• 15-08-2008, 22:19:51
  #1
  Üyeliği durduruldu
  # Kimse Google'da birinci sıra garantisi veremez.

  Sıralama garantisi veren, Google ile "özel ilişkisi" olduğunu ileri süren veya Google'a "öncelikli gönder" hizmetinin tanıtımını yapan SEO'lara karşı dikkatli olun. Google için öncelikli gönderme yoktur. Aslında, bir siteyi doğrudan Google'a göndermenin tek yoluURL Ekle sayfamızı kullanmak veya bir Site Haritası kullanmaktır. Üstelik bunun için hiçbir ücret ödemeniz gerekmez.
  # Gizemli ve amaçlarını açıkça ifade etmeyen şirketlere karşı dikkatli olun.

  Belirsiz konularda açıklama yapmalarını isteyin. SEO sizin adınıza giriş sayfaları veya "ıskarta" etki alanları gibi aldatıcı veya yanıltıcı içerik oluşturursa, siteniz Google dizininden tamamen kaldırılır. Son olarak, birlikte çalıştığınız şirketlerin faaliyetlerinden sorumlusunuzdur, bu nedenle söz konusu şirketlerin size hangi amaçla "yardımcı olduklarını" tam olarak bilmeniz gerekir.
  # Asla bir SEO bağlantınız olmamalı.

  "Hepsi ücretsiz" bağlantılarının, bağlantı popülerlik planlarının etkisi veya sitenizin binlerce arama motoruna gönderme hakkında konuşan SEO'lardan uzak durun. Bunlar, başlıca arama motorlarının sonuçlarında sıralamanızı, en azından sizin pozitif olarak düşündüğünüz şekilde etkilemeyen yararsız denemelerdir.
  # Makul bir biçimde seçim yapın.

  Bir SEO ile çalışıp çalışmayacağınızı düşünürken, sektör ile ilgili birkaç araştırma yapmak isteyebilirsiniz. Bunu yapabilmenin bir yolu elbette Google'dır. Basında yer alan ders verici hikayeleri de inceleyebilirsiniz. Örneğin saldırgan bir SEO hakkında çıkan şu makaleyi (İngilizce) okuyabilirsiniz: The Seattle Times: Business & Technology: Internet Advancement told to refund clients. Google, özel şirketlerle ilgili yorumda bulunmamakla birlikte kabul edilmiş iş davranışının açık bir şekilde kapsamı dışında kalan uygulamaları takip eden ve kendilerini SEO olarak adlandıran firmalarla karşılaşmıştır. Dikkatli olun.
  # Paranın nereye gittiğini anlamaya çalışın.

  Google, bize asla arama sonuçlarımızda daha iyi bir sıralama sözü vermez; ancak diğer pek çok arama motoru tıklama başı ödeme veya ekleme başı ödeme sonuçlarını normal web arama sonuçlarıyla birleştirir. Bazı SEO'lar size, arama motorlarında üst sıralara yerleştirme sözü verecek ancak sizi arama sonuçları yerine reklam bölümüne yerleştirecektir. Birkaç SEO diğer arama motorlarını "kontrol" ettikleri görünümü yaratmak ve kendilerini tercih edilen konumunda göstermek için teklif fiyatlarını gerçek zamanlı olarak değiştirecektir. Reklamlarımız açık bir şekilde etiketlendiği ve arama sonuçlarımızdan ayrı tutulduğu için bu oyun Google'da işe yaramaz. ancak birlikte çalışmayı düşündüğünüz SEO'lara hangi ödemelerin kalıcı eklemeye, hangilerinin geçici reklama gittiğini sorun.
  # Bir web sitesi sahibinin karşılaşabileceği en yaygın suiistimaller nelerdir?

  En yaygın hile, aldatıcı yönlendirmeler vasıtasıyla kullanıcıları siteye yönlendiren "gölge" etki alanlarının yaratılmasıdır. Söz konusu gölge etki alanlarının sahibi genellikle, müşterinin adına çalıştığını iddia eden SEO'lardır. Bununla birlikte ilişkiler bozulduğunda SEO etki alanını farklı bir siteye hatta bir rakibin etki alanına yönlendirebilmektedir. Böyle bir şey olduğunda, müşteri SEO'nun tümüyle sahip olduğu rakip siteyi geliştirmek için ödemede bulunur.

