• 17-12-2008, 21:47:52
  #1
  Genelde seo bölümünde konular görürüz. pr7 blog link kasın, pr6 hadi kasın tarzı. Bu konuların zaten seo ile pek alakası olduğunu sanmıyorum çünkü seo bloglara “thanks” yazıp ardından site linki vermek değildir. Seo’yu bırakın bunu interneti bilmeyen birine 1dk içinde öğretebilirsiniz ki seo uzun zaman alan bir daldır. Bu yazımda bloglara yorum yazmanın(kasmanın) ne kadar doğru bir hareket olduğunu ve bize ne tür yarar ve zarar getirdiğinden bahsedeceğim.

  Tartışılmasını istediğim yer de bu konunu yararından çok etikliği ve adımıza getirdiği artılar veya eksilerdir.

  Bloglara Yorum Kasmak Ne Kadar Doğrudur?

  Geçen sene bir yabancı ünlü blog sitesine konu açmıştı. Konu Türk webmasterlarıyla ilgiliydi. Site sahibi saçma sapan yorumlardan, Türk kullanıcılarının anlamsız yorum kasmalarından bıkmış bir halde sitem halindeydi. Biz hep deriz yabancılar şunu yapıyor, bunu yapıyor biz niye yapamıyoruz diye? Nedeni çok açık aslında. Yapılan bir şeyden ilham almak yerine onu çöplüğe çevirene kadar kullanmayı tercih ediyoruz. Yabancıların gözünde zaten Türk interneti vasat gözüküyor. Hackerından tut spamcısına kadar ünlü olduk. Bu bizim sayemizde oldu. Pr 8 blog görünce çöp haline getirmek yerine onun gibi bir proje yapmayı düşünmedik. Çökene kadar kullan mantığıyla yürüdük. Ve saçma sapan 3-5 tane nofollow backlink için webmaster alemi yabancı network de dilden dile düştü. Aşağılandı, dalga geçildi. En önemlisi bu işe yeni başlayan arkadaşlarımız genelde bu tür yağmalamaları örnek aldı, kolaya kaçtı ve bu iş yayıldıkça yayıldı. Bir başkasının emeğinden ilham almak gerçekten daha yararlı olacaktır. Neden bizim de pr6, pt7 hatta daha yüksek bloglarımız ve Google’ın değer verdiği bloglarımız olmasınki? Bunu isteyerek işe koyulmak bu işi bitirmenin yarısıdır. Kolaya kaçıp “Türk” ismini internet aleminde kötüye (spamcıya) çıkarmak yerine daha güzel projeler yapmak daha güzel değil mi? Sizlerde bu konudaki düşüncelerinizi belirtebilirsiniz.


  Bloglara Yorum Yazmak (Kasmak) Bize Ne Tür Yarar Ve Zarar Getirebilir?

  Blogların çoğu genelde nofollowdur ki bu yararı olmaz pek demektir. Zaten bir geçmişe ve günümüze baktığımızda bloglara yorum kasarak iyi yerlere varan ve zirvede duran siteye pek rastlayamayız. Zaten kaliteli site prensibine aykırı bir işlemdir. Yararları belki indexlenme hızınızı artırabilir, sizi sıralamada az buz üstlere çıkarabilir ve sitenizin hitine biraz katkıda bulunabilir. Peki bu Türk webmasterlarının haysiyetinden daha mı önemlidir? Biraz argo olacak kusura bakmayın ama yabancı blogcuların çoğu neredeyse sövüyorlar. Bazıları yazılar yazıyor, bazıları kin kusuyor bu konu hakkında. Biz onları örnek almak yerine, kullanılıp atılacak bir çöp olarak kullanıyoruz. Bence yorum+link kasmak yerine o tür siteleri inceleyip kendinize bir ders/ilham çıkartmak daha yararlı olacaktır.

  Konu hakkında düşüncesi/fikri olan varsa belirtebilir. Herkesin fikri değerlidir…

  Makale: Cenk / seo aittir.

  Yeni Not: konu 2008 in son şartlarına göre yazılmış bir eski konudur.
 • 17-12-2008, 21:51:22
  #2
  rezil oluyoruz dünyaya

  geçen yabancı bı blogta gördüm
  türk bir arkadaş sitesindeki tüm linkleri yazmış yoruma
  tahminim 3-4 bin tane link vardı
  diyecek bişey bulamadım
 • 17-12-2008, 21:52:32
  #3
  @MrManson
  Zaten bunlar geçici ve rezil edici bir yarar olur katılıyorum size

  @Black
  İşte tam bahsettiğim şey de bu. Adımız kirleniyor...
 • 17-12-2008, 21:59:53
  #4
  örümcek gibi bi kişi ekliyor ertesi sabah 100 200 geçmiş yorum. .

  (örnek .
  yabancı blog = türk webmasterler bloglarımıza yaptıkları yorumlarından sıkıldık yeter artık filan

  türk webmaster = thankss www. .. )
 • 17-12-2008, 22:10:49
  #5
  Platin üye
  Bizim sitelerin belirli bir amacı olmadıgından dolayı bloglara spam yaparız. Çoğumuzun sitesi genel ve gereksiz site oldugundan dolayı devam ederiz bence
 • 17-12-2008, 22:15:18
  #6
  Üyeliği durduruldu
  yaw kardeşim buluncada vermeyin blogları
  ama bende şahsen veriyom 1-2 tane arada
  tebrikler cenk hassas bir nokta
 • 17-12-2008, 22:23:56
  #7
  Örnek Site:
  Vanilla Mist PopulaR in Turkey?

  Buradaki yabancıların çoğu Türk spamcılardan ve çözümlerinden bahsediyor.
 • 17-12-2008, 22:26:57
  #8
  Platin üye
  Aklıma gelmişken bi kaç yorum yazayım Elinizde pr6 varmı :P
 • 17-12-2008, 22:37:51
  #9
  mechulsun adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  Aklıma gelmişken bi kaç yorum yazayım Elinizde pr6 varmı :P
  adam sana ne diyor senin söylediklerine bak