• 05-01-2009, 04:04:01
  #1
  Kendi bilgim ve tecrübelerim dahilinde, birazda Geometriden yararlanarak bir şeyler paylaşmaya çalışacağım.
  Bir üçgen oluşturacağız. Üçgeni oluşturmadan önce yapılması gerekenler;

  1-Hedef kelimenizi belirleyin. Hedefinizi belirledikten sonra buna uygun domain seçin. Mümkün olduğunca yaşlı domain kullanılmasında fayda var. Hedeflediğiniz kelime domain içinde geçerse süper olur.
  2-Mümkünse size özel kodlanmış script kullanın. Bu mümkün olmuyorsa Wp, joomla, asp gibi hem iyi hazırlanmış hem de güncelliği kolay sağlanabilen tasarımları seçin.
  3-Title, meta, robots, Sitemap özenle hazırlanmalı. Forumda iyi derecede anlatılmış bulunabilir.

  Sitemizi kurduk artık Üçgeni kurmaya başlayabiliriz. . Üçgenin 3 köşesi; A, B, C köşeleri

  A köşesi ; G+Ö+İ şeklinde tanımlı.Burayı biraz açalım;
  G : Güncellik, Ö:Özgünlük, İ; İçerik veya İndexli sayfa.
  1-Sitenizi mutlaka güncel tutun. Hergün içerik girilmesi gerekmez. 3-4 günde bir içerik girilmesi bile sitenizin güncelliği için yeterlidir.Güncelliği sağlarken sitenizle alakalı konular girmeye özen gösterin.Bence sitenin temelini site içi linkleme oluşturur.Asıl hedefin sohbetken, haber girip bundan kendine aldığın link / İstanbul sohbet diye yazdığın bir yazıdan aldığınız linkle bir tutulamaz..
  2-Özgünlüğü sağlamaya çalışın. Copy paste yazı girmektense yazıyı okuyup kendi cümlelerinizle tekrardan yazın.
  3-Güncelliği sağladıkça indexli sayfanız artacaktır.

  B: Köşesi : Backlink.
  1-Öncelikle alacağınız en önemli link kendi alt sayfalarınızdan olandır. Hedef kelimenizle uyumlu girdiğiniz içerik size en iyi backlink olacaktır.
  2-Yabancı sitelerden yorum yazılabilen sayfalar bulun. Bunların nofollow ve blog olmamasına özen gösterin.Normal site şeklinde olup yorum bırakılan çokca sayfa bulabilirsiniz.Çok abartmadan günde 1 kaç sayfaya yorum bırakın.Yorum bırakırken mesela sohbet kelimesinden link alıyorsunuz.Linkten önce sohbet yazın.İçerik uyumunu sağlamaya çalışmak açısından.Sadece ana sayfaya değil alt sayfalarada link verin.
  3-Çapraz değişim yapın. Sizinle aynı içerikte olan 3-4 site ile çapraz link değişimine girin.
  4-Mümkün oluyorsa hedef kelimenizde ilk 3 sayfada bulunan birkaç siteden link almaya çalışın.
  5-Link çıkışı verin korkmayın. Özellikle kaliteli sitelere link çıkışı yapabilirsiniz. Bazen sizin üstünüzde bulunan siteyi geçmek için ona link vermeniz bile gerekebilir.Maximum 5 çıkış idealdir.

  C Köşesi ; Hit
  Backlink ve indexli sayfanıza orantılı olarak hitinizinde artması gerekiyor. Neler yapılabilir;
  1-İlk iki köşeyi kurmaya başlınca sitenizde yükselmeye başlıcak ve hitte kıpırdanmalar olacaktır.
  2-Toplistler eskisi gibi hit getirmiyor ama sağlam 2 topliste ekleyebilirsiniz
  3-Günlük tekil hiti iyi olan 1 veya 2 siteye hit sağlanabilecek şekilde reklam verin.2 aylık reklam işinizi görecektir.2 ay içinde kendi hitiniz kendinize yeterli seviyeye ulaşır.

  Artık üçgenimiz kurulu. Bu yazıyı yazarken asıl anlatmak istediğim bu üçgenin orantısını iyi sağlamak. Backlink, hit veya index için başka birçok şeyde yapılabilir. Bize düşen bu üçgeni eşkenar üçgen şekline getirmek yani hepsinin orantısını iyi ayarlamak. Backlinkiniz tavan yaparken hitiniz tabandaysa sonunuz hazin olur veya 10 indexli sayfayla 40k indexlenmiş ve düzene uygun yapılmış bir siteyi geçmeyi aklınızdan geçirmeyin. Bu üçgeni iyi sağlarsanız ne bir bann uğrar sitenize ne de bir sıkıntınız olur. Burda çok değerli üstadlar varken birazda çekinerek bir şeyler paylaşmaya çalıştım.Bunları yapınca ilk sıraya gelmenin elbette garantisi yoktur fakat sonuç verdiği rekabetin fazla olduğu birkaç kelimede tecrübemle sabittir.
  V.İLKaN
 • 05-01-2009, 04:45:18
  #2
  Genelde Bilenen şeyler ama Vakit ayırıp Yazdıgın için Teşekkürler!
  +rep
 • 05-01-2009, 04:48:05
  #3
  sonuna kadar okudum!
  Emeğinize sağlık, kendinizden bulup , ince eleyip sık dokuduğunuz çok belli ve çok hoş bir yazı!

  Teşekkürler.
  İyi çalışmalar. :9
 • 05-01-2009, 05:05:28
  #4
  Biraz faydam olduysa ne mutlu bana.Yorumlarınız için teşekkürler.
 • 05-01-2009, 07:18:58
  #5
  teşekkürler
 • 05-01-2009, 08:52:20
  #6
  Üyeliği durduruldu
  Teşekkürler, güzel yazı olmuş. +rep
 • 05-01-2009, 11:22:55
  #7
  tessekkurler yazı icin...eklemek istedigiim bisey var, hergun guncel 250 kelimelik makale giriyorsanız backlink almaktan cekinmeyin. abartın abarta bildiginiz kadar hic sorun olmuyor asla sandboxe girmessiniz.2 ayda 1500 tekilleri gorursunuz....ama hergun en az 250 kelimelik icerik girmeniz gerek...bence en onemli etkenler guncellik ve icerik.
 • 05-01-2009, 11:49:04
  #8
  Üyeliği durduruldu
  bilinen konuları ve önerileri düzgün ve anlaşılır bir biçimde yazdığın için teşekkürler
 • 05-01-2009, 11:54:35
  #9
  demogro adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  tessekkurler yazı icin...eklemek istedigiim bisey var, hergun guncel 250 kelimelik makale giriyorsanız backlink almaktan cekinmeyin. abartın abarta bildiginiz kadar hic sorun olmuyor asla sandboxe girmessiniz.2 ayda 1500 tekilleri gorursunuz....ama hergun en az 250 kelimelik icerik girmeniz gerek...bence en onemli etkenler guncellik ve icerik.
  Eksik bilgi sen bunu deneyerek sanboxa ya da filtreye girmemiş olabilirsin ama bu tüm siteler için geçerli olamaz. Sandboxa düşmemek için senin söylediğine ek olarak bir kaç şey daha yapılması lazım. Yoksa günde 50 tane 250 kelime içerik de girsen backlink kasarken elinde patlayabilir. Ama o diğer püf noktaları söyleyecek değilim. Sandbox spamcilerin en büyük cezasıdır. Düşmeye devam etsinler

  Makale için de teşekkürler. Evet hepsi bilinen konular ama belirli bir analiz ve konseptte anlatılınca pek çok arkadaş için daha faydalı oluyordur.