• 25-08-2008, 13:10:39
  #1
  Üyeliği durduruldu
  Alıntı
  Site bağlantıları, kullanıcıların sitenizde gezinmesine yardımcı olmak üzere Google’ın bazen site içeriklerinden oluşturduğu ek bağlantılardır. Google bu site bağlantılarını düzenli aralıklarla sitenizin içeriğinden oluşturur. Site bağlantılarını dinamik şekilde oluşturduğumuzdan, bu liste zaman zaman farklılık gösterebilir.
  Site bağlantıları tamamıyla otomatiktir ve bunları yalnızca kullanıcıya yararlı olacağını düşündüğümüzde gösteririz. Sitenizin yapısı algoritmalarımızın iyi site bağlantıları bulmasına olanak vermiyorsa veya site bağlantılarının kullanıcının sorgusu açısından alakalı olduğunu düşünmüyorsak, bunları göstermeyiz. Ancak, site bağlantılarını bulma ve görüntüleme yöntemlerimizi geliştirmek üzere sürekli çalışıyoruz.
  Google'in site baglantilari icin kullandigi anlatim bu. Aslinda bu anlatimla site baglantilarinin nasil olusabilecegi sorusu cevaplaniyor ancak aciklanmasi gereken noktalar var, ben de kendimce aciklamaya calisacagim.

  Site baglantilari icin olusmasi gereken kriterler olustuktan sonra belli bir sure beklemek gerekiyor, bu da Google'in insafina kalmis dogrusu. Ancak yapmak gereken ilk is olarak ise kullaniciya yararli olup olmadigini gostermek oluyor, bu da zaten her gun anlatilan icerigin ozgunlugu kavramina isabet ediyor.

  Site yapisinin site baglantilarini bulmaya olanak vermesi ise tamamiyla alt sayfalarin olusturulmasindan ibaret bir durum. Orneklendirelim.

  domain.com/hikayeler domain.com/siirler domain.com/teknoloji domain.com/hedehot seklinde 4 kategoriye ayrilmis bir sitemiz var. Bu site baglantilarinin olusturulmasi icin iyi bir yontem, site yapisi olarak site baglantilarinin olusturulmasina olanak saglaniyor. Bu sayede en basitinden domain.com aramasinda soyle bir sonuc alirsiniz.

  Domain.com
  Aciklama

  Hikayeler Siirler
  Teknoloji Hedehot
  domain.com alanından daha fazla sonuç >>

  Sureci hizlandirmak icin yapilmasi gereken birkac ayara gelecek olursak eger, bunlarin basinda title optimizasyonu gelebilir. Zaten alt sayfada /hikayeler klasoru ekleyerek nasil bir baglanti olusmasi istedigimizi gosterdik, domain.com/hikayeler sayfasinda title olarak "hikayeler" kelimesi eklenmesi dogru bir davranis olur. Hatta en son kelime olarak title icine "domain.com" eklenmesi kategorilendirmeye daha da yardimci olabilir.
  domain.com/hikayeler yerine hikayeler.domain.com seklinde subdomain calisarak ta ayni sonuca vakif olunabilir, hatta bana kalirsa subdomain daha da kolay oluyor.

  En son olarak size tavsiye edecegim husus ise, domain.com aramasinda ya da domain aramasinda bu alt sayfalarin da en azindan ilk sayfada goruntulenebilmesi. Zaten bu yuzden title icine domain.com eklenmesi daha da yardimci olur. Ancak domain.com/hikayeler ya da hikayeler.domain.com alt sayfamiz domain ya da domain.com aramasinda ilk sayfalarda gorunurse cok daha hizli sekilde site baglantilari olusacaktir.

  Yine de bu baglantilarin olusma zamani Google'in insafina kalmistir, bizim yaptigimiz sadece bunlarin olusmasi icin yol gostermek.

  Hite falan da bagli bir durum degil bu, sadece bu anlatilanlar uygulanarak 10 tekil hitli sitede bile ayni sonuca vakif olunabilir.

  Gozlerinizden, kulaklarinizdan operim.
 • 25-08-2008, 13:15:27
  #2
  Alıntı
  Hatta en son kelime olarak title icine "domain.com" eklenmesi kategorilendirmeye daha da yardimci olabilir.
  Bilgiler için çok teşekkürler Yusuf. Repimi verdim
 • 25-08-2008, 13:20:25
  #3
  Üyeliği durduruldu
  Repinde falan degilim Yigitcim paylas dediniz paylastim iste daha lazim mi?
 • 25-08-2008, 13:20:55
  #4
  Bizim açıkçası birşey yapmamıza gerek yok hacı zaten diyor
  Alıntı
  Site bağlantıları tamamıyla otomatiktir ve bunları yalnızca kullanıcıya yararlı olacağını düşündüğümüzde gösteririz.
  Ek bilgiler içinde phoenix teşekkürler ederim. Bilgi her zaman lazım beklerim
 • 25-08-2008, 13:23:34
  #5
  Üyeliği durduruldu
  SABQCES adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  Bizim açıkçası birşey yapmamıza gerek yok hacı zaten diyor Ek bilgiler içinde phoenix teşekkürler ederim. Bilgi her zaman lazım beklerim

  Evet ben de ozellikle onu vurgulamak istedim, bunlar sadece site baglantilarinin olusturulmasi icin yardimci olan ve sureci hizlandiran faktorler. Yoksa hadi cik hokus pokus diyerek olmuyor.
 • 25-08-2008, 13:33:18
  #6
  anlatım guzel emegine saglık

  [konudısı]
  Gozlerinizden, kulaklarinizdan operim.
  abi yanaklardan op bırak goz kulagı.
  rep vermek isterim ama benden fazla repin var ikide birde -rep veriyolar vermiyom bu yuzden borcum olsun toptan veririm [ konudısı]
 • 25-08-2008, 17:48:28
  #7
  çok güzel anlatmışsın emeğine sağlık ancak sonunda yazdığın hitle alakası yok ibaresi dikkatimi çekti.. "Site bağlantıları, kullanıcıların sitenizde gezinmesine yardımcı olmak üzere Google’ın bazen site içeriklerinden oluşturduğu ek bağlantılardır." demiş Google. Ben buradan şunu anlıyorum google sitemize ek bağlantılar oluştururken o sayfaların aldığı hitleride gözönünde bulunduruyor bence. Google bakıyor insanlar sitenino sayfasına daha çok uğruyor o zaman diyorki var bunda bir hikmet en azından ben öyle düşünüyorum...

  Tekrar emeğine sağlık dostum güzel anlatım.
 • 25-08-2008, 17:52:34
  #8
  Hitle alakası olduğunu sanmıyorum.sitemde en çok hit alan konunun bağlantısı yok ama bakılması en son ihtimal olan konuya bağlantı vermiş
 • 25-08-2008, 17:55:47
  #9
  valla ben öyle düşünüyordum demekki yanlış düşünüyormuşum yanlışların doğrusunu öğrenmek güzel şey