Merhaba ;

Evet arkadaşlar konumuzun başlığındada gördüğünüz gibi, '' optimizasyon öncesi ne yapmalıyım ? '' sorusunun cevabını sizlere aktarmak istiyorum. Tabiki kendi bilgilerim dahilinde, sizlere yardımcı olmaya çalışıyorum.

Öncelikle bir arama motoruna sitemizin url'sini eklemeden önce nelere dikkat etmeliyiz, sitemizi hedefinden şaşırtan öğeleri nasıl bulacağız bu makalemde bunlara yer vereceğim.

Lafı fazla uzatmadan başlayalım ;

1 - Sitedeki kod hatalarını düzeltmeliyiz.
2 - İçeriğimizin dışında olan içeriklere yer vermemeliyiz.
3 - Metaları ve sitenin diğer ayalarlarını yapmalıyız.
4 - İçeriği birden değilde günlük olarak eklemeliyiz.
5 - Asla ve asla link değişimi yapmayın..


Evet yukarıdakilerin nedenlerini şimdi açıklayayım ;

Madde 1 nedeni ;

Sitedeki kod hataları ile başımız çok beladadır. Yanlış kod kullanımları vs.. Bir siteyi arama motoruna kayıt yaptırmadan önce bu kod hatalarını düzeltirsek, arama motoru botları sitenizi daha rahat ve hızlı bir şekilde indexler. Eğer kod hataları düzelmeden arama motorlarına kaydınızı yaptırırsanız, siteniz yavaş indexlenir.

Madde 2 nedeni ;

Bu noktada çok önemli, çünki bir site açmadan önce bir hedefimiz olmalı. Yani dizi içerikli bir site yaptığımızda şarkı sözleri vs. buna benzer bir içerikler yayınlayanlarımız var. Bu çok yanlış, çünki arama motoruna içeriğinizi benim içeriğim bu ben bu içeriğe sahibim bana bu içerikten hit gönder demek için içeriğimiz bir konuda olmalıdır.

Madde 3 nedeni ;

Metaları vs. ayarlamak sizin düzenli bir siteniz olduğunu arama motorlarına gösterir. Ve hit almak istiyorsanızda zaten metaları düzenlemeniz gerekmektedir. Asla metalarınızı düzenlemeden önce arama motorlarına kaydınızı yaptırmayın. Neden derseniz metalarını düzenlemediğiniz veya genel ayarlarını yapmadığınız siteniz arama motorundan hit alamaz. Belkide alır ama o şans meselesi Metalarımıza tabiki içeriğe uygun olarak ayarlanmalı, buda önemli bir nokta...

Madde 4 nedeni ;

Birçok arkadaş bu yanlışa düşüyor, özel scriptlerin yanında hazır dbler veriliyor. Tabiki webmaster kardeşimizde akıllıya hemen dbyi atıyor hazır db sitede duruyor 5-6 ayda indexleniyor. Sonrasında hit geliyor, ee 5-6 aydır neden indexlenmiyor, yok benim sitemde indexlenmiyor vs.. sorunlar ortaya çıkıyor.. Eğerki optimizasyon sorunlarınızı ortadan kaldırmak istiyorsanız sitenize ekleyeceğiniz içerikler bir günde değil, günlük olarak eklenmelidir. Arama motorları bu sayede günümüzde güncel olarak pek fazla site görmediği için sizin sitenize hit sağlar. Optimizasyon sorununuz çözülür..


Madde 5 nedeni ;

Forumda birçok kişiyi görüyoruz, arama motoru daha anasayfasını bile indexlememiş ancak bizim akıllı adam pr5-6-7 link almış yada link değişimi yapmaya başlamış.. Google sizi direk olarak sandbox'a yollar Asla bu hataya düşmeyin sizlere tavsiyemdir.. Yani birkere düşünmek gerekli, sitem daha indexlenmeden link değişimi bana ne fayda sağlar ?

Umarım sizlere faydalı olmuşumdur..

Alıntı değildir..

iyi forumlar..

Konuyu başka forumlarda paylaşacak olan arkadaşlar lütfen kaynak olarak r10 linkini konunun en aşağısında belirtsinler..

Teşekkürler