• 20-08-2008, 01:10:34
  #1
  Üyeliği durduruldu
  İddaalı bir başlık oldu bu. Ama nedeni var. Basit bir örnekle başlıyorum anlatmaya.
  Blogların ilk çıktığı, ancak blogcu şeklinde değil, sitelere kurulacak bazda, ilk kez duyulduğu döneme bir süreliğine dönelim. O dönemde, çoğu webmaster bloglarda oluşacak gelişme için fikir sahibi değildi. Blog açanlar bile sıkılıp kapatıyorlardı. Deneme amaçlı lokalde deneyenler, geleceği olmayacağını, sıkıntı olacağını düşünüyordu. Temalar fazla yaygın değildi. Kimse geleceğine inanmadığı sistemler için tema yapmak istemezdi. Öyle düşünenler yapmadı da. Şimdi blogların önemi, seo yarışmalarında kullanılmalarından başlayarak anlaşılıyor. Ve yıllar önce inanmayanların çoğu, şimdi blog kullanmakta.
  Peki nedir geleceği görmek?
  Geleceği görmek, hayal gücüyle mantığı birleştirerek, insanların bir süre sonra ne isteyeceğini bilmektir. Şimdi size birkaç moda yazıyorum:
  Forum modası
  İlk açılan forumlar, kullanıcıların büyük ilgisini çekti. İsimleri akılda kaldı. Şu an bir forumun ziyaretçi çekebilmesi için ya sağlam bir şirketin, kullanıcılarının veya ürünlerine ilgilenenlerin ihtiyaç duyduğu forumu olması lazım, ya da çok büyük yatırımlar yapılıp, özgün içeriklerle donaltılıp, seo konusunda dahi para harcaması lazım. Çevre de lazım tabii…
  Joomla modası
  Buna “içerik yönetim” demiyorum da Joomla diyorum. Çünkü mambo veya diğer sistemler öne çıkmadı. Bir Joomla devri başladı ki ne kadar anlatsam boş. Kızacak olanlarınız olabilir ama söylemeden geçemeyeceğim: Okul bileşenlerini tek pakette toplayanlar oldu, içinden hava durumu çıkıyordu. Sonra dediler ki seo bakımından da çok iyi bir sistem Joomla. Ancak hava durumu iframe ile BAŞKA SİTEDEN çekiyordu verileri. Tablo yöntemi ile, CSS yi minimuma indirerek yapılmış temalar vs. derken, Joomla’yı da ilk kullananlar büyük sitelere sahip olup arama motorlarında yükseldi. Hala da yüksek olanlar var. Tabii bu durum forumlarda da aynı. Hala yüksek olanlar var.
  Bunları neden söyledin, hikaye okumak için mi bu konuya geldik diyenler varsa hala, lütfen tekrar okuyun, en baştan, yine de ilgiyi kuramazsanız, başlıkla bağdaştıramazsanız sonrasına sadece göz atın…
  Ancak şunları söylememde fayda var: Joomla hala iyi bir sistem, hala rakipleri onunla baş edemiyor, forum sistemleri de çok güzeller. MyBB, SMF ücretsizlerde seo olarak söyleyebileceklerim, ayrıca Joomla! da içerikte tek geçeceğim sistem. Gerektiği zamanlar da kullanırım. Kötüleme olarak anlaşılmasın lütfen.
  Size yazının devamını rahatça anlatmak için temeli hazırladığımıza göre, artık devamına geçiyorum.
  Bloglar bir süre daha devam edecek, daha sonra üyelik isteyenler vs. gelip bu devri kapatacak. Peki sonrası? Sonra ne olacak? İşte bu makalenin yazılış amacı…
  Şu an gerçekten iyi yerlere gelmiş blog sitelerini incelediğimizde, yıllar önce, çoğu kişinin adını bile duymadığı zamandan geliyor.
  Bu arada belirtmekte fayda var. Joomla ile herşey yapılabilir denildiği zaman ile blog sistemine geçildiği zaman arasında çok büyük bir fark yok. Wordpress ile de herşeyi yapabiliyorsunuz şu an(kişisel düşüncem, benim için mobilya sitesinin işini bile görüyor). Hatta öyle ki, Joomla için ücretli satılan ilan sistemi çok ilgi görmüştü. Wordpress te bu plugin ücretsiz! Ufak bir Türkçeleştirme işlemi sonucunda Wordpress ile yapılan ilan siteleri de yayılacaktır…
  Buraya kadar sorunlar çözdük. Ancak biz, bundan 2 yıl sonra, KALICI OLARAK, Google’da ilk sıralarda olmak istiyoruz.
  Peki nerden başlamalı, ne yapmalı?
  Bu konuda yazının başında verdiğim 2 moda size yardımcı olacaktır. O zamanlar bir forumun çıkacağını ve bu kadar büyüyeceğini, veya Joomla sisteminin bu yerlere geleceğini nasıl kestirirdiniz?
  5 sene önce blogların buraya geleceğini nasıl tahmin ederdiniz?
  Bu konuda düşüncemi şöyle açıklayayım:
  Unutmayın, büyük oynayan, büyük risk alan büyük kaybeder, kazanırsa da büyük kazanır.
  Sadece bir örnek, benim düşüncelerimle, duyumlarımla vs. ilgisi bulunmamaktadır…
  3 sene sonra ASP haber sistemlerinin fırtınası esse, bloglar gibi geliştirilmeye açık bir sistem çıksa, veya
  3 sene sonra PHP haber sistemlerinin fırtınası esse, bloglar gibi geliştirilmeye açık bir sistem çıksa…
  Kısacası, geleceği düşünmek dediğim şey bu. Şu an düşünmeye başlayıp, 2-3 veya 20 farketmez, bir sistem türü tahmin edeceksiniz, bu türe uygun site hazırlayacaksınız, veya hazır portal/forum/blog/haber vb. sistemleri inceleyerek kararınızı vereceksiniz. Bu projenizi bir süre geliştirdikten sonra, webmasterların değil, kullanıcıların hizmetine açacaksınız. Daimi kullanıcılarınız olacak, SEO uygulamış olacaksınız zaten, ama uygulamasanız bile, sizin sitenizin benzerleri türediğinde “abi” site gözüyle bakılıp linkler verilmesi, arşivinizin tanıtılması, linklerinizin artmasıyla sitenizin esas büyüklüğe ulaşması ve büyük meblalar yakalamanız hiç te zor değil…
  Sitemdeki makale: En iyi seo yöntemi: Geleceği yakalamak | Evrak | Bilimsel ve teknolojik yazılar, evrak, evraklar, bilgiler, belgeler
  yanlışlarım varsa lütfen düzeltin, hepimizin yanlışları olabilir..
 • 20-08-2008, 01:26:20
  #2
  Ben bu yazıda gelecegi degil geçmişi gördüm.

