• 14-10-2008, 16:48:19
  #1
  Inside AdSense-Türkçe'den bir eposta geldi; Özgün ve Faydalı İçerik ile ilgili
  açıklamalarda bulunulmuş, gerçi bilindik şeyler ama yinede paylaşmak
  istedim.

  Alıntı
  Google’ın oldukça önem verdiği ve daha önce Google Site Yöneticisi Yardım Grubu’nda da değinilen özgün ve faydalı içerik konusuyla ilgili bazı önemli noktaları ve önerileri siz AdSense kullanıcılarının da ilgisini çekebileceğini düşünerek burada paylaşmak istedim.

  Sitenizin gücü içeriğinden gelir: Bu konuda verilebilecek en iyi tavsiye, site ya da bloglarınızı oluşturmadan önce okuyuculara neler sunacağınızı düşünmektir. Bu konuda başarının anahtarı, özgün ve yararlı bilgiler sunmaktır. Alıntı içerikle bir sürü sayfa oluşturmak ya da otomatik olarak alıntı içerikli sayfalar yaratmak (en sık gördüklerim komut dizileri ya da İngilizce adıyla script’ler ve RSS beslemeleriyle yapılanlar) uzun vadede sitelerinize fayda sağlamaktan uzaktır. Alıntı yaptığınız kaynaklar çok iyi bilinen ve faydalı kaynaklar bile olsa, kendinizden bir şeyler katmadığınız sürece (örneğin farklı bir servis ya da size özgü, alakalı içerik) kullanıcılarınız için çok da değerli olmayabilir. Özgün ve faydalı içerik oluşturmak için emek sarf etmeye ve zamana ihtiyaç olduğu bir gerçek. Ancak uzun vadede çok etkili bir stratejidir.

  Şöyle bir örnekle devam edelim: Eğer siteniz farklı kaynaklardan makaleler topluyorsa ve size ait özgün makaleler ya da yorumlar içermiyorsa, bu demek oluyor ki içeriğiniz zaten diğer sitelerde mevcut. Bu nedenle yinelenen içerik sorunuyla karşı karşıya kalacağınız gibi kullanıcılara özgün içerik sunmaktan da uzaklaşmış olacaksınız. Bloglarınızda da bu konuya önem vermenizi öneriyorum. Bloglar şüphesiz ki çok eğlenceli, kullanımı kolay ve faydalılar. Bu nedenle de çok popülerler. Ancak orijinal içeriğiniz çok az ya da hiç yoksa bloğunuza fazla kullanıcı çekmeniz ya da sıralamalarda mevcut yerinizi korumanız oldukça zor.

  AdSense’i verimli kullanmak: Sitelerinizden reklamlar aracılığıyla gelir elde etmeye başlamadan önce faydalı içeriğe sahip olduklarından emin olmanızı öneririm. Reklam gelirleri, içeriğiniz zenginleştikçe kendiliğinden gelecektir. Aynı şekilde özgün içerikli sitelerin AdSense gelirleri, ziyaretçilere hiçbir fayda sağlamayan sitelere oranla çok daha yüksek olacaktır.

  Yazdığınız konuyla ilgili bilgi ve söz sahibi olmak: Eğer içeriğinizle ilgili söz sahibi iseniz, o konuda arama yapan kullanıcıları doğal olarak sitenize çekebilirsiniz. Kullanıcılar sitenizi faydalı ve kaliteli bulurlarsa tekrar tekrar ziyaret eder, referans gösterir ya da diğer kullanıcılara önerirler. Bu durum Google’ın sitenize bakışını da etkiler. Kullanıcılar için değerli olan bir kaynak, Google için de öyledir.

  Son olarak, lütfen unutmayın ki Google’ın sitelerinizi nasıl dizinlediği ve taradığı çok sayıda farklı değişkene bağlıdır ve pek çok durumda siteleriniz arama sonuçlarında umduğunuz kadar hızla yükselmeyebilir. Eğer bu konuda emin olmadığınız noktalar varsa Web Yöneticisi Yönergelerimize göz atmanızı ya da deneyimli web yöneticilerinin yardım ve önerilerinden yararlanabileceğiniz Google Site Yöneticisi Yardım Grubumuza uğramanızı tavsiye ederim.

  Bahar - Google Arama Kalitesi Ekibi tarafından yayınlanmıştır

  --
  10/13/2008 08:15:00 AM tarihinde Inside AdSense tarafından Inside AdSense-Türkçe adresine gönderild
 • 14-10-2008, 16:49:14
  #2
  Üyeliği durduruldu
  tşkler
 • 14-10-2008, 16:50:03
  #3
  Paylaşım için teşekkürler
 • 14-10-2008, 17:04:44
  #4
  Üyeliği durduruldu
  Teşekkürler =) Google u seviyoruz