• 21-12-2008, 10:04:11
  #1
  Merhaba arkadaşlar ;

  Birçok webmaster arkadaşımızın bildiği gibi wordpress, joomla ve onlara benzer birçok script web dünyasında çok sık bir şekilde kullanılmaktadır.

  Nasıl çok sık kullanılmaktadır ? sorunusunu aklında barındıran web dünyasının yeni arkadaşları için, joomla ile birçok tarzda site yapılabiliyor. Bu durum wordpress içinde geçerlidir.

  Gelelim asıl konumuza

  Wordpress, joomla tarzı sık kullanılan script'ler google filtrelemelerinden neden etkilenmiyorlar ? Bu makalemde sizlerle bunu paylaşmaya, azcıkta olsa sizlere bunun nedenini açıklamaya çalışacağım.

  Google bu sistemlere diğer sistemlerden öncelik sağlıyor, çünki bu scriptlerin hepsi açık kaynak kodu ile yazılmış. Yani tüm içeriklere hitab eden scriptler.

  Yani örneklendirmede bulunursak, bir php coder özgün bir script yapmak isterse makale script'i diyelim. Ne yapıcak ? Tabikide wordpress, joomla scriptlerin özelliklerini bularak onlara benzetmeye çalışacak. Neden mi ? Çünki webmaster dünyası o scriptlerdeki özelliklerin bir çoğunun gerekli olduğunu bilmekte.. Gerek optimizasyonda, gerekse diğer alanlarda bu özellikler gerekli.

  Mesela ben şuana kadar birçok sitemde wordpress kullandım, ancak hiçbirindede filtrelemeden etkilenmedim.

  Nedeni ise, wordpress ve tarzı hazır php scriptlerin açık kaynak kodu ile yazılıp, gereksiz kod dizileriyle yazılmadığı.

  Wordpress'te kodlamalar temiz ve W3C Standartlarına uygun şekilde yazılmıştır, böylece hem optimizasyonda, hemde filtrelemede sizi etkileyecek fazla faktör bulunmamaktadır.

  Wordpress google'ın istediği gibi başlıklandırma yapmaktadır, buda ayrı bir faktördür.

  Yukarıda bahsettiğim nedenlerden dolayı, wordpress ve tarzı script kullananlar içerikleri ne olursa olsun filtrelemelerden etkilenmezler..

  Alıntı değildir.

  Konu hakkında yorumlarınızı paylaşmanızı rica ediyorum, benim bilmediklerim sizin bildikleriniz olabilir..

  Konuyu başka sitelerde kullanmak isteyen arkadaşlar lütfen r10 linkini konunun en altında paylaşınız.

  Teşekkürler, iyi forumlar.
 • 21-12-2008, 12:12:57
  #2
  Üyeliği durduruldu
  katılmıyorum herzaman özgün olarak yaptığımız işler google'de bize bir artıdır
  wordpress kullanmak eksi olmasa da özgün script kullananlar +1 önde başlıyor
 • 21-12-2008, 18:48:33
  #3
  Müdür böyle bir yaklaşıma nereden vardın?
  Wordpress filtrelemeye girmez önermesini nereden çıkardın.
  1 çeşit filtreleme mi var?
  Filtrelemenin bir den çok nedeni var ve hiç biri kullanılan script ile alakalı değil.
  Emin ol bu sitede filtreye girenlerin ciddi bölümü wordpress kullanıyor.

  Filtre sadece kodlama ile alakalıdır bu da open source sistemlerde iyi yapıldığı için filtreye takılmaz demek yanlış bir şeydir.
  Bence makalen tamamen yanlış. Ve benim deneyimlerimle uyuşmuyor.

  1)Google ne wordpresse ne joomla ya ne de diğer open source sistemlere ayrıcalık göstermez. Sadece bu sistemlerin sahip oldukları valid xhtml temalar ve sistemin iç link yapısı google siteyi okumasını ve indexlemesini kolaylaştırır.

  2)Google eğer belirli scriptlere ayrıcalık tanıyacak olsa bu open source sistemler değil özgün scriptler olurdu. Çünkü nasıl windows geri zekalılara bilgisayar kullanma imkanı sağladıysa joomla ve wordpress de web cahillerine site yapma imkanı verdi. Profesyonel özgün bir sitenin belirli bir bütçe ile kendi scriptine sahip olması gerektiği için ya da sistemine para vermeyen amatörün sitesinde ne kadar faydalı özgün bilgi olabilir mantığı ile open source sistemler geri plana atılmalıydı. Ancak google böyle bir yaptırımda bulunmuyor.

  3) Filtrelerin genel nedeni scriptin kodlama yapısı değil anahtar kelime ve iç linkleme hatalarıdır. Bu hataları wordpressle da yapsanız joomlayla da yapsanız filtreye girersiniz. Mesela wordpresste her konuya 100 tane tag ekleyin bakın ne oluyor. Ya da joomla ile anahtar kelimeleri 1200 tane yapın kurtulabilecek misiniz?

  4) Yani wordpress ile yerin dibine batabileceğiniz gibi wordpress benzeri ama özgün scriptle de harikalar yaratabilirsiniz.


  Yani google open source sistemlerekıyak geçer filtreye sokmaz tamamen yanlış bir önerme ve yönlendirme.

  saygılar