İpucu: Google'a göre "SEO Uzmanı Nasıl Seçilir?" - R10.net
 • 01-08-2019, 01:20:34
  #1
  Aslında çok da yeni olmayan bu içeriği sizin için derlemek istedim. Google'da yazılım geliştirisi olarak çalışan Maile Ohye'nin Google için konuştuğu "SEO Uzmanı nasıl seçilir" konulu bu video bizim için aydınlatıcı olacaktır. Aşağıdaki videodan orijinal dilinde (Türkçe altyazı yok maalesef) konuşmayı izleyebilirsiniz.


  https://www.youtube.com/watch?v=piSvFxV_M04  SEO bir büyü değil.

  Aslında çoğu web geliştiricisinin yanıldığı nokta bu. Çoğu kişi SEO'nun yalnızca bir süre için yapılması gereken ve bir büyü misali anlık yükselişe geçirecek bir kavram olduğunu düşünüyor. Bilmemiz gereken şeyse SEO bir büyü değil ve bir gecede her şeyi sonuçlandıracak bir işlem değil. Eğer biri kısa süre içinde sitenizi zirveye taşıyacağını söylüyorsa bu gerçek dışıdır. Belki kısa sürede, yalnızca bazı kelimelerde sıralamalarda yükseliş gözlemlenebilir. Ancak burada da şüpheli olan bazı eylemleri Google mutlaka fark edecektir.

  Uzun vadeli bir başarı için kısa süre içinde sitenizi aniden ilk sıraya taşıyacak bir işlem, düzenleme yoktur. Sitenizin SEO hizmetleriyle gelişmesini sağlayabilirsiniz.

  Özellikle Maile Ohye'nin konuşmasında ilgimi çeken nokta şu oldu. Bir SEO işleminin potansiyelini yalnızca sitenizin kalitesi ile ilişkilendirebilirsiniz. Örneğin bir SEO hizmeti aldınız ve herkes gibi siz de mutlak bir başarı sahibi olmak istiyorsunuz. Ancak burada bilmeniz gereken sizin de SEO danışmanınızın yönlendirdiği doğrultuda çaba göstermeniz gerekiyor.


  SEO, kullanıcı deneyimini geliştirmek içindir.

  SEO adına yaptığımız her şey tamamen kullanıcı deneyimini geliştirmek içindir. Örneğin, biraz sonra sitenize bir içeriğin girişini yapacaksınız. Hemen kendinize sorun. Bu içerik gerçekten sitemi ziyaret eden kişilerin işine yarayacak mı? Gerçekten arama motorundan siteme gelmiş kişi bu içerikle ilgilenecek mi? Kullanıcı sitenize Google sayesinde giriş yaptı. Sitenizde 1500 kelimelik bir makale var. Her ne kadar bu forumda içeriğin kalitesi uzunluğuna göre ölçülse de, kullanıcıların çoğu sitenizi ziyaret edip okuması 25 dakika olan bir yazı için 15 saniye sonra çıkış yapıyorsa Google bunu dikkate almamalı mıdır?


  SEO için zamanı gözden çıkarın

  Yapılan çalışmaların hepsinin kısa vadede etki etmeyeceğini söylemiyorum ancak yaptıklarınızın çoğu en erken 4 ay sonra gerçek etkisini göstermeye başlayacak. 1 hafta içinde ilk sıra garantili hizmet veren uzmanlarımızı üzdüğüm için özür dilerim fakat bunu ben söylemiyorum. Ancak buna karşın bazı temel değişikler de çok kısa süre içerisinde etkisini gösterebilir. Örneğin arama motorları hakkında komutları barındıran robot.txt dosyası.


  Aldığınız SEO hizmetini doğrulayın

  Birçok kişi SEO hizmeti veriyor. Peki sizin bu noktada SEO adına hizmet veren kişilerin eylemlerini doğrulamak için yapmanız gereken nedir? Google kendi hakkında birçok şeyi sır olarak saklamıyor. Google'ın kendi forumlarında, kendi videolarında veya makalelerinde birçok konu hakkında bilgi var. Bu noktada SEO danışmanınızdan eylemlerini Google'a dayanarak desteklemesini isteyebilirsiniz.

  Çoğu zaman,
  Kullanıcı için en iyi olan = SEO için en iyi olan


  SEO için çalışmak istediğiniz kişiye misyonunuz, hedefleriniz, müşterileriniz hakkında bilgi verin. Eğer beklentileriniz, çalışmalarınız SEO danışmanının ilgisini çekmiyorsa birlikte çalışmamanız daha doğru olacaktır.

  SEO danışmanı ile geçmiş müşteri deneyimleri hakkında bir konuşmaya yer verin. Eski müşterileriyle ne şekilde, ne tür bir çalışma yürüttüğü hakkında bilgi alabilirsiniz. SEO için işinizi emanet edeceğiniz kişi, birlikte paylaşabileceğiniz, birlikte deneyler yapıp yeni şeyler öğrenebileceğiniz kişi olmalıdır. Sadece kısa vadeli çözümler yerine, uzun vadede çalışma ile sizi eğitebilecek nitelikte birine de ihtiyacınız olduğunu unutmayın.

  Bir SEO danışmanı ile birlikte çalışmaya başlayacağınızda bilmeniz gereken bir şey daha var. Tam olarak doğru bir işbirliği olmadan arama sonuçlarında herhangi bir gelişme göremeyebilirsiniz.

  Kaynak: Google


  Umarım faydalı olmuştur. Görüşlerinizi iletebilirsiniz.
  Saygılar...
  Gerçek SEO Hizmeti
 • 01-08-2019, 01:51:19
  #2
  paylaşım için teşekkürler hocam. çünkü hala daha kullanıcı dostu site = SEO olduğunu göremeyen siteler görüyoruz.
 • 03-08-2019, 17:47:31
  #3
  eensdvr adlı üyeden alıntı
  paylaşım için teşekkürler hocam. çünkü hala daha kullanıcı dostu site = SEO olduğunu göremeyen siteler görüyoruz.
  Rica ederim. Kesinlikle haklısınız.
  Gerçek SEO Hizmeti