Her yerde yazıldı çizildi hüküm giydirildi. Google taktik değiştiriyor diyenler oldu. Bildiğimiz hareketler bunlar diyenlerde oldu. Değişim yok değil değişim google açısından her zaman var ama bu seferki sanki biraz farklı. Google filtreleme çalışmalarını geliştirme çabasında. Birçok site bu dönemde sandbox 'a çekildi. kurtarılmayı bekleyenlerin sayısı oldukça fazla. Bunu neden yapıyor acaba bu google denilen sıradan bir arama motorunun ötesinde hayatımızda ilk sayfada olan bu sistem.

2000 'li yılların başında kendini gösterdi yavaş yavaş içimize girdi. Neredeyse her kullanıcının anasayfası durumunda. Bir arkadaşınıza site adresi verdiğinizde bunu googleyemi yazacam diye sorar oldular. Yani vazgeçilmezimiz google.

Gelelim taktik değişimi denilen filtreleme uygulamasına. Google aslında birkaç yıldır sürekli değişik taktik çalışmaları içerisinde. Bunu yapmak zorunda aslında, rakipleri hergün gelişmek adına birşeyler yapmaya çabalarken sektörün lideri yerinde sayamaz. Yavaş yavaşta webmasterlar googlede nasıl ilk sıralarda çıkacaklarını çözdükleri anda geliyor taktik değişimi. En doğal olan tarafıda bu aslında. Yani eğerki siz istediğiniz kelimede ilk sırada çıkmayı alakanız olmasada başarıyorsanız bu büyük bir tehlike demektir. Düşünsenize bir arama yapıyorsunuz bulmak istediğiniz şey sadece "ekmek" ama ekmek kelimesinde karşınıza "Yeni Kızlar Yeni Dostlar" gibi siteler listeleniyor. İşte bu durumda googlenin varlığını sürdürmesi olanaksız. Kullanıcılar alternatiflere yönelmek zorunda kalacaklar.

Googleninde sandbox uygulaması tamda bunun için yani eğerki o sitenin içeriği "ekmek" ile alakalı değilse o siteyi ekmekten uzaklaştırıyor buraya kadar herşey normal ama bazı siteler o kadar inatçı olabiliyorki aldığı backlink "ekmek" içeriği "tokmak" aldığı site "dini" site kendisi "çiçek" sitesi ee google de şaşırıyor duruma ve anlam veremiyor verebildiği tek anlam ortada yanlış olan birşeylerin olduğu. Burda müdehale etmek hissi yaşıyor. Bide bakıyoruzki ilk sırada çıktığımız kelimede artık hiç listelenmiyoruz. Arıyoruz, soruyoruz ve cevabımızı alıyoruz "kardeş sanda çekmiş seniii" , "yazııkkk" gibi kendinizi kötü hissedeceğiniz bir durum oluşuyor. Ben çıkarım bu kutudan diyorsunuz ve yine araştırıyorsun mantıklı ve sonuç verdiğinden emin olunan bir yöntem bulamıyorsunuz. Tabi birçok yöntem var ama sonuç garantisi hiçbirinde yok olmaması lazım zaten eğer sonuç verme garantisi olan bir yöntem bulunursa google bu sefer daha değişik yollar bulacak ve sürekli olarak acaba bunu yapsam google kızarmı yok buraya link eklesem bişey olurmu gibi abuk subuk sorunlar yaşayacağız. Google şimdilik bu uygulamanın sırlarını saklıyor kanaatimce yıllarcada saklayacak. İpuçları ortada birçok yerde birçok taktik verilmiş araştırın birleştirin kullanın. Ben sizin için biraz toparlama yapıyım isterseniz en çok tavsiye edilen kurtulma yöntemi siteyi yedekleyip silmeniz ve başka bir sistemle özgün içerikle sıfırdan başka bir site kurmanız ve bu siteyi sürekli beslemeniz ortalama 3-4 ay sonra sitenizin kurtulması muhtemel. Yada kapatın sitenizi 1 yıl kapalı kalsın buda başka bir yöntem. Alıdığınız bütün backlinkleri sildirin(imkansız) buda mevzusu geçen bir yöntem. Googleye mail atarak sitenizin arşivden kaldırılmasını isteyin ve 3-4 ay sonra 2. bir maille tekrar arşive alınmasını talep edin (bunuda bir başka arkadaştan duymuştum tuhaf geldi açıkçası). güzel bir yöntem daha, silin bütün içeriğinizi (yedekleyin) değiştirin temanızı kategorilerinizi v.s linkleri değiştirin dosya isimlerini değiştirin içeriğinizi biraz kaydırın (ekmek se un yapın) yazın kendi özgün yazılarınızı. içeriğinize uygun kaliteli backlinkler alın. Webmaster tool bölümünden yeniden değerlendirme istemeyide unutmayın.

Peki bu kutuya düşmeden önce neler yapabilirim derseniz yani düşmemek adına. İçeriğinizin çöp olmamasına özen gösterin başka yerden araklasanızda üstünde değişiklikler yaparak konuları sitenize ekleyin örn: "dün ekmek almaya gitti" yerine "dün markete ekmek için uğradım" . çöp olarakl değerlendirilen sitelerden backlink almamaya özen gösterin. toplistler şu an için sakıncalı görünmekte bi müddet uzak durmaya çalışın. ziyaretçilerinize yorum yapmayı serbest bırakın hatta teşvik edin (her yorum özgün bir cümle olarak sayılabilir).

Bunlar benim nacizane düşüncelerim, görüşlerim ve tavsiyelerim gerçeklik payı araştırmalarımla sınırlıdır. Uyulması gerekir diye bir zorunluluk mevzu bahis değildir. Sadece mantığını anlatmak istedim eğer bu mantıkla bişeyler yapmayı sürdürürseniz sizi google değil kimse korkutamaz kanaatindeyim. Canınızı sıkıp saçlarınızı dökmeyin.

Sandbox 'tan uzak mutlu huzurlu tasarımlar dilerim.
saygılarımla, ayesoft

Orjinal Konu (1) : Google Filtreleme (Sandbox) Taktik Atılımı
Orjinal Konu (2) : Google Filtreleme (Sandbox) Taktik Atılımı