• 19-12-2008, 23:13:34
  #1
  Bir kaç konu altında sürekli aynı yakınmaları gördüm. Forumda da bir çok defa değişik fikirler belirtilmiş bu konu ile ilgili. Ama ben ayrı bir başlık altında tartışmanın faydalı olacağını düşünüyorum.

  Çünkü bu konu SEO tekniği ile alakalı değil SEO vizyonu ile alakalı...

  Pek çok başlık altında tartışmalarda milli komplekslerimizin hortladığını görüyorum.
  Bir grup arkadaş ingilizce sitelerin daha kolay ve daha yüksek pagerank aldığını söylerken bunu google a bağlıyor.

  Yani bazı arkadaşlarımız işin kolayını seçiyor ve google Türk sitelerini sevmez ingilizce sitelere kıyak yapar zannediyorlar. Bu tam da bizim sahip olduğumuz kıyakçı, torpilci kültürün izini taşıyan bir yaklaşım. Google içimizden birine ait bir arama motoru olsaydı eminim buradaki arkadaşların %99'u Türk sitelerine kıyak yapmak isterdi. Hatta r10.net e üye webmasterlara ayrıca kıyak bile yapılabilirdi.

  Ama profesyonel iş hayatı böyle değil ve google böyle kıyakçı davranma lüksüne sahip değil. Çünkü google mühendislerinin;
  1. amacı kullanıcıya en doğru sonuçları göstermek
  2. amacı algoritmasını korumak.

  Yani ingilizce sitlere yapılacak kıyaklar ve ayrıcalıklar google ın güvenilirliğini sarsacaktır.

  Ancak bu ingilizce sitelerin google algoritmasında daha değerli olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Bunu hepimiz biliyoruz ki, ingilizce site ile daha hızlı ve daha yüksek pagerank alabilirsiniz.
  Aynı link sayısı ile Türkçe sitenin aldığı pagerank değerinden daha fazlasını ingilizce site ile alabilirsiniz.

  Bunun nedenini anlamak için bir kıvrak matematik zekasına, biraz da internet dünyasında deneyime ihtiyacınız var.

  Herşeyden önce şu aşikar ki google dilleri okuyabilmekte ve siteleri dillere göre sınıflandırıp kendi dilinizde aldığınız backlinklere daha fazla önem vermektedir.

  Ayrıca google backlink algoritmasına dayalı bir sistem. Ne kadar çok backlink o kadar çok değer yaratır. Öncelikle ingilizce site sayısı Türkçe site sayısından fazladır. Ve ingilizce site sahiplerinin bir çoğu birbirlerine doğru düzgün link vermektedirler. Beğendikleri her sayfaya referans linkler vermekte ve bundan çekinmemektedirler. Zaten bu da işin özetidir.

  Pagerank link örgüsü ile kuvvetlenen bir sistemdir. Yani hiç backlinki olmayan pr0 siteden aldığınız link ile, 200 backlinki olan pr0 siteden aldığınız link aynı değildir.

  TÜRKİYE'DEKİ WEBMASTERLARIN %99'U SİTE YAPMAYI DOĞRU DÜZGÜN ÖĞRENMEDEN SEO ÖĞRENMEKTEDİRLER.

  Ve sitelerinin içerik ve link politikalarını okudukları makalelerden çıkardıkları seo tekniklerine göre belirlemektedirler. Bu da dışarı link verme, bolca link al gibi nalıncı keseri misali hep bana hep bana tarzı bir anlayıştır.

  Nasıl siteniz içinde ne kadar çok iç bağlantı olduğunda tüm sayfalar birbirlerinin değerlerini yükseltirse, ne kadar çok web sitesi birbirine link verirse bu genel olarak tüm sitelerin pagerank değerlerinin yükselmesini sağlar.
  Yani ingiliz blogcu alıntı yapıp link verdiğinde ondan çıkan link yüzlerce site dolaştıktan sonra yine alacağı başka bir link vasıtası ile kendine döner.
  Ne kadar çok backlink olursa, tüm siteler birbirlerine ne kadar çok link verirse genel sistemin backlink gücü o kadar artar.
  Yani sizin Türkçe sitenize link veren 50 sitenin 100 er backlinki varsa size 50*100 gücünde bir backlink gücü gelirken, ingilizce sitelerde daha çok link alışverişi olduğu için o 50 sitenin 200 backlinki vardır ve backlink gücü 50*200 olur.

