• 03-11-2008, 16:12:41
  #1
  Seo bilindiği gibi kesinlik arz etmeyen çalışmalar bütününden oluşuyor. Bunun için bazı yöntemlerden webmaster arkadaşlarımız tam emin olamıyor. Bu yazıda merak edilen ve sıkça sorulan sorulara cevaplar arayacağız.


  Soru 1 : Tag yöntemi nedir, etkili bir yöntem midir ? Tag ile keyword tekniği farklı mıdır ? Farklı ise hangisi etkilidir ?


  Cevap : Tag yöntemi sitelerdeki etiket bulutlarından oluşmaktadır. Konu ile alakalı ya da alakasız kelimeler rewriterule ( .html gibi gösterme ) ile linklenir ve bu sayede hit çekilmeye çalışılır. Tag yöntemi hakkında bir çok bilinmeyen var. Etkili kullanıldığı takdirde çok yüksek hitler çekebiliyor; fakat Google değişen politikaları nedeni ile tag yöntemini de spam tekniklerden görmeye başladı. bunun için tag ile hit çekmek hem kısa zamanda yüksek potansiyel sağlayabilir hem de sizi sandbox ya da son günlerin modası olan filtrelemeye tabii tutabilir.
  Keyword yöntemi bilinçli kullanıldığı takdirde Taglama sistemine göre daha avantajlıdır. Avantajı riskinin daha az olmasından gelmektedir. Keyword ile hit çekmek abartı kullanımlar hariç sitenize fayda sağlayabilir. Genelde sitelerde php kodu ile keyword yazdırma yapılır. Mesela dosya adı <indir> dosya adı <yükle> dosya adı < bedava > dosya adı < programı > gibi… Bu yöntem hemen hemen her sitede uygulandığı için ve sayfa isimleri de genelde aynı yazıldığı için sizin keyword performasınızı ciddi ölçüde düşürecektir. Bunun yerine kendiniz el ile 5-8 arası özgün kelime girerseniz çok daha iyi olur. Bu kelimeler birbirini takip ederken benzer kelimeler ile takip etmemelidir. Yoksa bu işlem de Google‘da spam etkisi yapabilir.
  Soru 2 : Backlink politikası nasıl olmalıdır ? Backlink değerlendirmeleri Google tarafından nasıl yapılmaktadır ?  Cevap : Bilindiği üzere Google Pr. yapısının temelini backlinklerden alınan algoritma oluşturmaktadır. Backlink seo işlemlerinin de temelini oluşturmaktadır. Hatta en önemli aşaması da diyebiliriz. Google’ın düşüncesi insanlığa yararlı bir siteyi diğer sitelerde önerecektir. Bu yöntemle elde edilen backlinkler ile yararlı sitenin hem pagerank değeri yükselecek ( bu sayede alt sayfaları da aramalarda yükselecektir ) hem de site hedeflediği ana kelimelerde üst sıralarda yer alacaktır. Wevmasterlar ise bu sistemi link değişimleri ile suistimal etmiş durumda. Forumlarda hergün binlerce link değişimi yapılmakta ve doğal sıralamaların önüne geçilkmektedir. Google bu hilelere karşı sandbox filtresini geliştirdi. Tabii bu filtreyi de aşmanın belli yolları da var.
  Öncelikle yeni bir site açıyorsanız sakın bir anda link yüklemesine kalkışmayınız. İlk etapta ( yaklaşık 3-4 hafta / ilk indexten sonra ) içeriğe yoğunlaşınız. Siteniz özgün içerikten oluşsun ve günde 3-4 adet dizine sitenizi düzenli olarak ekleyiniz. Ay sonuna gelindiğinde artık backlink işlemlerine başlayabiliriz. Öncelikle burda en önemli konumuz içerik olarak kardeş olan sitelerden aldığınız linkler ( pr0 bile olsa ) çok daha etkili olacaktır. Bunun için ilk önceliğimiz içeriktaş sitelerden backlink sağlamaya çalışmak daha sonra yakın içerik en sonda da uzak içerikten backlink alabilirsiniz. Sizinle aynı içerikte yer alan bir sitenin sizi önermesi, yüzlerce sıradan backlinkten çok daha etkili olabilmektedir.
  Aynı içerikte olan siteler içinde de değerlendirmemeler farklılık gösterebilir. Mesela hedef kelimeniz ” seo yarışması ” bu kelimede aramalarda ilk 3 siteden alınan link diğer seo sitelerinden daha etkili olabilir. O sitelerin ana kelimesi sizin hedef kelimeniz ise oradan gelen backlink çok daha fayda sağlayacaktır. Bunun yanında Alexa sıralamaları da backlinklerde çok etkili olabilmektedir. Alexa sıralaması 0 - 100 bin arasında yer alan bir siteden alacağınız backlink yine size çok verimli olarak geri dönecektir. Siteniz 5-6 ay sonra yerine oturduğunda , günde 5-15 backlink almanızda herhangi bir sakınca kalmayacaktır. ( çöp, içeirksiz , bol linkli siteler haricinde )


  Soru 3 : Bir internet sitesini kısa zamanda çok fazla dizine ya da topliste eklemek seo açısından sakıncalı mıdır ?  Cevap : Genelde çok karıştırılan hususlardan birisidir toplistlerin seo etkisi. Öncelikle bir internet sitesi bir gün içinde binlerce dizin sitesine eklense bile olumsuz bir etki görmez. Bunun sebepleri çeşitlidir. İlk başta, dizin siteleri ( çoğunluk ) size ana sayfadan bir link vermez , yeni bir alt sayfa oluşturacağı için bu alt sayfanın indexlenmesi de sitenin durumuna göre 1-30 gün arası değişebilir. Yani sizin bugün aldığınız bir backlink , 1 ay sonra Google data centerında yeni görünen bir backlink olabilir. Bunun yanında bazı dizin siteleri size ayrı sayfada açıklama ile sizin linkinizi vereceği için “öneri” söz konusudur. Önerme şeklinde gelen backlinkler size zarar vermez; tam aksine sizin konumunuzu iyileştirir. Sizin için oluşturulan sayfada tek sizin linkinizin olması da spam etkisini önemli ölçüde azaltmaktadır.
  Tüm bunların yanında tavsiye ettiğimiz dizin işlemleri sıralaması, günde 10-15 adeti geçmeyen işlemlerdir. En önemli etken ise belirli bir düzenin sağlanabilmesidir. Şimdilik yazımızı tamamlıyoruz. Bir sonraki yazımızda sorular ve cevaplar ile devam edeceğiz.


  Kaynak : ren2x.com
 • 03-11-2008, 16:14:31
  #2
  Güzel ve doğru bir makale olmuş. Msn'de çoğu zaman bu sorular soruluyor artık cevaplamak yerine direk senin makalenin link
 • 03-11-2008, 16:15:05
  #3
  Teşekkürler ren2x, güzel bir makale olmuş.
 • 03-11-2008, 17:33:14
  #4
  Üyeliği durduruldu
  thank you men