaktadır. Alakasız bir siteyle ilgili bir reklam veya rastgele bağlantıya benzeyen bir yorum aldıysanız, yorum spam'ı ile karşılaşmışsınız demektir. Aşağıda web sitenizdeki yorum spam'larını azaltmaya veya engellemeye yönelik birkaç öneri sunulmaktadır.
  Anti-spam yorum araçlarından yararlanın

  Özellikle blog araçları olmak üzere pek çok web sitesi geliştirme aracı, yorumda bulunanlardan tehlikeli spam motoru olmayıp gerçek insan olduklarını kanıtlamalarını ister. Şunları göreceksiniz: Kullanıcıya genellikle bozuk bir resim sunulur (sıklıkla CAPTCHA olarak adlandırılır) ve resimde gördüğü harfleri veya rakamları yazması istenir. Bazı CAPTCHA sistemleri sesli CAPTCHA'ları da desteklemektedir. Bu, yorum spam'larını önlemenin en etkin yoludur. Söz konusu işlem, sayfalarınıza yorum bırakan rastgele okuyucuların sayısını azaltmakla birlikte yorumların kalitesini kesinlikle yükseltir.
  Yorum denetimini etkinleştirin

  Yorum denetimi, el ile inceleyene ve onaylayana kadar sitenizde hiçbir yorumun görünmeyeceği anlamına gelir. Bu, yorumlarınızı izlemeye daha fazla zaman harcayacaksınız demektir, ancak ziyaretçileriniz için gerçekten kullanıcı deneyimini artırmaya yardımcı olacaktır. Bu, özellikle düzenli bir şekilde duygusal olabilecek, tartışmaya açık konular postalıyorsanız önemlidir. Yorum denetimi Blogger örneğinde olduğu gibi, genellikle blogging yazılımınızda bir ayar olarak mevcuttur.
  "nofollow" etiketlerini kullanın

  Yahoo! ve MSN ile birlikte, Google birkaç yıl önce "nofollow" HTML mikrobiçimini kullanıma sundu ve bu öznitelik çoğunluk tarafından kabul gördü. PageRank'i hesaplamak veya bir kullanıcı sorgusu için sayfalarınızın alaka düzeyini belirlemek üzere rel="nofollow" özniteliği ile hiçbir bağlantı kullanılmaz. (Örneğin, bir spam göndericisi yorumlarınıza aşağıdaki gibi bir bağlantı eklerse:

  <a href="http://www.example.com/">Güzel bir site!</a>

  bu yorum şuna dönüştürülür:

  <a href="http://www.example.com/" rel="nofollow">Güzel bir site! </a>

  PageRank'in hesaplanması sırasında bu yeni bağlantı dikkate alınmaz. Bu, spam'ı engellememekle birlikte PageRank'e aktarılmasına ilişkin sorunları önler.

  Varsayılan olarak, pek çok blogging sitesi (Blogger gibi) bu özniteliği postalanan herhangi bir yoruma otomatik olarak ekler.
  Yorumlarda köprülere izin vermeyin

  Sunucu erişiminiz varsa, konuk defterinizdeki yorum bağlantılarından HTML etiketlerini kaldırmak için sunucunun yapılandırmasını değiştirebilirsiniz. Spam göndericileri yine de yorum bırakabilir, ancak etkin köprüler yayınlayamazlar.
  Robots.txt dosyasını veya META etiketlerini kullanarak yorum sayfalarını engelleyin

  Google'ın belirli sayfalara erişimini engellemek için robots.txt dosyanızı kullanabilirsiniz. Bu spam göndericilerinin yorum bırakmalarını engellememekle birlikte söz konusu yorumlardaki bağlantıların sitenizi olumsuz yönde etkileyemeyeceği anlamına gelmektedir. Örneğin, yorumkonuk defteri alt dizininde saklanıyorsa, robots.txt dosyanıza aşağıdakileri ekleyebilirsiniz:

  Disallow:/konuk defteri/

  Bu, Google'ın konuk defteri ve alt dizinlerindeki içeriği dizine eklemesini engeller.

  http://www.example.com/article/comments gibi seçilen tek bir sayfaya erişimi engellemek için META etiketini de kullanabilirsiniz. Aşağıdaki gibi:

