• 29-10-2008, 12:30:21
  #1
  Öncelikle herkese iyi günler, bu makalemde doğru backlinkin önemi, doğru backlinkin yararları ve yanlış backlinkin zararlarını
  anlatacağım.

  Cenk / http://www.seoliz.com

  Backlink Nedir?

  Backlink bir başkasının sizin sitesine link vermesi, kullanıcılarını size yönlendirmesi ve birnevi size kefil olmasıdır.
  Backlink hakkında farklı bilgilere şu makalemden de ulaşabilirsiniz: https://www.r10.net/google-optimizasy...anmaliyim.html


  Makale Girişi:

  Bunu size küçük bir örnekle anlatarak başlayacağım: Örneğin bir arkadaşınıza bir iş konusunda kefil oldunuz ve ona yönlendirdiniz. Sizin kefil olduğunuz kişi işi iyi yaparsa, onu önerdiğiniz için size güven de artar, eğer kefil olduğunuz kişi işi kötü yaparsa size olan güvenleri de azalır.


  Doğru Backlink Yararları ve Backlink Konusunda İpuçları:

  - Yukarıdaki örnekte anlattığım gibi size doğru kişiler kefil olursa size olan güven artar. Örneğin size bir dolandırıcının kefil olması var bir de işini çok iyi yapan birinin. Eğer haber siteniz varsa siz ***** siteden backlink sağlarsanız size bir faydası olacağını pek sanmam, onun yerine zararı dokunur; fakat kaliteli bir haber sitesinden backlink sağlarsanız (işini iyi yapan) bunun size yararı çok olacaktır.

  - Backlink sağlamaya çalışırken bloglardan link kasmayın size yararı dokunacağını hiç sanmam. Spam yaparak bir yere varamazsınız tam tersine Türk webmasterlarının ve kendi sitenizin kalitesini düşürür, adını kötüye (spamcıya) çıkarırsınız.

  - Link alıcıları için: Doğru siteleri seçin. İçeriği sizinle aynı ya da benzer, kaliteli, düzeyli, dışarıya link çıkışı az olan, spam yapmayan, yasal sitelerden link alın.

  - Link satıcıları için: Yasal olmayan, kalitesiz, spam yapan sitelere link vermeyin ve satmayın.

  - Siz de sitenizden dışarıya link verirken dikkat edin. Yanlış kişiye kefil olmayın. Link veriyorsanız az sayıda ve kaliteli, işini yapan, düzeyli sitelere link verin.


  Yanlış Backlink Zararları:

  - Örneklerde de bahsettiğim gibi yanlış kişiye kefil olmayın. Yanlış kişiye kefil olursanız (backlink olarak da) olan size de olur.

  - Bir site spam yapıyorsa, illegal içerik barındırıyorsa ve sizinde bu siteyle backlink ile bir bağlantınız varsa Google da sizin siteniz hakkında şüphelenecektir.


  Konu Özeti:

  Doğru sitelere kefil olun, doğru sitelerle link konusunda anlaşın ve backlink sağlayın. 1000 tane gereksiz backlink olacağına 1 tane kaliteli backlink olsun daha iyidir. Zaten siteniz büyüdükçe siz birşey yapmadan da sizin sitenize link verenler olacaktır, o yüzden öncelikli davranmanız gereken backlink değil sitenizi insanlığa faydalı ve kaliteli yapmaya özen göstermenizdir.  not: makale bana aittir, kullanırken lütfen kaynak gösteriniz.
 • 29-10-2008, 12:33:45
  #2
  güzel ve doğru makale olmuş teşekkürler
 • 29-10-2008, 13:17:07
  #3
  teşekkürler Cenk,
  çok yararlı ve doğru bilgiler.
 • 29-10-2008, 19:48:36
  #4
  doğru bir makale olmuş ama örnek abartma olmuş:

  Cenk adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  1000 tane gereksiz backlink olacağına 1 tane kaliteli backlink olsun daha iyidir.
  İşte bu hiç belli olmaz
 • 29-10-2008, 20:23:59
  #5
  Üyeliği durduruldu
  hazardmt adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  doğru bir makale olmuş ama örnek abartma olmuş:
  İşte bu hiç belli olmaz
  mübalağa yapmış. biraz.
  teşekkürler cenk
 • 29-10-2008, 20:31:41
  #6
  Üyeliği durduruldu
  teşekkürler, emeğin için;

  https://www.r10.net/makale-ceviri-yaz...l-calisir.html
 • 30-10-2008, 20:41:55
  #7
  hazardmt adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  İşte bu hiç belli olmaz
  arkadaşımızın da bahsettiği gibi mübalağa yaptım fakat doğru birşey. 1 tane kaliteli, hitli, özgün, benzer içerikli backlink 1000 tane spam siteden alınandan bana ve deneyimlerime göre daha iyidir.
 • 31-10-2008, 09:38:07
  #8
  Üyeliği durduruldu
  Bazı siteler Google arama sonuçlarını listeliyor ve benim sitem de onların bazı sayfaları arasında ister istemez bulunuyor. Bu durumda ne yapabilirim?
 • 31-10-2008, 17:06:01
  #9
  onlar her sitenin başına geldiğinde size "-" si olsa bile sizle birlikte listenenlere de "-" si vardır. "+" sı varsa da gene sizle birlikte listelenenlere de + sı var yani pek bir + yada - etkisi olduğunu düşünmüyorum.