  SONUÇ:

  -Link almayı ve vermeyi sadece link değişimi zannettiğimiz sürece,
  -Kopya içerikle site yapmayı iş sandığımız sürece,
  -Çaldığımız (aldığımız demiyorum) içeriği sanki kendimiz yazmışız gibi alıntı yapmadan orjinal sitesine link vermeden yayınladığımız sürece,
  -Siteleri konsepte ve ilgi alanlarımıza göre değil SEO ve Adsense hileleri üzerine kurmaya devam ettiğimiz sürece,
  -Birbirimize link vermediğimiz için sürekli ingilizce sitelerden backlink kasmaya çalıştığımız sürece

  Google dan düşük pagerank değeri almaya devam edeceğiz.

  Google ı suçlayarak, biz Türk olduğumuz için üvey evlat muamelesi görüyoruz kompleksleri ile bir yere gelemeyiz.
  Bundan 20 sene önce futbolda yenildik mi hakemlere bağlar avrupa bizi sevmiyor derdik. Bilişim çağında yine aynı zihniyet var.

  Googleın daha doğru arama sonuçları vermesi ve haketmeyen spamcilerin işinin zorlaşması için

  BİRBİRİNİZE LİNK VERİN.
  İÇERİK ALDIĞINIZDA LİNK VERİN.
  İÇERİK BEĞENDİĞİNİZDE LİNK VERİN.
  KULLANICILARINIZI DEĞERLİ GÖRDÜĞÜNÜZ SİTELERE YÖNLENDİRİN.


  BU SAYEDE
  1)Bu sayede değerli site yapan adam sayısı artacaktır.
  2)Siz düzgün sitelere düzgünce link verdiğinizde onların önüne geçmeye çalışan spamcilerin işi daha da zorlaşacaktır..
  3)Link verdiğiniz adam da muhakkak birilerine link verecektir, onda birilerine, siz de kaliteli işler yapıyorsanız verdiğiniz link SPAM MAİLLER gibi dönüp dolaşıp size verdiğinizden daha güçlü şekilde dönecektir.
  4)Tüm Türk sitelerinin pagerank değeri yükselecektir.

  Yazı bana aittir biraz uzun yazdım umarım çok sıkmamışımdır.
  Okuyan herkese teşekkürler.

  Bu ülkenin seo ve internet ahlaksızı spamci webmasterlar yerine, girişimci idealist ve yaratıcı kaliteli webmasterlara ihtiyacı vardır.
  Umarım artık webde beğendiğiniz bir içeriğe link verirken eliniz titremez.

  saygılar
 • 20-12-2008, 00:07:08
  #2
  Üyeliği durduruldu
  Bu konular hakkında oldukca makaleler okuduk oldukca konular actık artık bunlardan cok yararlı birşeyler yapmamız lazım konu turkce ingilizce site deil. İnsanliğa yararli web site hazırlamaktir.
 • 20-12-2008, 00:51:33
  #3
  ingilizce siteleri daha fazla sever diye bir yorum zaten başından yanlıştır ancak , şu da bir gerçekki ingilizce içerikli reklamverenler daha fazla ücret ödedikleri için ,ingilizce içerikli siteler türkçe içerikli sitelere nazaran tık başına daha fazla kazanır.
 • 20-12-2008, 05:33:35
  #4
  Üyeliği durduruldu
  biz türk milleti olarak "hep bana hep bana" dedikçe bu anlattığınız hayal olarak kalacaktır, bırakın içeriğini beğendiğiniz siteye link vermeyi sıralamada rakibin seni geçtiğinde attack saldırılar d-dos saldırıları başlıyor böyle bir milletiz biz ve böyle olduğumuz sürece hiçbiryere gelemedik ve gelemeyeceğiz, bugün nasıl ise yarında böyle olacaktır bundan adım eminim.