  <html>
  <head>
  <META NAME="googlebot" CONTENT="noindex">

  Konuk defteri veya yorumlar özelliğini etkinleştirmeden önce iki kez düşünün

  Çok fazla spam kullanıcılar üzerinde sitenizle ilgili iyi izlenim bırakmamaktadır. Bu özellik kullanıcılarınız açısından pek bir değer taşımıyorsa veya konuk defterini ya da yorumları düzenli izlemek için yeterli zamanınız yoksa, devre dışı bırakmayı düşünün. Blogger gibi çoğu blogging yazılımı, tek tek postalara ilişkin yorumları devre dışı bırakmanıza olanak tanır.
 • 12-01-2009, 19:57:56
  #2
  Teşekkürler kardeş..
  Emeğine sağlık..
 • 12-01-2009, 19:59:18
  #3
  Teşekkürler dostum.
 • 12-01-2009, 20:27:00
  #4
  başlık konya, içerik muğla.
 • 12-01-2009, 20:49:32
  #5
  spermonster adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  başlık konya, içerik muğla.
  Aslında bir ölçü "Bloglara Google Bakışı " na değinmiş arkadaş. O kadar da alakasız değil..
 • 12-01-2009, 20:59:58
  #6
  pob adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  Aslında bir ölçü "Bloglara Google Bakışı " na değinmiş arkadaş. O kadar da alakasız değil..
  google bakışı değil, bloglarda veya sitelerde spamın önüne geçmenin yollarından bahsedilmiş. başlığı görünce bloglar için optimasyon ipuçları, kelime analizleri veya yapılmaması gereken şeyler tarzında ipuçları olduğunu sandım. herneyse başlık ile alakasız olsada yazı için teşekkürler, bilgilendirici olmuş.
 • 12-01-2009, 21:06:15
  #7
  google bakışı değil, sadece bildiklerimizi tekrar ettik. Tag sonlarına nofollow niteliğini otomatik ekletecek kadar bilgi sahibi birininde bunları bildiğini düşünüyorum..

  Ama bilmeyenler için yinede bilgilendirici.

  Emeğine sağlık..
 • 13-01-2009, 09:06:18
  #8
  cxc
  Üyeliği durduruldu
  aerta ve spermonster zaten siz herşeyi biliyorsunuz. o yuzden google da çalışıyorsunuz. Mantığı anlamamışsınız eminim makaleyide okumamışsınızdır. Sizin gibi herşey bildigini zanneden insanların öğrenmeye kapalı olduğu en az lise okuyanlara bile okullarda ögretiyorlar. Ordaki Mantık Şuydu bloglar kasılan linkleri google engellemeye çalışıyor. Bloglardan alınan nofollow linkleri bir yararyı yok. gibi seylerdi daha bir cok fikir daha vardı içinde ama siz biliyorsunuz yaa gerenk yok.


  Emeğe Saygı.
 • 13-01-2009, 09:35:52
  #9
  cxc adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  aerta ve spermonster zaten siz herşeyi biliyorsunuz. o yuzden google da çalışıyorsunuz. Mantığı anlamamışsınız eminim makaleyide okumamışsınızdır. Sizin gibi herşey bildigini zanneden insanların öğrenmeye kapalı olduğu en az lise okuyanlara bile okullarda ögretiyorlar. Ordaki Mantık Şuydu bloglar kasılan linkleri google engellemeye çalışıyor. Bloglardan alınan nofollow linkleri bir yararyı yok. gibi seylerdi daha bir cok fikir daha vardı içinde ama siz biliyorsunuz yaa gerenk yok.
  Emeğe Saygı.
  arkadaşım bu verdiğin bilgiler bu forumlar yüzlerce kez verildi, hep aynı konuları tekrarlayıp duruyoruz. nofollow linklerin bir yararı yok demek? forumu biraz incele, sadece pr e etkisi yoktur o linklerin ama hızlı indexlenmeni sağlar vede kaliteli bir siteden alındıysa kelimelerde yukarı çıkmana yarar sağlar. herşeyi biliyoruz demiyoruz, aynı konuları tekrarlamaktan bıktık diyoruz.