• 23-12-2008, 12:58:08
  #1

  Sitemizin yeni bölümünde; bazı başarılı web sitelerini tanıtmak istiyoruz. İlk örneğimizi; sektörü olan web tasarım kelimesinde ilk sırada yer alan webizm‘i inceleyeceğiz. Öncelikle webizm gerçekten sade ve hoş bir arayüze sahip. Bu yönüyle kullanıcı tabanlı olarak bizden artı aldı. Ancak herşeyden önce belirtmeliyim ki;bu siteyle veya sahipleri ile hiçbir şekilde ticari veya kişisel bağlantım yoktur.

  Siteyi incelediğimizde ilk olarak fark ettiğimiz taze ve hoş bir tasarıma sahip olması. SEO ile ilgilenenlerin gözüne direkt olarak üstteki flash logo göze batacaktır ancak unutulmamalıdır ki içerik önemi taşımadığı için bunu kullanmamızda bir sakınca gözükmüyor. Saydaki üst menüde bulunan; Webizm - Hizmetler-Portföy-Kampanyalar-Temas-Web Okul gibi bölümlerin hepsine aynı zamanda site altından link verilmiş. Böylece flash içeriklerin linklere etki etmediğinin bilincinde olan yöneticiler,alt sayfaların da indekslere dahil edilmesini sağlamışlar.

  Site içersinde sıklıkla ifade ettiğimiz üzere tablo kullanılmaktan kaçınılmış. Bunu; sitenin kaynak kodlarını açıp içerisinde “table” ,”td”,”tr” gibi aramalar yaptığımızda fark edebiliyoruz. Tüm bu aramalarımızın sıfır sonuç vermesi ve sıklıkla div’leri görmemiz bu sayfanın CSS kullanılarak pozisyonlandırıldığını ispatlar nitelikte. Ayrıca bu özelliği ile web tasarımaramasındaki siteler arasında en hafif tasarıma sahip olan sitelerden biri (13 kb) Bu özellik ile de SEO konusunda kendine ciddi bir avantaj sağlamış.

  Belirttiğimiz gibi;site tam olarak bir örnek niteliğinde. Kelime yoğunluğunu analiz ettiğimiz zaman; “Web Tasarım” kelimesinin 7 kez tekrarlandığını yani sayfa içinde; %7,49 oranında bulunduğunu görüyoruz. Bu özelliği ile oldukça ideal bir oran tutturan site ayrıca <h1> tagları içerisinde “Web Tasarım” kelimesini kullanmayı da ihmal etmemiş. Bunun yanı sıra altsayfalarını da sitesiyle ilgili tutmak isteyen webizm, “Web Tasarım Faliyetlerini” bildiren ilk paragrafın div kodları kapanmadan ilgili başlıklar olan; web tasarım - statik web tasarım - flash web tasarım gibi alt sayfalarına link vermiş. Böylece ilgili altsayfalarını Google’a göstererek bu alanda yetkin olduğunu daha net belli etmiş.

  İlk paragrafta da söylediğim gibi; site adeta acemilere nispet yapmak istercesine sıklıkla flash ögeleri içeriyor. Buna rağmen flash ögeleri kullanarak yönlendirdiği her sayfanın statik linkini bir diğer sayfasında bulmak mümkün. Böylece sitenin hemen hemen tamamı sorunsuzca google indekslerine girmiş bulunuyor. Bu özelliğiyle kaliteli indeksler sağlayan webizm’in “makalenin yazıldığı an itibariyle” 1.220 indeksi bulunuyor. Kurumsal bir web sitesi için bu oran oldukça yeterli gözüküyor.
  Webizm; Türkiyede “Orion Algoritması” konusunda farkındalık sağlamış nadir sitelerden birisi olarak göze çarpıyor. Sitesinde her zaman türevli kelimeleri kullanmaya özen göstermiş. Örneklemek gerekirse; web tasarımdan bahsettiği her sayfa içerisinde e-ticaret uygulamalarından da bahsetmiş. Bu özelliği ile birbirine yakın kelimeleri kullanarak güzel bir Trustrank değeri kazanmış.

  Buna bağlı olarak sizin de görebileceğiniz üzere sitenin PageRank değeri 5. Bu gerçekten - Türkçe bir site için - çok başarılı. Backlink konusunda da site içi seo kadar başarılı olduklarını söyleyemem. Acemi SEO’cular gibi pek çok bloglarda linklerini görmek mümkün. Belki rakipleri tarafından sabotaj amaçlı yapılan bir harekettir,ancak olumlu etkisi olduğunu görmek mümkün. Bunun olumlu etki sağlamasının en önemli gerekçelerinden birisi de backlink aldığı yerlerin kendisi ile eşdeğer içeriği sahip olması. Link aldığı blogları dahi incelediğimizde; Web 2.0 konseptine dair pek çok şey ve Wordpress ile ilgili yazılar olduğunu görüyoruz. Her ne kadar yabancı dilde de olsa; gerçekten çok iyi dönüşümler sağlamış. Bunun yanında oyuntera.com ve okyanus.net gibi sitelerden footer link alarak aslında çok yanlış bir hareket yapmış olsalar da site içi SEO’da kazandıkları artılar onları bu durumdan kurtarmış gibi gözüküyor.

  İlk site incelemimizi de burada sonlandırırken; webizm.com ‘un “site içi seo” konusunda pek çok webmaster’a örnek olabilecek özelliklere sahip olduğunu belirtiyorum.Aynı başarıyı ”site dışı seo” konusunda da görebilseydik,gerçekten White-hat SEO konusunda Türkiyede önder ve sayılı sitelerden birisi olarak gösterebilecektik. Yine de pek çok başarılı çalışmanın mimarı olan webizm ekibini tebrik ediyoruz. Umarım bu tip kaliteli siteler her zaman arama motorları sonuçlarında üst sıralarda yer almaya devam ederler.

  Bu makele kendi SEO Blogum olan seoteknikleri.com 'da yayınlanmakta olup Yiğit Konur (ben) tarafından yazılmıştır. Kaynak göstermeden ve link vermeden (seoteknikleri.com) yayınlanmaması rica olunur.
 • 23-12-2008, 13:09:37
  #2
  gdi
  Üyeliği durduruldu
  yigit, dokturdun yine
 • 23-12-2008, 13:14:02
  #3
  hocam bilgimiz ölçüsünde yazından birşeylarde biz kaptık. teşekkür ediyorum.
 • 23-12-2008, 13:14:11
  #4
  Üyeliği durduruldu
  birkaç taktik kaptım yazıdan uygulamam gerek (-: teşekkürler.
 • 23-12-2008, 13:16:16
  #5
  Güzel makale, güzel paylaşım. Teşekkürler backdoor. +rep
 • 23-12-2008, 13:27:18
  #6
  Sağol Yiğit, tanımlayıcı ve harika bir makale olmuş.
 • 23-12-2008, 13:31:28
  #7
  Gerçekten güzel bi makale olmuş teşekkürler siteyi incelemedim ama şimdi bi gözatıcam
 • 23-12-2008, 13:38:55
  #8
  Eline sağlık,
  örnekle anlatınca bir çok arkadaş çok daha iyi anlıyor.
 • 23-12-2008, 13:41:03
  #9
  was
  Üyeliği durduruldu
  Teşekkürler Yiğit, yine kaptık bişeyler