• 19-08-2008, 18:18:35
  #1
  Merhaba arkadaşlar.
  Google stop words ile ilgili bu sayfada bir açıklama yapmış
  Aramaya ilişkin temel bilgiler : Stop words - Web Araması Yardım Merkezi

  Stop word içeren sayfalar arama motorları tarafından dikkate alınmaz diyor.
  Dikkate alınmaz derken tam olarak ne demek istiyor yani?

  Bu keywordsleri içeren sayfalar indexlenir ama stop words'ler arama esnasında kullanılırsa siteniz için dikkate alınmaz mı.
  Yoksa bu sayfalar indexlenmez mi demek istemiş?
 • 19-08-2008, 18:26:48
  #2
  Merhaba,

  Konu arama sonuçları ile alakalı. İngilizce orijinalinde özetle şöyle örneklemiş:

  The Sound and the Fury şeklinde yapılan aramada sadece Sound ve Fury kelimeleri aranır. Burada The ve And kelimeleri "stop words"dür.

  Aramalarınız stop words dahil olarak yapmak istiyorsanız tırnak işareti kullanınız. "The Sound and the Fury" şeklinde. Ya da Rambo + 4 şeklinde ararsanız 4 kelimesini arama yaparken ihmal etmez.

  Saygılar...
 • 19-08-2008, 18:43:35
  #3
  Alıntı
  Google "nerede" ve "nasıl" gibi yaygın kullanılan kelimeleri ve karakterleri, aynı zamanda bazı tek haneli sayıları ve tek harfleri yok sayar. Bu terimler bir aramayı daraltmaya nadiren yardım eder ve arama sonuçlarını yavaşlatabilir. Bunlara "sık geçen kelimeler" diyoruz.

  Google daha az yaygın olan kelimelerin yanında aramalara dahil edildiklerinde sık geçen kelimeleri yok sayar. Örneğin [ Ses ve Öfke] sorgusu yalnızca "Ses" ve "Öfke" terimlerinin sonuçlarını getirir. Ancak yalnızca sık geçen kelimeleri içeren bir arama, örneğin [ Ve ], olduğu gibi işlem görür.

  Google'a sık geçen kelimeleri aramanıza dahil etmesini bildirmenin iki yolu vardır. Her sık geçen kelimenin önüne bir artı işareti (+) koyarak kelimeyi vurgulayabilirsiniz. Örneğin: [ Star Wars Episode +I ]

  Sık geçen kelimeleri dahil etmenin ikinci bir yöntemiyse iki veya daha fazla kelimeyi tırnak işareti içine almaktır. Örneğin: [ "Star Wars Episode I" ]
  bu keywordlarla ilgili bir durum galiba . Ama google indexlemem demiyor yok gibi davranırım diyor.
 • 19-08-2008, 18:55:19
  #4
  Teşekkürler