  Ayrıca bir sistemin tutup tutmayacagi belli olmuyor ki.Mesela clip share ilerde bu meşhur olcak.Ee napayım ?.clipshareyi mi satın alayım(script bazında anlattigin için clipshare yazdım)
 • 20-08-2008, 01:29:14
  #3
  Üyeliği durduruldu
  Geleceği ben gösterirsem, bir anlamı kalmayacağını, zaten benim de gösteremeyeceğimi düşündüm. Ancak 5 sene öncesinden blogları görüp te açanların ne kadar iyi yerlere geldiklerini şu an görebiliyoruz. Ayrıca benim söylediğim clip share vb. site bazında değil, sistem veya tür, kullanışlılık, tasarım türü, web 2.0 flash vs.(sadece örnek, tuttuğumdan veya tutmatığımdan değil)
 • 20-08-2008, 01:33:35
  #4
  teknotek adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  Geleceği ben gösterirsem, bir anlamı kalmayacağını, zaten benim de gösteremeyeceğimi düşündüm. Ancak 5 sene öncesinden blogları görüp te açanların ne kadar iyi yerlere geldiklerini şu an görebiliyoruz. Ayrıca benim söylediğim clip share vb. site bazında değil, sistem veya tür, kullanışlılık, tasarım türü, web 2.0 flash vs.(sadece örnek, tuttuğumdan veya tutmatığımdan değil)
  Olay önceden başlamak degil sağlam başlamak

