• 30-07-2008, 00:31:58
  #1
  Üyeliği durduruldu


  Bu konu hakkında ilk Türkçe’yazı benimkisi sanırsam.. Google.com.tr de arama yaptım fakat hiç bir türkçe sonuç çıkmadı.
  Microsoft, google’un sahip olduğu sağlam bir algoritma olan PageRank sistemini kendi arama kriterleri içinde uygulayacak. Arama Motoru Piyasasında ciddi bir yere sahip olan Microsoft bu yeni algoritmayla daha güvenilir ve sağlıklı sonuçlar üreterek daha iyi bir hizmet sunmayı hedefliyor.
  Ayrıca bu konudan haberdar olduğum (seo magazin toplulukları) bu yeni algoritmayla google’ın tahtının sallanacağını düşündüklerini söylüyorlar.


  Microsoft BrowseRank sistemini oldukça açık ve basit bir algoritma olacağını söylüyorlar. Google’ın aksine algoritmaları çok karmaşık değil ve kabul edilebilir.
  Kullanıcının siteye hangi siteden ulaştığına da bakıcak olan BrowseRank sayesinde, internette surf yaparken “uğradığınız” sitelere daha yüksek bir değer vericek.. Kötü siteden ancak kötü siteye geçilir mantığı her ne kadar kötü site kötü siteye link verir mantığına benzesede (google trustrank) BrowseRank kısmende olsa kullanıcıların hareketine göre tepki göstericek. Yani kötü site kötü siteye link verse dahi, kullanıcı o linke tıklamadığı takdirde diğer sitenin BrowseRank’ına pek bir etki yaratmayacak. Böylece Link değişimleri sayesinde gelişecek bir BrowseRank patlamasına bir nebze de olsa engel konulmuş oluyor.
  Ayrıca ziyaret edilen sitenin içeriğinde gezilen sayfa sayısı ve geçirilen zamanda bu algoritmanın işleyiş temellerinden. Kötü sitede insanlar uzun süre kalmazlar ve diğer sayfalarına geçiş yapmazlar.
  Forumlar Google PageRank’a oranla BrowseRankları daha yüksek olacak. Çünkü algoritmada kullanıcı odaklı kısım neredeyse temel oluşturmakta ve insanların sitenizde ne kadar kalıp ne kadar fazla başlantıya tıklayarak sitenizde gezinmelerine dikkat edicek.
  Google PageRank’ın eksilerine çok dikkat eden Microsoft BrowseRank mühendisleri, link çöplüğü olmuş siteler sayesinde yükseltilen PageRank’ların vede, neredeyse günde 10 ziyaretci alan bir statik sayfa ile günde 10.000 ziyaretci alan aktif güncellenen bir sitenin aynı değerleri almasına veya statik sayfanın link değişimleri sayesinde daha yüksek bir ölçüt almasına karşı BrowseRank’a ziyaretçi faktörünü öne sürerek PageRank sisteminin üstünde bir gerçeklik sunmayı planlıyor. PageRank’ın aslında gerçek verileri göstermediğini öne süren Microsoft Mühendisleri bu konuda BrowseRank sisteminde çok ciddi bir faktöre önem vererek Google PageRank’ının eksilerinden tecrübe edinerek User Spend Time denilen faktöre de ciddi önem vermektedir. Ziyaretçilerin sitenizde geçirdiği zamanda bu algoritmanın hesaplama kısmında etkin rol oynayacak.
  Tabiki tüm algoritma bu kadardan ibaret değildir. Sonuçta milyar dolarlık bir proje :hö: diye anlatılmaz. Güzel artılarından bahsedilerek PageRank’a karşı üstünlüğünün havasını atmış oluyorlar.
  Tüm bu yazılanlar tamamen dedikodulardan ibaret. Henüz ciddi bir açıklama gelmedi Microsoft’tan.
  Bu yazının orjinali Seoxy.net‘ te bu başlık altında okuyabilirsiniz.
 • 30-07-2008, 01:01:59
  #2
  guzel paylaşım olmuş
 • 30-07-2008, 11:23:23
  #3
  Ben bunu ilk çıktığı gün duymuştum, hemen koştum browserank.net 'i regledim(com doluydu). Ertesi gün .mobi uzantıları bile alınmıştı. Umarım iyi paraya satabilirim
 • 30-07-2008, 12:30:14
  #4
  demented adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  Ben bunu ilk çıktığı gün duymuştum, hemen koştum browserank.net 'i regledim(com doluydu). Ertesi gün .mobi uzantıları bile alınmıştı. Umarım iyi paraya satabilirim
  Bari .org'unuda bana regleseydin
 • 30-07-2008, 13:44:24
  #5
  Peksoft adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
  Bari .org'unuda bana regleseydin
  Valla bu kadar ilgi göreceğini bilmiyordum, yoksa org falan alırdım direk. Şimdi name.com mail atıyor bana, kredi kartı ile billing contact aynı kişinin değilmiş. Sahtekarlık olabilirmiş, domain 48 saat içinde silinecekmiş vs.. Daha önce aynı hesapla farklı kartlardan bir sürü domain aldım. Sadece bunun için kıllık yapıyorlar. Fax çektim adamlara mail attım herşey yaptım bakalım ne olacak
 • 31-07-2008, 02:12:13
  #6
  Üyeliği durduruldu
  (: Çok büyük paralar eder o domain. Hatta satmayıp sırf prestij için bile kullanabilirsin.