• 27-08-2008, 02:02:30
  #1
  Merhaba arkadaşlar.
  Bir sitem var Türkçe ve İngilizce. Türkçesi 200 K indexe kadar çıktı ve daha indexlenmemiş çok sayfası var. Pek link kasmadan pr 4 oldu. Alt sayfaları da hep PRli. Aynı sitenin farklı bir domainde ingilizceye çevrilmiş hali var. Yani içerik kapsamı ve sayısı aynı. Sadece site ingilizceye çevrilmiş ve içerik karışık dillerden oluşuyor. İngilizcesi de neredeyse hiç linksiz PR 3 oldu ve 2 güncellemedir PR 3 olarak bekliyor. İndex sayısı 30 K ya çıktı ve son index düşürmelerinde yine 13 k ya kadar geriledi bekliyor.

  İngilizce site aramalardan günde 100-150 arası ziyaretçiyi zar zor gönderiyor. Herhangi bir şekilde ingilizce link alımı yapmadım. Zaten artık link almaktan ve vermekten çok korkar oldum. Bu bahsettiğim site en değerli projem ve riske atmak da istemiyorum.

  Herhangi bir çalışma yapmadım, domain 1,5 yıldır aynı scriptle yayında bekliyor ve sadece içerik giriyorum. Son 2 güncellemedir de PR 3.

  Sitemap hazırlarsam faydasını görür müyüm? Tamamı indexlenecek olursa 500 k ya yakın sayfa çıkar. Bunları hızlı bir şekilde indexletmenin yolları nelerdir?

  Daha önce ingilizce siteler hazırlamış veya bu sitelere hit sağlamış arkadaşlar tecrübelerini buradan bizimle paylaşırlarsa eminim benim kadar diğer arkadaşların da işine yarayacaktır.

  Tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkürler.
 • 27-08-2008, 19:45:29
  #2
  Üyeliği durduruldu
  metalarını cok uzunsa kısalt cok kısaysa uzat ayarında olsun keyword title vs şte aynı kelimeleri birden fazla kere kullanma sitemap sart hem html hem xml olarak sitene koy indextten link ver google webmaster tools a siteni kaydet link degişimine yuklenme istenmedik sonuclar alabilirsin gunde 1-2 limnk ideal ve en onemlisi gunde haftada 5-6 toplist ekle kodları indexte uc bes gun tut sonra kaldır ... bunlar anlat anlat bitmez dotum
 • 27-08-2008, 20:07:01
  #3
  Üyeliği durduruldu
  2 yıllık yabancı bir sitem var, içerik özgün olmasa da aynı içerikteki Türkçe sitem 5k+ iken, yabancı olan 5-6 tekil, en fazla 50 tekil oldu 2 yılda. Ben artık yabancı site açmaktan nefret ettim, o kadar da uğraşmıştım. Umarım seninki benimki gibi olmaz. Kolay gelsin.
 • 27-08-2008, 20:13:09
  #4
  ingilizce sitelerin hit almasında dmoz çok önemli ne yazıkki ingilizce kategorilerin editörleri bizimkiler kadar insaflı değiller. Download sitemi kurallara uygun bir şekilde dmoza önerdim fakat 3 ay oldu ses seda yok software-download-library.com gibi abidik bir domain bile ne yazıkkı dmozda ilgili kategoride kayıtlı.
 • 28-08-2008, 01:02:56
  #5
  Tavsiyeleriniz için teşekkürler arkadaşlar.

  Bitmesin zaten. Maksat paylaşmak ve öğrenmek. Mesela toplistlee hangileri olabilir? Günde 1-2 link derken ücretli linkleri kastetmişsiniz sanırım. 200 YTL'lik bir bütçe ile bu siteyi 5 k yapabilir miyim? Sanırım yapabilirim.