  Diğer bir hatalı uygulama ise, anahtar kelimelerle yüklü "giriş" sayfalarını müşterinin sitesinde herhangi bir yere yerleştirmektir. SEO bu uygulamanın daha fazla sorgu yapılabilmesi için sayfayı daha uygun hale getireceği sözünü verir. Bu doğası gereği yanlıştır, çünkü tek tek sayfalar çok çeşitli anahtar kelimeler ile nadiren alakalıdır. Bununla birlikte söz konusu hilelerin daha sinsisi, bu giriş sayfalarının, genellikle SEO'nun diğer müşterilerine ait gizli bağlantıları içermesidir. Bu tür giriş sayfaları sitenin bağlantı popülerliğini yavaş yavaş azaltmakta ve siteyi çirkin ve yasadışı içeriğe sahip sitelere SEO ve SEO'nun diğer müşterilerine yönlendirmektedir.
  # Dikkatli olunması gereken diğer noktalar nelerdir?

  Kötü niyetli bir SEO karşısında dikkat etmeniz gereken birkaç uyarı işareti vardır. Tüm işaretleri bu listede sıralamak mümkün olmadığından herhangi bir şüpheniz varsa, içgüdülerinize güvenmeniz gerekir. SEO:

  * gölge etki alanlarına sahipse
  * giriş sayfaları üzerine diğer müşterilerine ait bağlantıları koyuyorsa
  * adres çubuğundaki anahtar kelimeleri satmayı teklif ediyorsa
  * gerçek arama sonuçları ile arama sonuçlarında görünen reklamları ayırt etmiyorsa
  * sıralamayı ancak herhangi bir şekilde bulabileceğiniz anlaşılması güç, uzun anahtar kelime grupları üzerinde garanti ediyorsa
  * birden çok takma ad veya sahte WHOIS bilgilerini kullanıyorsa
  * trafiği "sahte" arama motorlarından, casus yazılım veya kötücül yazılımlardan alıyorsa
  * Google dizininden kaldırılmış veya Google'da listelenmeyen etki alanlarına sahipse ondan bir an önce uzaklaşın.

  Bir SEO tarafından herhangi bir şekilde aldatıldığınızı düşünüyorsanız, bu durumu raporlayabilirsiniz.

  Federal Ticaret Komisyonu (FTC) aldatıcı veya haksız iş uygulamaları hakkındaki şikayetleri işleme koymaktadır. Şikayette bulunmak için Federal Trade Commission - Home adresini ziyaret edin ve "Online Şikayet Et" seçeneğini tıklayın, 1-877-FTC-HELP numaralı telefonu arayın veya şu adrese yazın:

  Federal Trade Commission
  CRC-240
  Washington, D.C. 20580

  Şikayetiniz, ABD dışında bulunan bir şirket hakkındaysa lütfen şikayetinizi econsumer.gov - international Internet consumer fraud complaints adresine gönderin.  Kaynak; Google:
 • 15-08-2008, 22:21:44
  #2
  Üyeliği durduruldu
  buda mektup

  Size durup dururken e-posta gönderen SEO firmalarına ve web danışmanlıklarına veya acentelerine karşı tetikte olun.

  Şaşırtıcı ama bizler de bu spam e-postalardan alıyoruz:

  "Sevgili google.com,
  Web sitenizi ziyaret ettim ve başlıca arama motorları ile dizinlerin çoğunda bulunmadığınızı fark ettim..."

  "Gece yağ yakmaya" yönelik rejim hapları veya görevinden alınmış kişilerden fon aktarımına yardımcı olma talebinde bulunma konusunda gösterdiğiniz şüpheciliğin aynısını arama motorlarına ilişkin istenmeyen e-postalar için de gösterebilirsiniz.