  Örnekler:

  Metacafe youtubeden önce açilmiştir
  altavista ve yahoo search googleden önce açilmiştir
  Dh forumu frmtr den önce açıldı (çok gereksiz örnek biliyorum ama aklıma geldi)
  Wordpress'i 2003 yılı baharında tanımıştım : ).Şu an wordpress sitelerim aylık 30 usd kazandırmıyordur.(sandbox olmasa milyarderdim o ayri : ) )


  Olay sağlam başlamakda
 • 20-08-2008, 01:35:05
  #5
  Üyeliği durduruldu
  güzel bir nokta, arada ince sınır olanlar, her zaman kazandırır. Büyük siteler oluşturmak, sağlam başlamak için yenilik olmalı. Bu konu üzerinde biraz düşünmem, araştırmam ve bir makale daha yazmam gerekecek galiba..
  eleştiriye her zaman açığım, eklemek, çıkarmak istediğiniz bölümleri, satırları veya kelimeleri belirttiğiniz sürece, devamı için de kendisi için de hepimiz için de yararlı olacak.
  Sağlam başlamakta da şöyle bir nokta geldi aklıma: 2003 yılında forumlardan içerik kopyalayarak yapılmış bir wordpress yerine, o an kullanılan wordpress hakkında kurcaladığımız yerleri yazmak, 2003 yılında yazılan o yazı, şu an yayında olsa o site birçok wordpress aramasında üste çıkar. Benim kastım sadece adsense değil, tema satışı bölümü olsa mesela...
 • 20-08-2008, 01:45:40
  #6
  Merhaba,

  İnternet zaman içinde spamnet'e dönüştü, dönüşüyor. Kanaatimce, önümüzdeki yıllarda yapacağımız sitenin sisteminden ziyade içeriği ayırt edici olacak. Zira, kullanıcılar aptal robottan daha fazla seçici olabiliyorlar, siteler ilk sayfada çıkıyor olsa bile.

  Geleceğin sektörü, hangi konuda olursa olsun, işinin uzmanı ve kullanıcıya başı sıkıştığında yardımcı olacak, danışmanlık yapabilecek siteler olacak. Bugünkü sistemler içinde düşünülürse bir nevi içi spamla dolu olmayan forum-blog entegrasyonu sistemler rağbet görecekler.

  Bence, sistemden ziyade kaliteli içerik konusunda çaba göstermeliyiz. İnterneti deniz kenarları çöplerle doldurulmuş sahil kasabalarına çevirmeyelim.

  Saygılar...
 • 20-08-2008, 01:58:06
  #7
  Üyeliği durduruldu
  dedikleriniz gerçekten doğru, benim burda söylediğim, yazıda da belirttiğim üzere, içeriğe geçirecek bir kılıf bulmak. Ben bugün kişisel yazılarımı bir foruma yazarsam, artık forumun üstünü gördüğü zaman kaçan kullanıcıya hitap edemem, şimdiden 5 sene sonraki kullanıcıya hitap edecek siteler hazırlarsam(bunlar içerik bazında da olabilir), bunu özgün içerikle güncellersem, 5 sene sonra başarıya ulaşmam kaçınılmaz olur. Yani geleceğe hitap edecek tasarım. Örneğin: Google
  Günümüze hitap etmesi için anasayfasında ufak değişikliklere uğradı(üst menü). Google'ı öne çıkaran, çıktığı zamandan beri, şu ana bile hitap eden bir sistem olması değil miydi? işte benim verdiğim örnek bu.