  Deneyimli arkadaşların tecrübelerini burada paylaşmalarını rica ediyorum.
 • 28-08-2008, 02:00:18
  #6
  ingilizce içerik sayfalarına ingilizce kaynaklardan hatta ülke bazında backlink almalısınki o ülkelerin arama sayfalarında da yükselebilirsin.
  ayrıca eğer sitenin türkçesi sitemapsız şekilde bile güzel indexlenmişse ingilizcesinde de sitemap ı hiç bulaştırma. çünkü sitemap olayın boyutunu değiştiriyor google seni bir profesyonel olarak algılıyor. index in hızlı artar ama serp kaybedersin.
  ingilizcede rakip çok iyi şanslar
 • 28-08-2008, 10:26:21
  #7
  Netevren,

  Bir tavsiye de benden sana

  Bizim de İngilizce bir sitemiz var. Şu son bir haftadır zaten site:siteadi.com yazınca googleda indexlenmiş sayımız sürekli değişiyordu. Bazen azalıyor bazen de düşüyordu.

  Neyse bu değişiklik ondan mı oldu bilmem ama Digg.com'a 3 tane yazı ekledim siteyle ilgili ve sanki indekslenmeyen sayfalarım da 1 gün içersinde eklendi. İndekslenme sayım arttı.

  Zaten bu digg.com için Digital Point forumunda da araştırma yapmıştım. Sonuç şuydu direkt olarark PR'ını arttırmaz ama sitenin indekslenmesine korkunç faydası olur diyorlardı. Ben de sanırım yaradı ama hala o dalgalanmadan dolayı mı kestiremedim.

  Eğer denersen ve senin de indeks sayın artarsa bana mutlaka bilgi verir misin? Hatta indeks sayın 13K'dan 200K'ya çıkarsa sadece bilgi değil bana $100.000 da verirsin artık

  Para olayı hariç digg.com hakkında yorum yapan başka arkadaşlar olursa da sevinirim ayrıca...
 • 28-08-2008, 10:42:37
  #8
  Önemli olan index değil hit gelmesi
  Ben her tagı her linki indexlettim ama 2 senelik sitede içerikte fazla olmasına rağmen hit gelmiyor
  100-150 arası dolanıp duruyor
  Hitlerin yüzde 80 i yahoo ve msnden geliyor
  Özgün içerik desen popüler konularda hiçbiryerde olmayan konular ekliyorum yine hit gelmiyor
  bende anlamadım bu işi
  Diğer yandanda vazgeçemiyorum yabancı siteden Reklam koymuyorum şuanda ama adsense koyduğum zamanlar tık başı 0,3 ile 0,8 dolar veriyor
 • 28-08-2008, 11:09:29
  #9
  Aslında türkçesi için bir dönem sitemap kullandım. İndexlerim düşmeye başlayınca kaldırdım sonra katlanarak arttı. Daha da sitemap yapmadım.Ama etkisi olmuştur diye düşünüyorum. Çünkü her saat indiriyordu sitemap dosyasını.

  Digg.com'u deniycem. Zaten sitemdeki tüm içeriklerin digg, del.icio.us, stumbleupon, facebook tarzı sitelerde paylaşılması için butonlar bulunduruyorum. Bazırları sanırım sadece bloglar için. Özgün yazılım sitem için tek tek deneme yapıp elemem gerekecek bu butonları.

  Tek bir kayıtla 200 K ya çıkacağımı sanmıyorum ama çıkarsam, sana 100.000 $ lık teşekkür ederim :P

  Sanırım RSS olayına da özenmeliyim.

  Şimdi önerileri toplayınca:
  Alıntı
  -Günde 1-2 kaliteli link alımı yapılmalı.
  -Her hafta farklı toplistlere siteyi ekleyip kodları bir süre beklettikten sonra kaldırmalı.
  -İngilizce dilinde hatta ülkelere hitap eden sitelerden link alınmalı ki o ülkelerde yükselebilelim.
  -Site Dmoz'a eklenmeli.
  -Digg.com indexlenmek için çok faydalı.
  ...
  İndexlenmek önemli değil diyen arkadaşımız için de: "indexlenmeyen sayfaya google nasıl hit gönderebilir? " diye bir sorum olacak.